ro
Societate
23 Mai, 2025 / 21:59
/ Acum 7 ore

Republica Moldova, sub Cod galben de instabilitate atmosferică

Ploi cu descărcări electrice se așteaptă în weekend. Meteorologii au anunțat până duminică, 25 mai, Cod galben de instabilitate atmosferică, valabil pe întreg teritoriul țării, transmite MOLDPRES.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, avertizarea este valabilă în intervalul 23-25 mai 2025.

„Astăzi şi mâine, pe arii extinse se prevăd descărcări electrice cu ploi de scurtă durată, izolat puternice (15-20 l/m2) cu grindină și vijelie în rafale de până la 15-18 m/s. Duminică, predominant în nordul ţării, se aşteaptă furtuni cu ploi puternice (15-45 l/m2)”, estimează meteorologii.

În acest context, salvatorii recomandă cetățenilor să evite aflarea sub copacii uscaţi sau fire electrice de înaltă tensiune.

În caz de Cod Galben, condiţiile vremii sunt potenţial periculoase, fenomenele meteorologice prognozate sunt obişnuite pentru teritoriul ţării, dar temporar pot deveni periculoase pentru anumite activităţi socio-economice.