Pe 27 martie oamenii vor marca Ora Pământului
Chişinău, 26 mar. /MOLDPRES/. În fiecare an, în ultima sâmbătă a lunii martie, cetățenii din întreaga lume aduc un omagiu planetei, participând la cea mai mare acțiune de mediu - ”Ora Pământului”, transmite MOLDPRES.
Agenţia de Mediu informează că, în contextul crizei pandemice şi stării de urgenţă în sănătate publică, instituită pe teritoriul Republicii Moldova din cauza situației epidemiologice din ţară, precum și pentru a nu admite apariția riscului de îmbolnăvire cu COVID-19, şi în acest an, nu vor fi organizate evenimente publice consacrate acțiunii de mediu ”Ora Pământului”.
Instituţia îndeamnă și încurajează cetăţenii ca pe 27 martie să stingă lumina și să oprească aparatele electrocasnice neesențiale timp de o oră, în orice timp al zilei de sâmbătă, în mod voluntar, în semn de grijă față de mediul înconjurător. De asemenea, oamenii sunt îndemnaţi să economisească energia electrică pe parcursul întregului an și să contribuie personal, prin diferite acțiuni, la diminuarea sau atenuarea impactului schimbărilor climatice.
„Iată câteva activități interesante pentru Ora Pământului: deconectați luminile; cinați la lumina lumânărilor; alăturați-vă virtual și conectați-vă online la unul dintre fluxurile live Earth Hour (https://www.earthhour.org/take-part); petreceți o oră cu jocuri sociale sau lectură de carte la lumina lumânărilor; vizionați un film cu tematică, alegeți documentare spectaculoase despre natură; planificați ce acțiuni prietenoase mediului doriți să le realizați personal și în cadrul familiei”, indică Agenţia de Mediu.
Din anul 2007, la inițiativa Fondului Mondial pentru Natură, anual, în ultima sâmbătă din luna martie, în intervalul orelor 20.30-21.30 prin stingerea luminilor, este marcată ”Ora Pământului”.
foto: Agenţia de Mediu
Consolidarea mecanismului de evaluare externă a judecătorilor. Comisia de la Veneția: „Inițiativa este compatibilă cu standardele europene”
Curse aeriene directe spre Regatul Arabiei Saudite: Guvernul inițiază negocierile
Ministrul Emil Ceban, despre militarul în termen, rănit în timpul activităților de instruire: „Tânărul se află în stare gravă, dar stabilă”
SIS anunță că datele personale ale cetățenilor sunt colectate de serviciile speciale rusești pentru a le folosi în operațiuni de fraudă
Agenda evenimentelor, miercuri, 17 iunie
Două localități din Republica Moldova vor beneficia de sprijin din partea UE prin Programul „Portofolii orientate pe misiune”
Medalii de aur, argint și bronz, cucerite de elevi din Republica Moldova la Olimpiada Europeană de Fizică
Cer variabil și izolat ploi de scurtă durată, prognozate de meteorologi pentru ziua de miercuri
Comunele Geamăna, Zolotievca și Ochiul Roș din Anenii Noi se unesc pentru a forma o primărie puternică: stimulente de 13 milioane de lei oferite de Guvern
Secția chirurgie urgentă a Institutului Mamei și Copilului a fost inaugurată după renovare: investiții de 4,9 milioane de lei
Un militar în termen a fost rănit în timpul activităților de instruire
Curtea de Conturi a identificat neconformități în administrarea fondurilor sociale și medicale
Schemele investiționale continuă să facă victime: 13 persoane au rămas fără peste un milion de lei
Tinerii pot obține granturi pentru a implementa proiecte cu impact în comunitățile lor
Noi cazuri de fraude telefonice. Victimele au fost prejudiciate cu peste 1 milion de lei
FOTO // Primele transportoare blindate PIRANHA-5 au ajuns în dotarea Armatei Naționale
Procurorul anticorupție Victor Cazacu, audiat pentru a treia oară de Comisia de evaluare
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Guvernul va promova cu toată determinarea procesul de reintegrare a țării, care nu are alternativă”
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
GALERIE FOTO // Guvernul revine la agenda internă după deschiderea negocierilor cu UE
Ministerul Energiei raportează progrese în implementarea reformelor asumate în parcursul european: peste jumătate din angajamente au fost îndeplinite
Tinerii absolvenți de la pedagogie pot participa la concursul de repartizare în funcțiile didactice vacante din școli și grădinițe: indemnizații majorate și beneficii anunțate de MEC
FOTO // Podul de pe traseul Ceadîr-Lunga–Taraclia, reconstruit în proporție de 40%
Președinta Maia Sandu, la 100 de ani de la nașterea fizicianului Sergiu Rădăuțanu: „A demonstrat că progresul începe cu investiția în educație și știință”
Cooperarea parlamentară Moldova–Letonia, consolidată în cadrul unei vizite oficiale la Riga
VIDEO // Moldova.md, noua carte de vizită digitală a Republicii Moldova
Ministrul Apărării anunță posibile sancțiuni după incidentul de la Bălți
Ministrul Finanțelor a venit cu precizări privind impactul propunerilor din politica fiscală asupra prețurilor la locuințe
Cronica ARHIVELOR // Sergiu Rădăuțanu, savantul care a pus bazele învățământului tehnic modern din Moldova
Două femei au rămas fără bani și bijuterii după ce au apelat la o pretinsă clarvăzătoare. Femeie condamnată la 9 ani de închisoare