ro
Descoperă Moldova
07 Decembrie, 2025 / 08:21
/ 20 Septembrie, 2020

Ambasadori acreditaţi în R. Moldova au cules struguri în UTA Gagauz-Yeri

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 20 sep. /MOLDPRES/. Mai mulţi ambasadori acreditaţi în Republica Moldova au participat ieri la cules de struguri în UTA Gagauz-Yeri. Aceasta este o activitate tradiţională, desfăşurată al zecelea an consecutiv, la invitaţia başcanului autonomiei, comunică MOLDPRES.

În acest an, ambasadorii au fost la cules în podgoriile din apropierea Comratului, unde au fost întâlniţi de guvernatorul regiunii Irina Vlah. Mulţi diplomaţi au venit cu membrii familiei, copiii, care au ajutat cu plăcere la principalele lucrări de toamnă ale moldovenilor. „Găgăuzia este deosebit de frumoasă în toamnă. Suntem sincer bucuroşi că aţi dat curs invitaţiei şi împărţiţi cu noi mândria pentru recolta obţinută”, a declarat Irina Vlah.

Ambasadorul Turciei la Chişinău, Halil Gürol Sökmensüer, a participat şi anul trecut la acest eveniment şi a afirmat că roada din 2020 este mai bună. „Probabil, pentru că au fost ploi puţine strugurii sunt mai dulci şi mai suculenţi. Le doresc succese agricultorilor găgăuzi şi îi felicit pentru recolta frumoasă”, a estimat diplomatul turc.

La rândul său, Valeria Biagiotti, ambasadorul Italiei în ţara noastră, a găsit multe lucruri comune în tradiţiile culegerii strugurilor la italieni şi găgăuzi. „Italia este un recunoscut producător de vinuri în lume şi vreau să menţionez că avem multe obiceiuri comune. Particip pentru prima la o asemenea activitate minunată, în aer liber”, a relevat Valeria Biagiotti.

După ce au cules struguri, ambasadorii au participat şi la alte lucrări specifice, au degustat must şi au făcut o excursie la întreprinderea vitivinicolă din Comrat.

„Viticultura şi vinificaţia sunt principalele preocupări tradiţionale ale găgăuzilor. Ne-am dorit ca înalţii oaspeţi să se convingă de ospitalitatea şi bunăvoinţa poporului nostru”, a spus başcanul Irina Vlah.

Ultimele Știri
/ 05 Octombrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Ţara vinului și a poveștilor cu aromă de tradiție. Turismul vitivinicol care cucerește lumea, cramă cu cramă

/ 05 Octombrie, 2025

Kasîm și „Gagauz Șarap Yortusu” - două sărbători ale tradiției și vinului în UTA Găgăuzia, pe 8-9 noiembrie 2025

/ 02 Octombrie, 2025

Republica Moldova, prezentă cu inițiative inovatoare la Conferința Internațională pentru Turism Cultural din Europa de la Sibiu

/ 02 Octombrie, 2025

Vinificatorii moldoveni au cucerit publicul din Benelux la expoziția Rotterdam Gastvrij

/ 02 Octombrie, 2025

FOTO // O pensiune din raionul Orhei, exemplu de afacere dezvoltată cu sprijin european, de la vie și lavandă la turism rural

/ 29 Septembrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Beșalma - satul găgăuz care păstrează vie tradiția și identitatea culturală

/ 24 Septembrie, 2025

FOTO// Republica Moldova participă la un prestigios târg specializat de la Paris pentru promovarea turismului și vinurilor

/ 24 Septembrie, 2025

FOTO // Turismul Republicii Moldova, promovat în rândul corpului diplomatic printr-un tur informativ

/ 22 Septembrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: EtnoFest Taraclia - un pod cultural între comunități, tradiții și generații

/ 18 Septembrie, 2025

Festivalul Loziei revine la Lozova, Străşeni, cu două zile de tradiții, muzică și spectacole

/ 15 Septembrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Lacul Beleu, văzut prin obiectivul fotoreporterului Andrei Mardari

/ 13 Septembrie, 2025

GALERIE FOTO // Lacul Beleu: Unde liniștea întâlnește natura

/ 12 Septembrie, 2025

FOTO // Republica Moldova cucerește publicul la Festivalul Internațional al Gastronomiei din Paris

/ 09 Septembrie, 2025

O vinărie din Strășeni, exemplu de succes al investițiilor prin proiectul „Livada Moldovei”: „Experiență autentică de turism vitivinicol, în inima codrilor Căprianei”