ro

 

Societate
14 Iunie, 2026 / 23:16
/ 13 Martie, 2026

Ziua Limbii Române va fi marcată în Ucraina. Președinta Maia Sandu: „Limba română ne unește - de pe ambele maluri ale Prutului și până la Cernăuți”

Președinta Maia Sandu a salutat decizia președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski, de a celebra, în fiecare an, Ziua Limbii Române, pe data de 31 august, informează MOLDPRES.

Șefa statului a menționat că limba română ne unește - de pe ambele maluri ale Prutului și până la Cernăuți.

„O veste care ne bucură: Ucraina va celebra în fiecare an Ziua Limbii Române pe 31 august - aceeași zi pe care o sărbătorim și noi. Limba română ne unește - de pe ambele maluri ale Prutului și până la Cernăuți. Continuăm să întărim legăturile dintre țările noastre”, a afirmat Maia Sandu.

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat un decret privind marcarea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă susținută ieri la București, împreună cu liderul de la Cotroceni, Nicușor Dan.

Ziua Limbii Române este sărbătorită în Republica Moldova, începând din anul 1990, iar din 2012, această sărbătoare este marcată și în România.

Potrivit statisticilor, limba română este vorbită de circa 28 de milioane de oameni din întreaga lume și este predată în școlile din 43 de țări.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Comisia de evaluare a procurorilor contestă hotărârea CSP privind promovarea lui Andrei Bălan

/ Acum 2 zile

FOTO // Gimnaziul „Valeriu Bulicanu” din Boldurești a fost dotat cu echipamente educaționale moderne

/ Acum 2 zile

VIDEO // Drumarii intervin în mai multe raioane după ploile abundente

/ Acum 2 zile

Noi detalii despre accidentul din Ungaria. MAE anunță că la locul accidentului au fost identificate pașapoarte moldovenești și românești

/ Acum 2 zile

Cronica ARHIVELOR // Povestea celor peste o mie de basarabeni salvați de exil

/ Acum 2 zile

FOTO // Intervenții mai rapide și servicii medicale mai sigure. UNFPA donează 1 800 de tensiometre echipelor de asistență medicală urgentă

/ Acum 2 zile

MOLDOVA SUNT EU // „Mi-au luat copilăria, dar nu și credința în Dumnezeu”. Povestea Teclei Cemîrtan, femeia care a supraviețuit deportării

/ Acum 2 zile

Avertizare hidrologică: risc de viituri rapide și inundații locale în urma precipitațiilor abundente

/ Acum 2 zile

FOTO // Accident grav în Ungaria: microbuz înmatriculat în R. Moldova, implicat într-o coliziune soldată cu opt decese

/ Acum 2 zile

Ploile torențiale fac ravagii: salvatorii intervin în zeci de locații din țară

/ Acum 2 zile

Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Documente și mărturii despre deportări și foamete, prezentate la Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”

/ Acum 2 zile

Escrocii continuă să facă victime. În ultimele 24 de ore, poliția a înregistrat 22 de cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste 3 milioane de lei

/ Acum 2 zile

Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”