ro

 

Sport
17 Aprilie, 2026 / 22:26
/ 11 Februarie, 2021

Radu Albot a obținut a doua victorie la Australian Open

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 feb. /MOLDPRES/. Tenismenul Radu Albot a obținut a doua victorie la Australian Open și s-a calificat în 1/16, transmite MOLDPRES.

Albot l-a învins ieri pe australianul Christopher O'Connell într-o partidă care a durat două ore și 20 de minute cu 6-2, 7-5 și 7- 6. Anterior, Albot l-a învins pe Roberto Bautista-Agut, care se află pe locul 13 în clasamentul mondial. Australianul Christopher O’Connell este plasat pe locul 12.

În runda a treia a turneului din Melbourne, tenismenul moldovean îl va întâlni pe norvegianul de 22 de ani, Ruud Casoer, care este clasat pe locul 28 în clasamentul mondial.

Calificarea în 1/16 Australian Open este cea mai bună performanță obținută de Albot la acest turneu de tenis.

foto: olympic.md


 
Ultimele Știri
/ 10 Martie, 2026

Medalie de ​aur pentru Moldova! Luptătorul Alexandr Gaidarlî a devenit campion european la categoria 70 kg

/ 08 Martie, 2026

BTA: Președinta Comitetului Olimpic Bulgar, Vesela Lecheva, a transmis un mesaj de felicitare femeilor din sport cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii

/ 05 Martie, 2026

Republica Moldova va găzdui, în premieră, Campionatul Mondial de judo pentru cadeți

/ 03 Martie, 2026

Campionatul Național de haltere la seniori: trei medalii de aur și record continental pentru Ion Badanev

/ 02 Martie, 2026

SATUL EUROPEAN // Investiție de peste 1,2 milioane de lei în infrastructura sportivă din Hoginești, Călărași

/ 23 Februarie, 2026

Orașul Nisporeni, desemnat capitala sportului 2026: buget de 2 milioane de lei pentru activități sportive și culturale

/ 23 Februarie, 2026

BTA: Bulgaria a câștigat trei medalii de aur și două de argint la Campionatele Balcanice de Atletism în sală

/ 22 Februarie, 2026

Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026 se încheie cu o ceremonie spectaculoasă la Verona

/ 21 Februarie, 2026

Republica Moldova a devenit campioană europeană la tir cu arcul în sală

/ 19 Februarie, 2026

Peste 150 de judocani s-au duelat pentru titlul național la U21, la Arena Chișinău

/ 15 Februarie, 2026

BTA: Bulgaria câștigă în premieră titlul european feminin pe echipe la badminton

/ 15 Februarie, 2026

Republica Moldova și-a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de Iarnă

/ 12 Februarie, 2026

Naționala de fotbal a R. Moldova și-a aflat adversarele din Liga Națiunilor! Grupă complicată pentru ,,tricolori" în Liga C - Kazahstan, Slovacia și Insulele Feroe

/ 12 Februarie, 2026

Mai mulți bani pentru sportul moldovenesc. 91,5 milioane de lei alocate pentru dezvoltarea federațiilor