ro
Societate
15 Octombrie, 2025 / 18:19
/ Acum 2 ore

Ala Nemerenco: „Avem lipsă de cadre medicale, dar situația nu este critică. Peste o mie de medici lipsesc în sistemul național”

Sistemul medical din Republica Moldova se confruntă cu un deficit de peste o mie de medici, însă situația nu este una critică, afirmă ministra Sănătății, Ala Nemerenco. Declarațiile au fost făcute la ultima ședință a actualului Cabinet de Miniștri înainte de validarea alegerilor parlamentare, comunică MOLDPRES.

„Da, avem lipsă de cadre medicale, dar nu putem vorbi despre o criză. Situația este controlabilă, iar sistemul funcționează. Cele mai mari dificultăți le înregistrăm în medicina de familie și în anumite specialități clinice, dar la nivelul asistenței medicale nu există deficit”, a precizat ministra.

Potrivit Alei Nemerenco, deficitul de cadre se ridică la peste o mie de medici, iar cele mai mari lipsuri sunt în domeniile de medicină de familie, imagistică, ORL, terapie intensivă și medicină legală.

„Avem nevoie de imagiști, de ORL-iști, de medici de terapie intensivă și de specialiști pe profiluri înguste. În spitalele republicane și municipale încă se resimte lipsa de cadre în anumite secții, însă lucrăm activ pentru a atrage tineri specialiști în aceste domenii”, a declarat Nemerenco.

Totodată, ministra a menționat că nu există un deficit de asistenți medicali, domeniul fiind acoperit în majoritatea instituțiilor.

„La capitolul asistenți medicali stăm bine. Acolo acoperirea este aproape completă, mai ales datorită școlilor medicale din regiuni, care formează constant personal mediu calificat”, a explicat ministra.

Ala Nemerenco a mai spus că Ministerul Sănătății implementează politici pentru atragerea tinerilor medici în localitățile rurale, inclusiv prin facilități financiare și investiții în infrastructură.

„În ultimii ani am reușit să creștem semnificativ rata de angajare a tinerilor absolvenți în mediul rural – de la 14% în perioada 2014-2018, la 47% în ultimii doi ani. Practic, fiecare al doilea absolvent merge acum să profeseze în zonele rurale. Este un progres vizibil, dar trebuie să continuăm”, a subliniat ministra.

Ea a adăugat că, pe lângă stimulentele salariale, modernizarea condițiilor de muncă și dotarea instituțiilor medicale sunt esențiale pentru a motiva cadrele medicale să rămână în sistemul public.

„Tinerii nu pleacă doar din cauza salariului, ci și din cauza condițiilor de lucru. De aceea am investit masiv în echipamente moderne, infrastructură și servicii critice. Sistemul medical trebuie să fie un loc unde oamenii vin cu încredere și rămân cu motivație”, a conchis Ala Nemerenco.

Ministra a mai subliniat că reformele recente și investițiile în infrastructură și în servicii critice sunt menite să sprijine personalul medical și să îmbunătățească accesul pacienților la tratament, însă accentul pe resursele umane rămâne esențial pentru viitorul sistemului de sănătate.