ro

 

Descoperă Moldova
06 Februarie, 2026 / 19:51
/ 04 Martie, 2022

Prima parte a construcţiei Centrului de inovare de la Bălţi a fost finalizată

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 4 mar. /MOLDPRES/. Prima etapă a lucrărilor de construcție-montaj a Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic din Regiunea de Dezvoltare Nord a fost finalizată. Acestea au fost executate în cadrul unui proiect finanțat din sursele Fondului Național pentru Dezvoltare Regională (FNDR), transmite MOLDPRES.

Conducerea Agenţiei de Dezvoltare Regională (ADR) Nord și specialiști ai instituţiei au verificat ieri calitatea lucrărilor de construcție-montaj executate, în contextul organizării procedurii de recepție la terminarea lucrărilor în cadrul primei etape a proiectului. Împreună cu antreprenorul care a efectuat lucrările, părţile au inspectat spațiile finalizate în prima etapă a proiectului de creare a Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic. Este vorba de parter, o parte din subsol, etajul cinci și fațada celor două clădiri ale Centrului. De asemenea, spațiile recepționate au fost conectate la electricitate, rețele de apă și canalizare, internet și alte rețele de telecomunicații.

Operatorul economic care a executat lucrările în prima etapă a proiectului urmează să ia în considerare toate observațiile documentate de către membrii comisiei de recepție.

Sediul Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic, cu o suprafață de 6 054 mp, se află pe teritoriul Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți. Centrul urmează să fie administrat de o structură de management instituită în baza unui regulament de funcționare. Valoarea lucrărilor executate în prima etapă a proiectului constituie 10,13 mln lei, din sursele FNDR.

Lucrările executate în cadrul celei de-a doua etape a proiectului urmează să fie recepționate în viitorul apropiat. Ulterior, va fi organizată recepția finală.

ADR Nord a început implementarea proiectului „Crearea în municipiul Bălți a Centrului de Inovare și Transfer Tehnologic din Regiunea de Dezvoltare Nord” în iulie 2020. Valoarea totală a proiectului, care cuprinde ambele etape, este de 24,96 mln lei, alocați din sursele FNDR.

Foto: ADR Nord


 
Ultimele Știri
/ 04 Noiembrie, 2025

Moldova va marca Ziua Mondială a Turismului Vitivinicol 2025 cu un eveniment profesional la o vinărie din ţară

/ 03 Noiembrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Culori, gusturi și tradiții în spectrul toamnei târzii

/ 03 Noiembrie, 2025

GALERIE FOTO // Festivalul Butoiului de la Scoreni – sărbătoarea tradițiilor și culturii locale 

/ 27 Octombrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „Miorița – Laie, Laie Bucălaie”, festivalul din Cimişlia care pune în valoare tradițiile pastorale și turismul rural

/ 22 Octombrie, 2025

Republica Moldova, promovată în Franța: artă, tradiții și vinuri prezentate la Nice

/ 21 Octombrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Paşi prin trecut, memorie şi amintiri la Muzeul Ținutului și Cimitirul Evreiesc din Edineț

/ 21 Octombrie, 2025

Republica Moldova, promovată la Conferința „Destinația Anului” de la Iași

/ 20 Octombrie, 2025

FOTO // Profesioniști locali din domeniul turismului și vizitatorii din străinătate au descoperit cultura și tradițiile Moldovei

/ 14 Octombrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Chișinău – orașul care renaște în fiecare toamnă, cu tradiţii şi obiceiuri de Hram

/ 13 Octombrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „La Nea Ion” din Țaul - locul unde mierea, tradiția și ospitalitatea moldovenească au cucerit Netflixul

/ 13 Octombrie, 2025

GALERIE FOTO // „Toamna de Aur – 2025”, voie bună și tradiții la Corjova, Criuleni

/ 10 Octombrie, 2025

Vinurile, gastronomia și cultura Republicii Moldova au fost celebrate la Cercle Royal Gaulois din Bruxelles

/ 08 Octombrie, 2025

Zece proiecte eco-turistice vor primi sprijin financiar în cadrul programului „Busola Eco-Turistică”

/ 05 Octombrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Ţara vinului și a poveștilor cu aromă de tradiție. Turismul vitivinicol care cucerește lumea, cramă cu cramă