ro

 

Societate
03 Aprilie, 2026 / 08:07
/ 19 Ianuarie, 2026

Peste 3 400 de conducători auto, sancționați în zilele de odihnă pentru încălcări comise în timpul circulației rutiere

Peste 3 400 de șoferi au fost sancționați în zilele de odihnă pentru încălcări comise în timpul circulației rutiere. Circa 1 300 de abateri vizează depășirea limitei de viteză, informează MOLDPRES.

Potrivit Inspectoratului General al Poliției, 28 de șoferi au fost înlăturați de la volan, fiind depistați sub influența alcoolului sau a substanțelor interzise. Alți 738 de conducători auto nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele de interzicere ale semafoarelor.

De asemenea, 274 de persoane conduceau vehiculul fără revizia tehnică anuală și fără polița de asigurare de răspundere civilă auto. Peste 500 de șoferi au oprit mijloacele de transport în locuri interzise, iar 101 au fost sancționați pentru neacordarea priorității legale pietonilor.

La fel, 380 de conducători auto au fost documentați pentru necuplarea centurii de siguranță și utilizarea telefonului în timpul șofatului, iar 57 au fost sancționați pentru conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a circula.

În zilele de odihnă, polițiștii au intervenit în 2 059 de cazuri, la solicitările parvenite prin Serviciul Unic 112.


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Ministerul Mediului recomandă evitarea consumului de pește din Nistru din cauza riscului de contaminare

/ Acum 20 ore

Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, Ocnița: „Continuăm să investim în proiecte care contează pentru oameni”

/ Acum 20 ore

Costul unei consultații la medicul de familie a ajuns la 360 de lei în 2025

/ Acum 20 ore

VIDEO // Dosarul de contrabandă cu droguri din Kazahstan va ajunge pe masa magistraților

/ Acum 20 ore

Noi măsuri de securitate: SPPS se conectează la rețeaua europeană

/ Acum 21 ore

Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială de Conștientizare a Autismului: „Când oferim înțelegere și sprijin, oricine își poate găsi locul”

/ Acum 21 ore

Peste 500 de copii au fost evaluați pentru autism într-un an

/ Acum 21 ore

Geniștii militari au neutralizat mai multe obiecte explozive, inclusiv o încărcătură de dronă

/ Acum 22 ore

Ministerul Mediului impune reguli mai stricte pentru gestionarea poluanților organici periculoși

/ Acum 22 ore

FOTO, VIDEO // Operațiunea regională „NELSON-2026”. Peste 10 milioane de lei scoși din circuitul ilicit

/ Acum 22 ore

În instituțiile de învățământ din UTA Găgăuzia vor fi deschise cabinete-model de limbă română

/ Acum 22 ore

Inspectorii de mediu au ridicat zeci de metri de plase ilegale în timpul unei razii nocturne pe Nistru

/ Acum 22 ore

Avocatul Poporului îndeamnă autoritățile de resort să îmbunătățească serviciile pentru persoanele cu autism

/ Acum 23 ore

Atenție, șoferi! Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață