VIDEO // Igor Grosu: „Moldova merge cu capul sus pe drumul european. Nu este ușor, dar este corect”
Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, a transmis un mesaj de final de an cetățenilor, în care a subliniat că anul 2025 a fost unul dificil, marcat de provocări, dar și de progrese importante pentru țară, atât pe plan intern, cât și pe direcția parcursului european, transmite MOLDPRES.
„2025 a fost un an al rezistenței, în care Republica Moldova a reușit să-și protejeze statalitatea, să facă față tentativelor de destabilizare și să demonstreze că este o societate puternică și determinată”, a menţionat Igor Grosu.
Oficialul a menționat că, în pofida încercărilor de a dezbina oamenii și de a crea tensiuni în societate, țara a mers înainte și a deschis noi oportunități de dezvoltare.
„Dacă anul 2025 a fost un an al rezistenței, atunci îmi doresc ca anul 2026 să fie un an al consolidării și dezvoltării. Moldova nu mai este la etapa ce vrea să fie, ci la etapa are curajul să devină. Drumul nu e ușor, dar direcția e clară”, a declarat președintele Parlamentului.
Igor Grosu a accentuat că Republica Moldova este astăzi mai puternică și mai respectată pe plan internațional și că își continuă parcursul cu „capul sus” spre integrarea europeană. Totodată, acesta le-a mulțumit cetățenilor pentru unitate, solidaritate și încrederea reciprocă demonstrate pe parcursul anului.
În mesajul său, șeful Legislativului a transmis și urări cu prilejul sărbătorilor de iarnă, îndemnând oamenii să se bucure de odihnă, de timpul petrecut alături de cei dragi și de liniște în familii și în întreaga țară.
„Vă doresc din suflet să aveți parte de o odihnă meritată, căldură în toate familiile și pace în toată țara. La mulți ani, sărbători fericite și luminoase alături de cei dragi”, a mai spus Igor Grosu.
Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, Ocnița: „Continuăm să investim în proiecte care contează pentru oameni”
Costul unei consultații la medicul de familie a ajuns la 360 de lei în 2025
VIDEO // Dosarul de contrabandă cu droguri din Kazahstan va ajunge pe masa magistraților
Noi măsuri de securitate: SPPS se conectează la rețeaua europeană
Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială de Conștientizare a Autismului: „Când oferim înțelegere și sprijin, oricine își poate găsi locul”
Peste 500 de copii au fost evaluați pentru autism într-un an
Geniștii militari au neutralizat mai multe obiecte explozive, inclusiv o încărcătură de dronă
Ministerul Mediului impune reguli mai stricte pentru gestionarea poluanților organici periculoși
FOTO, VIDEO // Operațiunea regională „NELSON-2026”. Peste 10 milioane de lei scoși din circuitul ilicit
În instituțiile de învățământ din UTA Găgăuzia vor fi deschise cabinete-model de limbă română
Inspectorii de mediu au ridicat zeci de metri de plase ilegale în timpul unei razii nocturne pe Nistru
Avocatul Poporului îndeamnă autoritățile de resort să îmbunătățească serviciile pentru persoanele cu autism
Atenție, șoferi! Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață
CA anunță concurs pentru funcția vacantă din Consiliul de supraveghere al „Teleradio-Moldova”
Propuneri pentru eficientizarea activității ministerelor, discutate în cadrul unei mese rotunde
CNAS a finanțat plata pensiilor și alocațiilor sociale a beneficiarilor care dețin carduri bancare
PREMIERĂ // „Intrigă și iubire”, o reinterpretare modernă a capodoperei lui Schiller, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
GALERIE FOTO // Premieră la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, „Intrigă și iubire” în regia lui Alexandru Cozub
Republica Moldova urmează să semneze Acorduri de securitate socială cu provincia Quebec din Canada, Albania, Croația și Irlanda
Expertul IPRE, Daniel Vodă: „Ieșirea din CSI este o corecție strategică”
Un procuror și un polițist au fost plasați în arest preventiv în dosarul mitei de 400.000 de dolari
Circa 622 000 de familii vulnerabile beneficiază de compensații pentru energie. Ministra Natalia Plugaru: „Ajutorul acoperă 40% din costul facturii”
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat o afacere agricolă din satul Unguri, raionul Ocnița
Autoritățile olandeze au recuperat Coiful de aur dacic de la Coțofenești și două brățări furate în 2025
Ministra Natalia Plugaru, în Parlament: „Deficitul la Bugetul asigurărilor sociale de stat a scăzut până la 3,6 miliarde de lei în anul 2026”
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat unitatea de salvatori și pompieri din Ocnița
Noi cerințe de siguranță alimentară pentru transporturile cu produse de consum uman care intră în Moldova
Plantele din Europa de Est utilizate în medicina chineză: carte semnată de savantul Wang Yifeng, lansată la Chișinău
GALERIE FOTO // Circa 160 de companii, reunite la Expozițiile Moldconstruct și Moldenergy : inovație și tehnologii de ultimă generație
Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026