ro
Societate
05 Mai, 2025 / 09:31
/ 05 Iunie, 2023

REPORTAJ MOLDPRES: Povestea Bulgariei nu ar fi completă fără trandafiri

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Sofia, 5 iun. /MOLDPRES/. Ultima zi a programului Festivalului Trandafirilor, desfăşurat în perioada 1-4 iunie, la Kazanlak, Bulgaria, a inclus mai multe reprezentaţii artistice şi spectacole, care au arătat în detalii tradiţia cultivării trandafirului de Damasc, uleiul căruia este considerat „aurul lichid al Bulgariei”, transmite MOLDPRES.

Sărbătoarea a culminat cu ritualul “Розобер” în grădinile de trandafiri din apropierea orașului Kren, în prezenţa preşedintelui bulgar Rumen Radev şi soţiei sale Desislava Radeva, mai multor oficiali bulgari, deputaţi, aleşi locali, membri ai corpului diplomatic, reprezentanţi ai oraşelor înfrăţite cu Kazanlak ş.a.

Conform tradiţiei, trandafirii sunt culeşi înainte de răsăritul soarelui. Culegerea trebuie finalizată până la ora 9 dimineaţa, deoarece concentrația de ulei esențial din floare este cea mai mare de la orele 4 până la 8 dimineaţa, când roua este cea mai grea. În grădina de trandafiri se cântă cântece, iar fetele se întrec să vadă cine poate culege cele mai multe flori. Odată ce culesul trandafirilor se încheie, proprietarul colectează recolta și plătește culegătorii. Floarea este cântărită și cel mai bun culegător conduce un dans în lanț pe câmp. Este nevoie de aproximativ 3,5 tone de floare de trandafir pentru a produce un kilogram de ulei de trandafir.

După reprezentaţia ritualului culesului florilor, Festivalul Trandafirilor din Kazanlak a continuat cu cea mai mare procesiune de carnaval din Bulgaria, care în acest an a adunat peste zece mii de oameni.

„În prezența oaspeților oficiali, pe strada centrală a orașului a trecut un colorat alai de carnaval, condus de Regina Trandafir 2023, Kristina Popova, delegaţii care au reprezentat instituții de învățământ locale şi naționale, colective artistice din ţară şi străinătate, meşteri populari care susţin şi promovează istoria producției de trandafiri din regiune etc.”, comunică trimisul special MOLDPRES de la Kazanlak.

Au fost prezentate costume naţionale din Bulgaria, precum şi din orașele înfrăţite cu Kazanlak. „Povestea Bulgariei nu ar fi completă fără trandafirul din care producem ulei”, a spus președintele Rumen Radev în discursul său adresat locuitorilor și oaspeților din Kazanlak.

Cu o tradiție din anul 1903, Festivalul Trandafirilor de la Kazanlak atrage mii de turiști atât din Bulgaria, din statele din Balcani, cât și din alte ţări şi continente, pentru care sunt organizate tururi speciale. Turiștii pot admira în timpul paradei costumele populare și dansurile tradiționale.

Festivalul Trandafirilor se ține în primul week-end din iunie. „Festivalul se organizează anual din 1903 în Kazanlak. Acesta sărbătorește legătura ţării cu Rosa Damascena, trandafirul bulgăresc cu conținut bogat de ulei, precum și cu toate darurile cu care a fost binecuvântată Valea Trandafirilor de secole. Festivalul include evenimente culturale, sociale, dansuri, muzică și competiţii sportive”, explică trimisul special MOLDPRES la Kazanlak.

Bulgaria este cel mai mare producător de ulei de trandafir din lume. Specia din care se poate rafina uleiul se numește Rosa Damascena (Trandafir de Damasc). Se spune că a fost adusă în Bulgaria din Siria de un judecător turc stabilit la Kazanlak prin secolul XIII. Are un parfum unic, dulce și foarte puternic, florile fiind întotdeauna roz.

Agenda Festivalului Trandafirilor a inclus cea de-a 18-a întâlnire mondială a presei bulgare, organizată de Agenția Telegrafică Bulgară (BTA), la care a participat şi Agenţia Informaţională de Stat MOLDPRES.

Cor. Lilia Grubîi, Bulgaria