Informațională
de Stat

Naționala Republicii Moldova a învins echipa de fotbal din Andorra

07:21 | 15.06.2022 Categorie: Sport

Chişinău, 15 iun. /MOLDPRES/. Naționala Moldovei a învins aseară Andorra cu 2-1, în cel de-al patrulea meci din grupa D1 a Ligii Națiunilor, ediția 2022-23, transmite MOLDPRES.

Mihail Caimacov a deschis scorul în minutul 26, din penalty, acordat pentru un fault al lui Jordi Rubio asupra lui Ion Jardan. Este prima reușită a lui Caimacov pentru tricolori.

Reprezentativa din Andorra a egalat la unu în minutul 4 de prelungiri al primei reprize, prin Marcio Vieira. În debutul rundei a doua, tricolorii au înscris pentru a doua oară în acest meci și din nou din penalty, dictat de arbitrul danez pentru un fault asupra lui Nichita Moțpan. Ion Nicolaescu a înscris al 8-lea său gol pentru Națională.

Echipa antrenată de Serghei Cleșcenco, cu 7 puncte, se află în continuare pe locul 2 în clasamentul grupei D1. Conduce Letonia, cu 12 puncte, Andorra are 4 puncte, iar Liechtenstein – 0. Pentru tricolori urmează ultimele două meciuri din actuala ediție a Ligii Națiunilor, cu Letonia la Riga (22 septembrie) și acasă cu Liechtenstein (25 septembrie).

Naționala Moldovei a ajuns la cea de-a 50-a victorie obţinută în istoria sa de 32 de ani. În total, tricolorii au susținut 267 de meciuri. Reprezentativa noastră a înregistrat 50 victorii, 61 egalități și 156 de înfrângeri. Golaveraj: 208-451.