ro

 

Societate
09 Februarie, 2026 / 10:46
/ 25 Noiembrie, 2020

Transportul public din Chișinău va fi expertizat pe bani europeni

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 25 nov. /MOLDPRES/. Primăria municipiului Chișinău a obținut finanțare din parte Comisiei Europene pentru expertizarea și modernizarea sistemului de transport public municipal, transmite MOLDPRES.

Primăria Chișinău informează despre obținerea finanțării sub formă de grant din partea Comisiei Europene în cadrul programului de finanțare „Partnerships for sustainble cities in the Sothern and Eastern Neighbourhood”, pentru proiecte pe domeniul de transport public municipal.

Astfel, orașul Chișinău a devenit parte a proiectului „MOVE IT like Lublin” – a Chisinau public transport sustainable development initiative”, orientat pe dezvoltarea urbană integrată prin parteneriate stabilite între autoritățile locale din statele membre ale UE și a țărilor partenere.

Proiectul constă în dezvoltarea sistemului de transport public în municipiul Chișinău după modelul organizării transportului public din orașul Lublin (Polonia), cu un buget eligibil pentru activități de 3,5 milioane de euro, care include și partea de cofinanțare a municipalității de 5% din suma totală.

Proiectul va fi implementat în perioada anilor 2021- 2023.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Pe traseele din țară se circulă în condiții de iarnă. Drumarii continuă lucrările de combatere a lunecușului

/ Acum 1 zi

VIDEO // Instituțiile statului continuă intervențiile în localitățile țării. Premierul Alexandru Munteanu: „Guvernul va face tot posibilul pentru a oferi condiții sigure pentru cetățeni”

/ Acum 1 zi

FOTO // Mobilizare în teren pentru asigurarea circulației rutiere. Drumarii acționează prioritar pe sectoarele cu risc sporit de alunecare

/ Acum 1 zi

Meteorologii anunță Cod Galben de scădere a temperaturii

/ Acum 1 zi

FOTO // Carabinierii au asigurat căile de acces spre Institutul de Neurologie și Neurochirurgie. Vicedirectorul Octavian Misic: „Aducem mulțumiri pentru ajutorul acordat”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 400 de angajați ai MAI, Ministerului Apărării și AND, implicați în curățarea accesului către instituțiile sociale

/ Acum 1 zi

VIDEO // Activitatea Aeroportului Chișinău se desfășoară în condiții optime

/ Acum 1 zi

VIDEO // Muncitorii desfășoară acțiuni de curățire și combatere a lunecușului pe sectoare de drum din Bălți, Briceni, Anenii Noi și Cahul

/ Acum 1 zi

FOTO // Structurile statului continuă acțiunile de combatere a lunecușului. Premierul Alexandru Munteanu: „Siguranța cetățenilor rămâne prioritatea noastră”

/ Acum 2 zile

IGP: Drona depistată în raionul Drochia este de model Gerbera și nu deține încărcătură explozivă

/ Acum 2 zile

FOTO // Militarii Armatei Naționale și angajații subdiviziunilor MAI, mobilizați în Chișinău, Bălți, Comrat și Cahul pentru a asigura accesul cetățenilor către obiectivele sociale

/ Acum 2 zile

FOTO // Intervenții IGSU în mai multe localități ale țării. Salvatorii au deblocat mijloace de transport și ambulanțe derapate de pe traseu

/ Acum 2 zile

Peste 3 000 de consumatori au rămas fără energie electrică din cauza condițiilor meteo nefavorabile

/ Acum 2 zile

Circulația pe drumurile naționale se desfășoară în condiții de iarnă. Autoritățile anunță reluarea deplasării transportului de mare tonaj