ro

 

Cultură
19 Aprilie, 2026 / 22:18
/ 02 Ianuarie, 2021

Cântăreața Zinaida Julea: ”2020 a fost un an care ne-a schimbat modul de viață”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 ian. /MOLDPRES/. Cunoscuta cântăreața de muzică populară și ușoară Zinaida Julea, Artistă a Poporului, deținătoare a Ordinului Republicii, a opinat că 2020 a fost un an în care, ca majoritatea oamenilor de pe glob, a fost nevoită să-și schimbe modul de viață, informează MOLDPRES.

Solicitată de agenție, Zinaida Julea a menționat că înainte de pandemie, ea străbătea drumuri spre diferite colțuri ale lumii, cântând în mai multe țări, precum și aici acasă, la Nord și la Sud.

”De când cu pandemia, am stat în casă și uneori mă plimbam pe lângă casă. La sfârșit de an, am lansat un cântec cu Orchestra fraților Vasile și Vitalie Advahov – ”La mulți ani!”. Am citit mult și am ținut legătură cu oameni dragi mai mult la telefon. Am o singură dorință – să fim sănătoși în 2021 și să ne auzim de bine!”, a mai spus cunoscuta cântăreață.

Zinaida Julea s-a născut la 2 decembrie 1951 în satul Hârbovăţ, raionul Anenii Noi. A studiat la Școala medie de muzică „Ștefan Neaga" (1973-1977) cu Vladimir Achimov (dirijat coral) și la Institutul de Arte (1988-1993) din Chișinău cu Vasile Stratulat (regie manifestări culturale). La vârsta de 17 ani, Zinaida Julea este invitată de către maestrul Serghei Lunchevici în calitate de solistă în Orchestra de muzică populară „Fluieraș” a Filarmonicii din Chișinău (astăzi, Filarmonica Națională „S. Lunchevici"), unde a activat până în 1991. Cu această formație a efectuat mai multe turnee peste hotare, cutreierând aproape toate continentele.

Timp de câțiva ani, Zinaida Julea este angajată a Orchestrei de muzica populară „Mugurel”, dirijată de Ion Dascăl. Apoi evoluează în cadrul mai multor spectacole cu Orchestra de muzică populară „Lăutarii”, dirijată de maestrul Nicolae Botgros. În prezent, Zinaida Julea este solistă a Orchestrei Municipale condusă de frații Vasile și Vitalie Advahov.

În 1976, i s-a conferit titlul onorific de Artistă Emerită, iar în 1985 - cel de Artistă a Poporului. În 1993 a fost distinsă cu medalia „Meritul Civic” și în 1997 – cu Ordinul Republicii. Zinaida Julea a cântat în ansamblu cu Nicolae Sulac, Serghei Lunchevici, Victor Copacinschi, Ion Dascăl, Tamara Ciobanu, Gheorghe Eșanu, Alexei Botoșanu, Petre Zaharia, Simion Brânzilă ş.a. A înregistrat  câteva albume muzicale: ”Pentru inima oricui”, ”Pe ulița satului”, ”Lume, nu mă judeca” ș.a. O stradă din satul ei natal îi poartă numele.

 

foto: moldpres.md

 

 

 

 


 
Ultimele Știri
/ 04 Aprilie, 2026

Creștinii ortodocși celebrează astăzi Sâmbăta lui Lazăr și se pregătesc pentru Duminica Floriilor

/ 03 Aprilie, 2026

Peste 20 de proiecte media vor primi finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei

/ 03 Aprilie, 2026

BTA: Literatura bulgară a devenit din ce în ce mai vizibilă pe scena internațională, afirmă ministrul adjunct al Culturii, Stoyanov.

/ 02 Aprilie, 2026

PREMIERĂ // „Intrigă și iubire”, o reinterpretare modernă a capodoperei lui Schiller, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”

/ 02 Aprilie, 2026

GALERIE FOTO // Premieră la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, „Intrigă și iubire” în regia lui Alexandru Cozub

/ 01 Aprilie, 2026

FOTO // Personalități marcante ale culturii și istoriei, readuse în atenția publicului la Biblioteca Națională

/ 31 Martie, 2026

VIDEO // Moldova implicată în inițiative internaționale pentru salvarea patrimoniului cultural al Ucrainei. Cristian Jardan: „Moldova este alături de Ucraina până la restabilirea păcii”

/ 30 Martie, 2026

FOTO // Teatrul ieșean, în fața publicului din Chișinău de Ziua Mondială a Teatrului

/ 30 Martie, 2026

FOTO // Producții autohtone, prezentate la Cinemateca Bibliotecii Naționale. Filmul „Și va fi...” a deschis seria proiecțiilor

/ 27 Martie, 2026

INTERVIU MOLDPRES // Directoarea Teatrului „Alexie Mateevici”, Elena Frunze-Hatman: „Publicul își dorește să se regăsească în ceea ce vede pe scenă”

/ 27 Martie, 2026

Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Teatrului

/ 27 Martie, 2026

Astăzi se împlinesc 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România. La Chișinău vor avea loc mai multe evenimente culturale

/ 26 Martie, 2026

Ziua Națională a Greciei, sărbătorită la Chișinău prin spectacolul „Jurământul. Amintirile unei femei”

/ 26 Martie, 2026

BTA: Chirilica se confruntă cu trei provocări majore în mass-media, afirmă directorul general Kiril Valchev

 


 
/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, la Forumul Diplomatic de la Antalya: „R. Moldova a devenit mai rezilientă, iar angajamentul nostru de a avansa în implementarea reformelor rămâne ferm”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Oamenii au îndurat pierderi greu de imaginat, iar multe familii nu și-au mai revenit niciodată”

/ Acum 1 zi

Linia electrică 110kV Strășeni-Bobeica a fost pusă sub tensiune, în urma remedierii defecțiunilor tehnice

/ Acum 1 zi

FOTO // Forumul Diplomatic de la Antalya. Vicepremierul Mihai Popșoi a avut întrevederi cu miniștri din Ucraina, Muntenegru și Germania

/ Acum 1 zi

FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Limba și literatura română au fost premiați în cadrul unei ceremonii festive

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, întrevedere cu omologul său lituanian, Robertas Kaunas, la Vilnius. Securitatea națională și reziliența instituțională, pe agendă

/ Acum 1 zi

FOTO // Spectacol emoționant în memoria victimelor foametei din 1946-1947. Actorii trupei „TeatrUngheni” au redat pe scenă istoria tragică a poporului nostru

/ Acum 1 zi

Speakerul Igor Grosu, despre foametea organizată din anii 1946–1947: „Una dintre cele mai dureroase tragedii din istoria noastră”

/ Acum 1 zi

Iranul reimpune un „control strict” asupra Strâmtorii Ormuz din cauza blocadei americane

/ Acum 1 zi

Experții Centrului de Medicină Legală au prelevat probe biologice de la minora din Râșcani. Analizele de laborator, în proces de investigare

Vezi mai multe