Expoziția „Pasărea Maiastră, Zbor între Lumi”, proiect comun al muzeelor din Chișinău și București
La Muzeul Național al Țăranului Român din București a fost deschisă expoziția „Pasărea Maiastră, Zbor între Lumi”, realizată în colaborare cu Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală din Chișinău. Evenimentul face parte dintr-un proiect comun de promovare a patrimoniului cultural românesc de pe ambele maluri ale Prutului, fiind cea de-a treia expoziție organizată în cadrul parteneriatului semnat în 2022 între cele două instituții muzeale, informează MOLDPRES.
Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală din Chișinău este parte a expoziției „Pasărea Maiastră, Zbor între Lumi”. La eveniment a fost prezent și directorul instituției muzeale din Chișinău, Petru Vicol, care a remarcat atmosfera caldă și interesul publicului pentru patrimoniul etnografic comun.
„Este rezultatul unei colaborări de mai mulți ani între cele două instituții importante. În urma unui acord de colaborare semnat în 2022, am reușit să realizăm această a treia expoziție. Primele două au fost dedicate scoarțelor din patrimoniul ambelor muzee, iar acum am pus în valoare motivul păsării de pe piesele etnografice. Am încercat să evidențiem semnificația păsării în cultura tradițională a țăranului român – simbol al libertății, păcii, speranței și năzuinței”, a declarat pentru MOLDPRES directorul Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală din Chișinău, Petru Vicol.
Expoziția aduce în prim-plan simbolismul păsării în cultura tradițională românească, explorat prin piese de patrimoniu precum scoarțe basarabene din secolul al XIX-lea, ștergare de nuntă, costume tradiționale, obiecte din lemn, ceramică și jucării populare. Vizitatorii pot descoperi reprezentări ale păsărilor domestice – cocoș, găină, curcan – dar și ale celor sălbatice cu semnificații mitice, precum vulturul, cucul, păunul sau cocostârcul. Acestea apar ca elemente decorative sau simbolice pe covoare, linguri, furci de tors ori ulcioare de nuntă.
Expoziția este organizată cu sprijinul Ambasadei Republicii Moldova la București, care a oferit suport logistic în realizarea proiectului. Potrivit directorului Petru Vicol, acest demers expozițional va fi prezentat și publicului din Republica Moldova.
„Suntem în discuții cu colegii de la București pentru a stabili perioada în care expoziția va fi prezentată și la Chișinău. Este o expoziție comună, în oglindă, cu piese din ambele muzee, și sperăm ca în anul viitor să o putem organiza și acasă”.
Expoziția „Pasărea Maiastră, Zbor între Lumi” poate fi vizitată la Sala Tancred Bănățeanu a Muzeului Național al Țăranului Român până la 7 decembrie 2025.
VIDEO // Ministerul Culturii îi îndeamnă pe cetățeni să lase telefonul și să descopere arta
GALERIE FOTO // Peste 150 de stații cu mozaic, reunite într-o carte semnată de Ștefan Susai
„Nu mă uita” – o expoziție despre memoria satului, semnată de artista Iraida Ciobanu
Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” va inaugura Bucharest Opera Festival 2026 cu spectacolul „Iolanta”
Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Malarciuc, personalitate marcantă a culturii și mișcării ecologiste din Republica Moldova
Ministerul Culturii a recepționat 43 de dosare pentru al doilea concurs de subvenționare a mass-mediei
FOTO // Muzeul Național al Literaturii Române găzduiește expoziția personală „Expresie în Figurativ” a sculptorului Pavel Obreja
Noi abordări în restaurarea monumentelor istorice, discutate la Chișinău de specialiști internaționali
PREMIERĂ // Spectacolul „Sfaturile Melaniei”, o lecție despre credință și speranță pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
GALERIE FOTO // În culisele premierei „Sfaturile Melaniei”, după piesa Irinei Nechit
Cronica ARHIVELOR // Iurie Sadovnic, în imagini interpretând melodia „Cad pe ape”
Festivalului Industriilor Creative: Aproape 50 de afișe originale semnate de Milton Glaser, expuse la Chișinău
Festivalul iProsop revine la Selemet. Ediția din acest an se va desfășura în format adaptat din cauza vremii nefavorabile
Expoziție dedicată lui Nicolae Iorga la Biblioteca Națională: peste 130 de documente despre viața și opera marelui istoric
FOTO // Tineri din șapte țări și profesori americani au vizitat Parlamentul Republicii Moldova în ultima săptămână
Australia dă asigurări că va ține sub control gripa aviară, după confirmarea primului caz
Meteorologii au emis Cod galben de caniculă pentru centrul și sudul țării
FOTO // Igor Grosu, la 10 ani de „DescOperă”: „Cultura și frumusețea locurilor noastre pot aduce oamenii împreună și pot promova Republica Moldova în lume”
Referendum local în Coșnița: Peste 700 de alegători au votat până la ora 12:00
Actualizări la Serviciul 112. Dispecerii și operatorii învață noile funcționalități ale sistemului
Ministra Muncii explică profesorilor noile reguli privind concediile: „Nu pierdeți nicio zi de odihnă, nici banii de concediu. Schimbarea modului de calcul nu înseamnă mai puțină odihnă, ci doar o nouă formulă, iar zilele acumulate până acum rămân neatinse”
Vicepreședintele american JD Vance a sosit în Elveția pentru negocieri cu Iranul. Situația în Strâmtoarea Ormuz rămâne incertă
Sinodul Mitropoliei Basarabiei a desemnat doi candidați pentru slujirea de mitropolit
Iranul anunță că închide din nou Strâmtoarea Ormuz în urma atacurilor Israelului în Liban
Locuitorii din comuna Coșnița, așteptați la urne pentru un referendum local privind terenurile din extravilan
Natalia Plugaru explică modificările privind concediile: „ Nimeni nu pierde nici zilele de odihnă, nici banii de concediu”
Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace în toate sectoarele Chișinăului
Șefa statului Maia Sandu a felicitat lucrătorii medicali și farmaciștii cu prilejul sărbătorii profesionale: „Vă mulțumesc pentru profesionalismul și devotamentul cu care salvați vieți”
Atenție, călători! Trafic intens la punctul de frontieră Giurgiulești-Galați, pe sensul de ieșire din țară
BTA // Vicepremierul Pekanov: Bulgaria are în față o provocare dificilă pentru a reduce deficitul la 3% fără a afecta stabilitatea economică