ro

 

Cultură
09 Mai, 2026 / 05:59
/ Acum 2 zile

„Comatogen”, film semnat de Igor Cobileanski, premiat la Gala Gopo 2026

Pelicula „Comatogen”, în regia lui Igor Cobileanski, a adus în prim-plan producțiile de film din Republica Moldova la cea de-a XX-a ediție a Galei Premiilor Gopo, desfășurată la București, unde a fost recompensată cu două dintre cele mai importante trofee ale serii, relatează MOLDPRES.

Coproducția România–Republica Moldova, realizată cu sprijinul CNC Moldova și produsă de Quantum Media Creative și OWH Studio, a obținut Premiul Gopo pentru cea mai bună regie și Premiul Gopo pentru cel mai bun scenariu, confirmând aprecierea juriului pentru echipa creativă a filmului.

În cadrul aceleiași gale, scurtmetrajul „Nebunul” a fost distins cu Premiul pentru cel mai bun film de scurtmetraj, consolidând vizibilitatea creației cinematografice din spațiul româno-moldovenesc.

„Comatogen” este cel mai recent lungmetraj semnat de Igor Cobileanski și a avut premiera mondială la TIFF 2025. Filmul urmărește povestea Alinei, o asistentă medicală care, pentru a acoperi datoria fiului său, ajunge într-o situație-limită ce o obligă să ia decizii dificile, cu puternice implicații morale.

Din distribuție fac parte Gheorghe Visu, Sergiu Costache, Daniela Nane, Theodor Șoptelea, Andrei Aradits și Ada Lupu.

Premiile Gopo, acordate anual de Asociația pentru Promovarea Filmului Românesc, recompensează cele mai importante realizări cinematografice ale anului precedent și reprezintă una dintre cele mai importante distincții din industria de film din România. Reușitele obținute de „Comatogen” și „Nebunul” marchează o prezență solidă a cinematografiei semnate de cineaști din Republica Moldova pe scena internațională a filmului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Cronica ARHIVELOR // In memoriam Valeriu Gagiu: O lecție de demnitate între „teroarea lingvistică” și conștiința națională

/ Acum 6 zile

FOTO // Universul cromatic al pictorului Vasile Grama, celebrat la Biblioteca Națională a Republicii Moldova

/ Acum 7 zile

VIDEO // Maestrul Gheorghe Mustea, sărbătorit la 75 de ani. Mesajul ministrului Culturii, Cristian Jardan

/ 30 Aprilie, 2026

EXCLUSIV // Maestrul Gheorghe Mustea, la ceas aniversar: „Muzica academică îl face pe om să gândească și să se întoarcă spre sine”

/ 30 Aprilie, 2026

Scriitorii din Republica Moldova și cei din România cer transformarea ideii de unire în prioritate națională

/ 30 Aprilie, 2026

BTA: Cetățean de onoare al Taracliei își amintește rolul dansului tradițional bulgar de Ziua Internațională a Dansului

/ 30 Aprilie, 2026

VIDEO // Spectacol de amploare: Opera Națională Chineză prezintă „Turandot” la Chișinău

/ 29 Aprilie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Virtuozitatea lui Serghei Lunchevici, readusă în atenția publicului: o înregistrare rară din 1966, publicată de ANA

/ 29 Aprilie, 2026

Președinta Maia Sandu i-a urat succes interpretului Satoshi înainte de participarea la Eurovision: „Îi suntem alături și îi ținem pumnii – de acasă și din diasporă”

/ 29 Aprilie, 2026

FOTO // Două trasee turistice noi, lansate în sudul Republicii Moldova

/ 29 Aprilie, 2026

Tichetele de vacanță, disponibile pentru angajații din sectorul privat

/ 28 Aprilie, 2026

Spectacolul „Dosarele Siberiei” va fi prezentat în Italia

/ 27 Aprilie, 2026

Cooperarea în domeniul memoriei culturale, discutată în cadrul unei vizite oficiale în Polonia

/ 24 Aprilie, 2026

Marcela Nistor, la Salonul Internațional de Carte pentru Copii și Tineret: secretara de stat a citit o poveste despre curaj și familie