
Primăria capitalei va evalua zonele cu risc sporit de accidente rutiere
Chişinău, 12 ian. /MOLDPRES/. Primăria capitalei va evalua zonele cu risc sporit de accidente și va întreprinde măsuri suplimentare pentru a diminua numărul tamponărilor de pietoni, transmite MOLDPRES.
Potrivit Primăriei Chișinău, urmează a fi amenajate limitatoare de viteză, treceri de pietoni supraînălțate și insulițe de refugiu. Totodată, trecerile pietonale urmează a fi iluminate și amplasate semafoare în zonele acestora. La fel, se propune uniformizarea vitezei de deplasare (50 km/h) pentru toate drumurile din oraș. În prezent pe Viaduct și str. Alecu Russo limita maximă de viteză este de 70 km/h. Măsurile au scopul de a spori siguranța participanților la trafic. Acestea vor fi consultate cu reprezentații Poliției rutiere.
Conform Inspectoratului General al Poliției, în perioada 1-11 ianuarie curent, au avut loc 25 de accidente rutiere cu implicarea pietonilor, în urma acestora trei persoane au decedat, iar 23 au fost traumatizate. Din numărul total de accidente rutiere, 15 s-au produs pe trecerea de pietoni.
Oamenii legii îndeamnă participanții la trafic să manifeste prudență când traversează drumurile publice - pietonii să se asigure când traversează pe trecerile pietonale, iar șoferii să se conformeze indicatoarelor rutiere și să reducă viteza de deplasare în preajma acestora, inclusiv să o adapteze condițiilor meteorologice.
Persoanele care traversează strada neregulamentar riscă sancțiune de la 300 până la 450 de lei, iar șoferii care nu cedează trecerea legală pietonilor se sancționează de la 900 până la 1500 de lei (circa 75 de euro) cu aplicarea a patru puncte de penalizare.
Foto simbol
Reguli mai stricte pentru deținătorii de arme. Modificările adoptate de Parlament
Contractul de finanțare a lucrărilor de construcție a spitalului de la Cahul, ratificat de Parlament. Nemerenco: „Este unul dintre cele mai complexe proiecte”
Publicitatea de stat va fi reglementată de o nouă lege
Guvernul îndeamnă tinerii să rămână să activeze acasă. Daniel Vodă: „Moldova are specialiști bine pregătiți în diverse domenii”
Circa 900 de copii și 50 de profesori au participat deja la Programul educațional „Excursia europeană”, organizat de Guvern
VIDEO // Campanie lansată de MMPS. Tinerii vor beneficia de formare și orientare profesională pentru a facilita angajarea în câmpul muncii
Republica Moldova reglementează voluntariatul
Cod galben de pericol de incendiu pe întreg teritoriul Republicii Moldova, până pe 17 iulie
Copiii din Moldova vor primi mai ușor pensia de întreținere de la părinții plecați peste hotare
Parlamentul adoptă măsuri extinse de protecție a femeilor și jurnaliștilor împotriva violenței, inclusiv cea digitală
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov a discutat la Bruxelles ultimele evoluții ale agendei europene cu reprezentanții Estoniei și Suediei
Premierul Dorin Recean a vizitat o gospodărie agricolă din Taraclia, Căușeni: „Am discutat despre sprijinul Guvernului pentru fermieri.”
Procedurile de evaluare a performanțelor judecătorilor și procurorilor au fost uniformizate
Model de agricultură performantă la Căușeni: Frații Bocancea administrează o gospodărie adaptată schimbărilor climatice
Votat: Ridicarea vehiculelor va fi permisă doar în anumite condiții
Vreme stabil călduroasă, fără precipitaţii, anunţă pentru vineri meteorologii
Moldova modernizează cadrul legal pentru securitate și combaterea dezinformării
Bunurile și banii confiscați, proveniți din activități infracționale, vor fi utilizați în scopuri sociale sau de interes public
Republica Moldova va avea un sistem național de gestionare a crizelor
Filmele moldovenești vor primi finanțare printr-un fond dedicat
Germania oferă sprijin militar Republicii Moldova printr-un nou acord de cooperare
Condițiile pentru obținerea apartamentelor destinate participanților la lichidarea avariei de la Cernobîl vor fi extinse
85 de sate vor beneficia de apă sigură. Moldova accelerează investițiile în infrastructură de bază
Parlamentul a operat modificări la Codul serviciilor media audiovizuale
PAS răspunde acuzațiilor BCS după protestul din fața Parlamentului: „Avem progrese reale”