R. Moldova marchează Ziua Mondială pentru Protecția Stratului de Ozon: 40 de ani de acțiune globală şi angajamente noi pentru viitor
Republica Moldova se alătură astăzi comunității internaționale în marcarea Zilei Mondiale pentru Protecția Stratului de Ozon, o zi dedicată conștientizării rolului crucial al acestui „scut natural” care ne apără de radiațiile ultraviolete periculoase, transmite MOLDPRES.
Evenimentul din acest an are o semnificație aparte: se împlinesc 40 de ani de la adoptarea Convenției de la Viena, primul acord global prin care statele au recunoscut amenințarea substanțelor chimice asupra stratului de ozon și au decis să acționeze pentru a proteja mediul și sănătatea oamenilor.
Tema ediției 2025 – „De la știință la acțiune globală” – subliniază importanța cercetării științifice în fundamentarea deciziilor politice. Grație recomandărilor experților internaționali și implementării Protocolului de la Montreal, stratul de ozon se află astăzi într-un proces de refacere.
În acest context, Republica Moldova a făcut recent un pas important. În iulie curent, Guvernul a aprobat Programul de suprimare eșalonată a hidrofluorocarburilor (HFC) pentru perioada 2025–2045, ce prevede reducerea cu 80% a consumului acestor substanțe până în 2045.
În Moldova, se importă anual între 90 și 180 de tone de HFC, utilizate în special în frigidere și aparate de aer condiționat. Aceste gaze au un impact climatic uriaș – unele fiind de mii de ori mai nocive decât dioxidul de carbon – iar emisiile lor au crescut de peste 70 de ori în ultimele decenii.
Reducerea treptată a acestor substanțe este o măsură-cheie nu doar pentru protejarea stratului de ozon, ci și pentru combaterea schimbărilor climatice.
Autorităţile subliniază că succesul depinde de efortul comun al statului, mediului de afaceri și fiecărui cetățean.
„Alegerea produselor ecologice, sprijinirea politicilor verzi și implicarea activă în protejarea mediului pot face diferența. Republica Moldova își reafirmă angajamentul de a contribui la conservarea stratului de ozon și la reducerea impactului activităților umane asupra climei, pentru un viitor sigur și sănătos”, rezumă Ministerul Mediului.
Stratul de ozon este un „scut natural” situat în atmosfera superioară a Pământului, care absoarbe cea mai mare parte a radiațiilor ultraviolete periculoase provenite de la soare. Fără el, viața pe planetă ar fi expusă unor riscuri majore: creșterea cazurilor de cancer de piele, afectarea vederii și distrugerea ecosistemelor.
HFC-urile, folosite în frigidere și aparate de aer condiționat, au un efect de încălzire globală de mii de ori mai puternic decât CO₂. Protejarea stratului de ozon înseamnă sănătate mai bună, climă stabilă și ecosisteme protejate. Alegerea produselor ecologice și reducerea consumului de substanțe poluante sunt pași simpli prin care fiecare cetățean poate contribui.
„Dacă politicile actuale rămân în vigoare, stratul de ozon ar urma să revină la nivelurile din 1980 (înainte de apariția găurii) până în jurul anului 2066 deasupra Antarcticii, până în 2045 deasupra Arcticii și până în 2040 în restul lumii”, a indicat Programul Națiunilor Unite pentru Mediu.
Viorel Cernăuțeanu oferă detalii despre acțiunile realizate în dosarul de corupere electorală: „IGP a desfășurat peste 200 de percheziții în urma cărora au fost reținute nouă persoane”
Primele rezultate ale Programului „Europa este aproape” se văd la Antoneuca, Drochia: drum modernizat și investiții în infrastructura comunitară
Audieri publice: Comisia de Evaluare a Judecătorilor examinează trei cazuri noi
Meteorologii anunţă pentru marţi vreme stabilă și temperaturi plăcute de toamnă
Douăsprezece orașe din Republica Moldova, mai pregătite pentru situații de urgență, cu sprijinul UE
Alimentația gratuită în școli: majoritatea instituțiilor de învățământ oferă elevilor mâncare caldă în cantine, anunță MEC
Un nou model de colaborare între instituțiile de învățământ profesional tehnic și mediul de afaceri, testat în Republica Moldova și Ucraina
Biroul Relații cu Diaspora lansează ediția de iarnă a Programului „DOR de Tradiții”
Percheziții în centrul țării. Polițiștii au depistat mai multe arme la domiciliul a doi bărbați din Orhei
Noi percheziții la Cahul în dosarul de corupere a alegătorilor și spălare de bani. Mai multe persoane au fost audiate
Ion Perju, fost polițist condamnat la închisoare, reținut în urma perchezițiilor desfășurate la membrii grupării „Șor”
Șoferii de camioane se vor putea programa online pentru traversarea frontierei prin postul vamal Leușeni
Călin Georgescu și alte 21 de persoane au fost trimise în judecată pentru complicitate la tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale
Acces îmbunătățit la educație pentru elevii cu cerințe educaționale speciale: 27 de școli vor fi sprijinite să devină mai inclusive
Fostul deputat Constantin Țuțu are interdicția de a părăsi Grecia
CSM a numit un nou membru al Consiliului Institutului Național al Justiției
Istoria Teatrului Național prezentată prin cartea lui Petru Hadârcă. „Cercetarea mea aduce în lumină etape esențiale ale teatrului românesc”
Volodimir Zelenski îi cere lui Donald Trump o poziţie clară privind încheierea războiului
R. Moldova marchează Ziua Mondială pentru Protecția Stratului de Ozon: 40 de ani de acțiune globală şi angajamente noi pentru viitor
Tentative de corupere electorală a cetățenilor moldoveni din România, Franța, Germania, Italia și Marea Britanie. Viorel Cernăuțeanu: „În diasporă costul unui vot este mult mai mare decât aici în țară”
Energocom: prețul mediu prognozat de achiziție a gazelor naturale pentru perioada rece este de circa 410 euro per mia de metri cubi
Peste 840 milioane de lei au fost acumulate de Fisc la buget săptămâna trecută
ASP accelerează digitalizarea, cu trei servicii online care simplifică accesul cetățenilor la documente și proceduri
Agenda Reuniunii Teatrelor Naționale Românești, 16 septembrie: Revolta tinerilor și sfârșitul lumii în spectacolul „Ultima generație”
Curs valutar, anunțat de BNM: Cotația euro crește ușor