
GALERIE FOTO // Circulație deschisă pe podul peste râul Bâc și pe pasajul peste calea ferată de pe drumul M1
GALERIE FOTO // Ministrul de Externe al Germaniei, Johann Wadephul, în vizită la Chișinău
GALERIE FOTO // IA românească, purtată cu mândrie în Republica Moldova – simbol al rădăcinilor și identității naționale
GALERIE FOTO // Marșul Suveranității, în obiectivul MOLDPRES
GALERIE FOTO // Republica Moldova, trei ani de la obținerea statutului de țară candidată la UE
GALERIE FOTO // Declarația de Suveranitate, în obiectivul MOLDPRES
GALERIE FOTO // Republica Moldova, calea spre afirmare: 35 de ani în obiectivul MOLDPRES
GALERIE FOTO // S-a dat startul construcţiei apeductului magistral Chișinău-Strășeni-Călărași
GALERIE FOTO // Olimpicii la Limba și literatura română și Istoria românilor, premiați
Formatori regionali au fost instruiți pentru a sprijini primăriile să acceseze mai ușor fonduri de dezvoltare
Daniel Vodă: „Toate familiile vor primi în continuare compensații la energia electrică”
Traficul de pasageri pe Aeroportul Internațional „Eugen Doga” Chișinău a crescut cu 49% în primul semestru al anului 2025
Tinerii sportivi moldoveni care au scris istorie la FOTE Skopje 2025, celebrați la Chișinău
Peste 900 de moldoveni s-au înregistrat pentru a vota prin corespondență la parlamentare. Solicitările pot fi depuse până pe 14 august
Peste 24 de mii de elevi au promovat toate probele din cadrul examenului național de absolvire a gimnaziului
Declarațiile Președintei Maia Sandu în urma ședinței Consiliului Suprem de Securitate din 30 iulie 2025
Președinta Maia Sandu a convocat ședința Consiliului Suprem de Securitate: „Analizele instituțiilor arată 10 instrumente principale de interferență în procesele politice și electorale din Moldova”
Președinta Maia Sandu, despre vizitele lui Vladimir Plahotniuc în Federația Rusă: „Reprezintă o confirmare în plus despre colaborarea cu Kremlinul”
Reguli stricte pentru perioada electorală. Daniel Vodă: „Trebuie să consolidăm încrederea cetățenilor în integritatea procesului electoral”
CNA a desfășurat percheziții într-un dosar de corupere activă
Spectacolul „Chirița în concert la Chișinău” va încheia Congresul Diasporei
Daniel Vodă: Aplicația de streaming care retransmitea canale rusești interzise de SIS a fost blocată pe teritoriul Republicii Moldova
Raionul Cahul devine hub turistic digital, odată cu lansarea proiectului CROSS2MAP pentru promovarea turismului durabil
Cristina Gherasimov la Vilnius: „Lecțiile Lituaniei ne ajută să ne pregătim pentru negocierile cu UE”
Trei mici producători din domeniul alimentar pot comercializa legal datorită noilor cerințe simplificate