
Ministerul Agriculturii finalizează pregătirea întrunirilor de screening cu Comisia Europeană pentru domeniile de profil
Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA) se află pe ultima sută de metri în pregătirea întrunirilor de screening cu Comisia Europeană pentru domeniile agricultură și dezvoltare rurală, siguranță alimentară, pescuit și acvacultură, care urmează să demareze la începutul lunii iunie. Concluziile screening-ului vor servi drept bază pentru etapele ulterioare ale negocierilor de aderare, inclusiv pentru definirea perioadelor de tranziție necesare adaptării, consultate în prealabil cu asociațiile de profil, începând cu luna iunie 2025, transmite MOLDPRES.
În această perioadă, MAIA desfășoară ședințe de simulare a discuțiilor cu Comisia Europeană pentru cele trei capitole pe care le coordonează: Capitolul 11: Agricultură și dezvoltare rurală, Capitolul 12: Siguranța alimentară, politici sanitare și fitosanitare, Capitolul 13: Pescuit și acvacultură.
„Aceste domenii reprezintă piloni esențiali în procesul de negociere pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană”, explică Ministerul Agriculturii.
Evaluările sunt realizate în colaborare cu mai multe instituții guvernamentale, sub coordonarea MAIA.
„Odată ce Republica Moldova va deveni stat membru al UE, va adera automat și la Politica Agricolă Comună (PAC), unul dintre cele mai importante instrumente de sprijin pentru fermieri și comunitățile rurale din UE”, rezumă Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare.
Polonia a fost și rămâne un partener de încredere pentru R. Moldova, afirmă ministrul Agriculturii, Ludmila Catlabuga la Poznan
FOTO Marta Kos, în sudul ţării: „UE este și rămâne cel mai de încredere și stabil partener al Moldovei”
Marta Kos la Bălţi: „Îmi este dragă Moldova, îmi amintește de țara mea – care este și mai mică, dar care, odată ce a aderat la UE, a reușit să prospere”
FOTO Comisara UE Marta Kos la Edineţ: „Prin unitate și colaborare construim împreună viitorul Europei”
FOTO Întreprindere din raionul Ungheni, apreciată de comisara UE Marta Kos pentru contribuție la economia locală și apropierea Moldovei de standardele europene
VIDEO // Marta Kos și Cristina Gherasimov au deschis concertul dedicat Zilei Europei la Chișinău: „Cu Moldova, Uniunea Europeană va fi mai bogată”
VIDEO Guvernul: De Ziua Europei celebrăm pacea, solidaritatea și parcursul european al Republicii Moldova
Europa din inima Chișinăului. Vox: „Vreau ca Moldova să fie parte din această mare familie”
GALERIE FOTO // Orășelul European-2025, inaugurat la Chişinău
În patru localități din țară va avea loc turul II al alegerilor locale noi
Șeful diplomației moldovenești a susținut o lecție publică la o universitate din Letonia
Marcel Dumbravan și Octavian Iachimovschi au fost admiși la cea de-a doua etapă a concursului pentru funcția de procuror-șef al Procuraturii Anticorupție
Peste 4000 de moldoveni din diaspora au celebrat cultura națională în cadrul turneului „Moldova – Familia Noastră”
Suspectul în cazul omorului de la Ciocana, reținut de polițiști. Șeful IGP a oferit detalii despre comiterea crimei
UE a adoptat al 17-lea pachet de sancţiuni împotriva Rusiei
Acord esențial pentru securitatea cibernetică a R. Moldova, semnat la Bruxelles
Republica Moldova și Muntenegru consolidează cooperarea în procesul de aderare la Uniunea Europeană
Cei mai iscusiți tineri bucătari se vor reuni la Campionatul Național Gastronomic pentru Juniori
Crește numărul persoanelor mușcate de animale, anunță ANSP
În următoarele zile, nivelul apei în Prut va creşte pe sectorul Criva-Costeşti
Agenția Informațională „Moldpres” anunță concurs pentru angajarea în funcția vacantă de responsabil de ediție
Peste 35 mii de persoane au participat la activitățile dedicate Zilei Internaționale a Muzeelor și Nopții Europene a Muzeelor
PAS lansează o campanie de informare și dialog cu cetățenii „Împreună avem grijă de viitorul Moldovei”
VIDEO // Liderul PAS anunță consultări publice pentru viitorul program de guvernare
Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu vicepreședinta Parlamentului leton, Zanda Kalniņa: „Contăm pe sprijinul Letoniei în promovarea intereselor R. Moldova în cadrul UE”