DOC // Termenul pentru depunerea ofertelor la privatizarea hotelului „Zarea” a fost prelungit
Termenul pentru desfășurarea concursului de privatizare a hotelului „Zarea” a fost prelungit până la 20 octombrie, decizia Agenției Proprietății Publice fiind publicată astăzi în Monitorul Oficial. Inițial, termenul-limită pentru depunerea ofertelor era stabilit pentru 19 august, transmite MOLDPRES.
Prelungirea concursului a fost solicitată de premierul Vasile Tofan, care a cerut Agenției Proprietății Publice să examineze posibilitatea extinderii perioadei de desfășurare a procedurii.
Potrivit premierului, privatizarea unui obiect de asemenea importanță nu ar trebui să aibă loc în plin sezon estival, când perioada concediilor ar putea reduce numărul potențialilor investitori interesați și, implicit, concurența dintre oferte.
Extinderea termenului urmărește să asigure un proces mai transparent și competitiv, dar și să crească șansele obținerii unui preț cât mai avantajos pentru stat.
Astfel, investitorii interesați de hotelul „Zarea” vor avea la dispoziție o perioadă suplimentară pentru pregătirea și depunerea ofertelor.
VIDEO // Conferința Națională Vitivinicolă revine la Chișinău cu ediția a XI-a, pe 25 august
Fermierii mai au două zile pentru a solicita plățile directe pentru lapte
Un nou sens giratoriu va fi amenajat la intrarea în municipiul Cahul
Zece kilometri de pe drumul național R3 din raionul Cimișlia vor fi reabilitați
Republica Moldova oferă Ucrainei o reducere de 50% la tranzitul feroviar pentru a atrage milioane de euro la CFM: „Este o înțelegere avantajoasă din punct de vedere economic pentru ambele părți”
Energocom a rezervat volumele de energie necesare pentru miercuri: consumatorii sunt îndemnați să economisească
Plafonul pentru operațiunile valutare fără autorizarea BNM va fi majorat până la 100 de mii de euro. Vasile Tofan: „Un nou pas spre simplificarea procedurilor pentru cetățeni”
VIDEO // Moldova, pregătită să faciliteze tranzitul cerealelor ucrainene. Vicepremierul Bolea anunță soluții rapide, inclusiv redresarea CFM
Prim-ministrul a dispus schimbarea unor proceduri fiscale, după ce un antreprenor a ratat facilitățile din cauza unei întârzieri la depunerea declarației fiscale
Moldelectrica va fi reorganizată: decizia aprobată de Guvern
Obligațiile fiscale din plățile salariale au crescut cu peste 10 la sută în prima jumătate a anului curent
Un nou serviciu lansat de ASP: cererile pentru autorizațiile de comerț cu mărfuri strategice vor putea fi depuse online
Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
DOC // Republica Moldova a ratificat Acordul de la Cape Town privind siguranța navelor de pescuit. Legea, publicată în Monitorul Oficial
Linia electrică Bălți–Dnestrovsk a fost repusă în funcțiune
Republica Moldova și-a majorat capacitățile de producere a energiei regenerabile cu aproape 94 MW în prima jumătate a anului
BTA: Eurovision 2027 va transforma litoralul bulgăresc într-o mare scenă europeană
Euro și dolarul își continuă ieftinirea
Începe Postul Adormirii Maicii Domnului
Planul pentru construcția Moldova HiTech Park - un nou pol de tehnologie și inovare, prezentat la Stăuceni
Agenda evenimentelor, vineri, 14 august
CNAM a transferat în avans peste un miliard de lei pentru serviciile medicale oferite cetățenilor în luna august
Norvegia ar putea continua finanțarea programului EcoVoucher și sprijini investițiile în baterii de stocare a energiei
VIDEO // Seceta scade nivelul apei la Stânca-Costești. Barajul este reabilitat în proporție de 80%
Prim-ministrul Vasile Tofan s-a întâlnit cu tinerii ce participă la Programul de stagii în serviciul public al Guvernului și Uniunii Europene
IGP semnalează noi cazuri de escrocherii. O femeie din Bălți a transmis necunoscuților 950 000 de lei și 15 000 de euro
Motorina a devenit mai scumpă decât combustibilul pentru avioane
Spitalul raional Ungheni va primi cu sprijinul Japoniei un microscop chirurgical oftalmologic
Filarmonica Națională revine pe agenda Ministerului Culturii. Dan Suruceanu: „Zi de zi suntem în proces de căutare a soluțiilor pentru această instituție”
Accident în lanț pe bulevardul Dacia din capitală. Două persoane au fost transportate la spital