ro
Societate
29 Iulie, 2025 / 20:43
/ Acum 9 ore

Prejudicii în raionul Soroca în urma ploilor torențiale. Grindina a distrus lanuri cu grâu și livezi

Ploile torențiale însoțite de grindină, care au căzut luni seara, au provocat prejudicii în mai multe localități din raionul Soroca. Astfel, au fost distruse lanuri cu grâu, livezi, precum și terenuri cultivate cu legume, informează MOLDPRES.

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, în satul Cureșnița Nouă, grindina a compromis 15 ha de livezi și 6 ha de terenuri cultivate cu legume. Intemperia a provocat prejudicii considerabile și în localitatea Hristici. Aici, grindina a distrus 32 ha de livezi, 10 ha porumb și 10 ha de floarea soarelui. De asemenea, în satul Bulbocii Noi, condițiile meteorologice nefavorabile au afectat 31 hectare de floarea-soarelui și 38 hectare de grâu, iar în localitatea Șolcani au fost compromise 16 hectare de grâu.

Comisia pentru situații excepționale raională urmează să estimeze valoarea totală a prejudiciilor cauzate.

Totodată, în urma ploilor și a intensificărilor de vânt, echipele de salvatori și pompieri au fost solicitate pentru intervenții la defrișarea arborilor doborâți în mai multe regiuni ale țării. Aceștia au intervenit în raioanele Ungheni, Călărași, Edineț și Dondușeni.

De asemenea, potrivit informației parvenite de la furnizorii de energie electrică, către orele 06:00, au fost raportat deconectări totale și parțiale în 21 de localități din Taraclia, Briceni, Ocnița, Ungheni și autonomia găgăuză. În prezent, echipele specializate întreprind măsuri de reconectare a energiei electrice.