Peste 160 de arbori, tăiați ilegal la Criuleni cu prejudiciu estimat la 200 mii de lei. Reacţia Ministerului Mediului
Inspectorii de mediu au descoperit 161 de arbori, tăiați fără acte permisive, în cadrul unui control inopinat efectuat la Ocolul Silvic Criuleni, parte a Întreprinderii Silvice Chișinău. Controlul a fost dispus de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, ca urmare a unei sesizări privind posibile nereguli în gestionarea pădurilor, transmite MOLDPRES.
Verificările au arătat că, deși lucrările au fost prezentate inițial ca simple activități de curățare, acestea au constat, de fapt, în tăieri integrale de arbori, care nu corespund planului aprobat de Agenția Moldsilva. Mai mult, inspectorii au constatat că masa lemnoasă obținută în urma tăierilor lipsește din pădure, ceea ce indică o exploatare ilegală a resursei.
Potrivit estimărilor, prejudiciul cauzat mediului se ridică la aproximativ 200.000 de lei. Materialele de control au fost transmise Procuraturii raionului Criuleni pentru investigare și luarea măsurilor legale corespunzătoare.
„Cei vinovați trebuie să răspundă. În cazul persoanelor implicate din sistem, răspunderea nu se va limita doar la pierderea locului de muncă, ci va include și răspundere penală și materială, până la recuperarea ultimului leu din prejudiciul creat”, a declarat ministrul Mediului, Gheorghe Hajder.
Ministerul Mediului face apel la cetățeni să semnaleze orice suspiciune de tăiere ilegală și reamintește că exploatarea abuzivă a pădurilor este sancționată conform legislației. Autoritățile subliniază importanța protejării patrimoniului forestier pentru conservarea mediului și prevenirea pagubelor economice și ecologice.
În Republica Moldova, pădurile nu sunt doar „plămânii verzi” ai țării, ci și o resursă de preț, protejată strict prin lege. Tăierile ilegale de arbori, fără acte permisive, atrag sancțiuni clare și concrete, menite să descurajeze orice exploatare abuzivă.
Persoanele fizice care taie arbori fără autorizație riscă amenzi între 1.500 și 10.000 de lei, iar persoanele juridice sau companiile implicate pot primi sancțiuni de până la 50.000 de lei, în funcție de cantitatea de lemn exploatat ilegal. Materialul lemnos obținut fără permisiune este confiscat, iar autoritățile îl pot valorifica pentru refacerea mediului sau în beneficiul comunității.
În cazurile grave, când tăierile ilegale cauzează prejudicii de ordin economic sau ecologic, fapta devine infracțiune și poate atrage pedeapsa cu închisoarea între 6 luni și 3 ani, precum și obligația de a restitui integral prejudiciul, care poate ajunge la sute de mii de lei, după cum au arătat controalele recente.
Funcționarii implicați în acte de tăiere ilegală răspund suplimentar: riscă revocarea din funcție și răspunderea penală, iar normele prevăd interdicția de a mai desfășura activități silvice pentru perioade determinate.
Prejudiciu de 90 de mii de lei în urma unui caz de braconaj piscicol pe lacul Costești–Stânca
Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori
Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie
Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare
VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră
Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale
ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare
Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei
FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită la Ungheni. Oficialul s-a întâlnit cu tinerii și a evaluat avansarea lucrărilor la Podul de Flori
VIDEO // Peste 650 de permise de conducere au fost anulate după fraude la examenele auto. Rezultatele anchetei ASP privind fraudele din sistem
Doi bărbați, care s-au dat drept polițiști, condamnați pentru escrocherie de peste un milion de lei
Peste 6400 de intervenții cardiovasculare, finanțate din fondurile de asigurare medicală în 2025
Doi bărbați au fost condamnați la muncă în folosul comunității pentru braconaj piscicol. Ei vor achita și un prejudiciu de 784 mii lei
DOC // Stare de urgență în Republica Moldova. Hotărârea Parlamentului, publicată în Monitorul Oficial
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu directorul adjunct al Departamentului pentru Europa de Est și Asia Centrală din cadrul Oficiului pentru Afaceri Externe, Commonwealth și Dezvoltare al Regatului Unit
Fostul lider democrat își va afla sentința în dosarul „frauda bancară” pe 22 aprilie
FOTO // IGSU și SMURD desfășoară exerciții simulate de urgență pe ambele maluri ale Prutului
CEC a constituit consiliile electorale de circumscripție pentru localitățile unde vor avea loc alegeri locale noi și referendumuri locale
VIDEO // Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a inspectat Centrala de la Novodnestrovsk și a confirmat stoparea sursei de poluare pe râul Nistru
Președinta Maia Sandu a inspectat șantierul „Podului de Flori” la Ungheni unde se construiește prima conexiune de tip autostradă cu România
Comisiile juridice din Parlamentul Republicii Moldova și Senatul României se reunesc la Chișinău
UE va deveni membru fondator al Tribunalului pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei
Scutirile fiscale pentru raioanele de est ale Moldovei vor fi eliminate treptat
Majorările salariale pentru mai multe categorii de bugetari nu se amână. Ministrul Finanțelor: „A fost o problemă de comunicare”
VIDEO // Cinci persoane, reținute pentru escrocherii cu criptomonede și spălarea banilor
Ce înseamnă starea de urgență în sectorul energetic: explicațiile Ministerului Energiei
Noi tarife pentru distribuția și transportul energiei electrice, aprobate de ANRE
Atenție, șoferi! Amenzile rutiere aplicate în străinătate ar putea fi recunoscute și executate în Moldova
Serviciul Vamal anunță noi cerințe de notificare electronică pentru operatorii economici care tranzitează Austria
Reguli noi pentru magazine și comercianți: afișarea țării de origine a produselor devine obligatorie