
La Ungheni va activa un laborator modern de testare a solului
Chişinău, 21 apr. /MOLDPRES/. În 2021, Nicolae Alcaz, producător de îngrăşăminte organice din Ungheni, a beneficiat de un grant în valoare de 30 de mii de euro oferit de Uniunea Europeană în cadrul Programului „EU4Moldova: Regiuni-cheie”, implementat de Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) și Fondul Națiunilor Unite pentru Copii (UNICEF).
Cu acești bani, Nicolae Alcaz construiește un laborator performant și modern de analiză a solului. Astfel, el va putea produce fertilizanți în cantități mai mari și în condiții mai bune. Totodată, investiția va genera șase noi locuri de muncă, dintre care două de înaltă calificare, laboranți în agrochimie.
„Laboratorul va avea utilaje care vor stabili micro și macro-elementele solului, precum și materia organică a soluțiilor care vor fi date spre testare”, explică Nicolae.
Din grantul UE, producătorul a procurat echipament pentru laborator: utilaje de măsurare a pH, a ionilor și a sistemului foto-metric, reactor de inox pentru fermentare, dispozitive digitale. Toate acestea fac posibilă efectuarea analizelor la sol. Abia după ce va fi stabilită componența solului, se va putea veni cu soluții organice pentru fertilizarea terenului.
„Fertilizanții organici sunt o adevărată salvare pentru solurile degradate și poluate chimic, întrucât remediază și restabilesc stratul de humus, măresc rezistența la secetă, îmbunătățesc calitatea recoltei, stimulează creșterea și dezvoltarea plantelor”, spune Nicolae Alcaz, care de aproape zece ani produce la Ungheni îngrășăminte organice.
Compania lui Nicolae Alcaz este una din cele 26 de beneficiare ale Programului de granturi pentru sectorul business din regiunile cheie Ungheni și Cahul, ediția 2020. 15 companii existente, 10 startup-uri și o inițiativă de antreprenoriat social au beneficiat de granturi în valoare de 15.000 - 30.000 de euro fiecare.
Valoarea totală a granturilor destinate mediului de afaceri din regiunile Cahul și Ungheni care vor fi oferite în perioada 2020-2024 în cadrul programului este de aproximativ 1,7 milioane de euro.
Programul „EU4Moldova: regiuni-cheie” (2019-2024) susține dezvoltarea social-economică inteligentă, incluzivă și durabilă în regiunile Cahul și Ungheni, pentru a asigura cetățenilor o calitate mai bună a vieții. Programul are un buget total de 23 mln de euro, este finanțat de Uniunea Europeană și implementat de PNUD şi UNICEF.
Foto: PNUD
La Ciulucani, raionul Telenești, a fost inaugurat Muzeul Păretarelor
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Festivalul „GurmanIA” din Țarigrad, Drochia - rădăcini adânci, gusturi autentice şi tradiții vii
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „Farmecul Nistrului” – un traseu ecoturistic care te conectează cu natura și comunitatea locală
Programul naţional „Busola Eco-Turistică” a fost lansat la Casa din Luncă din Trebujeni
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Stoianovca din raionul Cantemir – un colț de autenticitate bulgărească, o nouă rută gastro-turistică în devenire
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „SânzIEne unghenene” pe Insula Lacului Delia, sărbătoare ce uneşte în jurul tradițiilor
Republica Moldova inspirată de modele elvețiene pentru dezvoltarea ecoturismului rural
Moldova învață de la Elveția practici pentru un turism sustenabil și parteneriate durabile
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „Poemul Plopilor” din Zuzulenii Noi, pensiunea ce combină tradiţie rurală şi confort modern
Republica Moldova este pregătită pentru sezonul de încălzire 2025-2026. Premierul Dorin Recean: „Avem asigurată certitudinea securității livrărilor de gaze naturale”
Președinta Maia Sandu la Forumul Internațional „Cooperare Transfrontalieră Europeană”: „Numai prin colaborare putem să atragem mai multe investiții și să transformăm granițele în punți de dezvoltare”
Kremlinul confirmă că Dmitri Kozak, un vechi colaborator al lui Putin, a demisionat
Elevii din școlile alolingve vor studia în limba română, în limba maternă, precum și în limbi de circulație internațională
Oamenii legii au operat 46 de percheziții în dosarul privind coruperea alegătorilor. O persoană a fost reținută
Republica Moldova, pe Netflix. Documentarul „Flavours of Moldova” va fi lansat pe 24 septembrie
Centrul de Sănătate Publică Bălți are acum sediu modern și eficient energetic
Peste 250 de autorități din patru țări își unesc eforturile pentru dezvoltare regională și integrare europeană. Maia Sandu: „Granițele trebuie să devină punți de dezvoltare”
Trafic intens la punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe
Relațiile moldo-italiene au fost discutate la întrevederea premierului Dorin Recean cu ambasadorul Italiei
Baletul „Don Quijote”, astăzi la Opera Națională, în cadrul Festivalului „Maria Bieșu”
Festivalul Loziei revine la Lozova, Străşeni, cu două zile de tradiții, muzică și spectacole
Premierul Dorin Recean a avut o întrevedere cu noua ambasadoare a Suediei, Petra Lärke
Lucrările de reabilitare a tronsonului feroviar Văleni avansează cu tehnologii moderne
Memorandumul privind înscrierea culturii Cucuteni–Tripolie pe lista UNESCO, semnat la Chișinău
Grădina Botanică va deschide un Eco Centru modern de vizitatori, un nou reper pentru educație ecologică și turism verde în R. Moldova