ro

 

Societate
26 Martie, 2026 / 08:11
/ 17 Februarie, 2026

Specialiști ANSP: Citiți etichetele! Uleiul de palmier hidrogenat poate afecta sănătatea

Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP) atenționează populația asupra riscurilor asociate consumului de ulei de palmier hidrogenat, în contextul informațiilor apărute recent în spațiul public privind impactul acestuia asupra sănătății, comunică MOLDPRES.

Potrivit specialiștilor ANSP, uleiul de palmier în forma sa naturală, neprelucrată, nu conține grăsimi trans, însă are un conținut ridicat de grăsimi saturate – circa 50% în cazul uleiului obținut din fruct și până la 85% pentru cel extras din sâmbure.

Riscurile pentru sănătate apar în special în urma procesării industriale. În timpul hidrogenării, procedeu utilizat pentru a crește stabilitatea produsului, se pot forma compuși chimici care, odată ajunși în organism, se transformă în glicidol – substanță clasificată de Agenția Internațională pentru Cercetarea Cancerului a Organizației Mondiale a Sănătății drept „probabil cancerigenă” pentru oameni.

Totodată, hidrogenarea parțială poate duce la formarea acizilor grași trans, considerați nocivi pentru sănătate. În Republica Moldova, legislația sanitară prevede că produsele alimentare nu trebuie să conțină mai mult de 2 grame de grăsimi trans la 100 de grame de grăsime, în conformitate cu recomandările europene și ale OMS.

În acest context, specialiștii ANSP recomandă cetățenilor să citească cu atenție etichetele produselor alimentare și să evite, pe cât posibil, consumul produselor care conțin ulei de palmier hidrogenat, în special în alimentația copiilor.

De asemenea, consumatorii sunt îndemnați să acorde atenție declarației nutriționale și să limiteze produsele bogate în sare, zaharuri și grăsimi saturate. Consumul frecvent al acestora reprezintă un factor de risc pentru apariția bolilor netransmisibile, precum bolile cardiovasculare sau diabetul zaharat de tip II.

Specialiștii subliniază că o alimentație echilibrată și informarea corectă rămân esențiale pentru menținerea sănătății.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

Prejudiciu de 90 de mii de lei în urma unui caz de braconaj piscicol pe lacul Costești–Stânca

/ Acum 20 ore

Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori

/ Acum 21 ore

Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie

/ Acum 21 ore

Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare

/ Acum 21 ore

VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră

/ Acum 21 ore

Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale

/ Acum 21 ore

ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare

/ Acum 21 ore

Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei

/ Acum 21 ore

FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită la Ungheni. Oficialul s-a întâlnit cu tinerii și a evaluat avansarea lucrărilor la Podul de Flori

/ Acum 22 ore

VIDEO // Peste 650 de permise de conducere au fost anulate după fraude la examenele auto. Rezultatele anchetei ASP privind fraudele din sistem

/ Acum 22 ore

Doi bărbați, care s-au dat drept polițiști, condamnați pentru escrocherie de peste un milion de lei

/ Acum 22 ore

Peste 6400 de intervenții cardiovasculare, finanțate din fondurile de asigurare medicală în 2025

/ Acum 23 ore

Doi bărbați au fost condamnați la muncă în folosul comunității pentru braconaj piscicol. Ei vor achita și un prejudiciu de 784 mii lei

/ Acum 1 zi

DOC // Stare de urgență în Republica Moldova. Hotărârea Parlamentului, publicată în Monitorul Oficial