ro

 

Economie
18 Aprilie, 2026 / 15:45
/ Acum 1 oră

Mai multe localități din Nisporeni, Fălești, Hâncești și Ungheni, deconectate de la energia electrică. Ministrul Dorin Junghietu anunță conectarea liniei de 110kV, în regim insularizat

Mai multe localități din raioanele Nisporeni, Fălești, Hâncești și Ungheni au fost deconectate astăzi de la energia electrică, în urma unor defecțiuni tehnice în stația electrică Nisporeni. Pentru diminuarea ariei afectate de deconectări, a fost conectată linia de 110kV în regim insularizat, comunică MOLDPRES.

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a menționat că specialiștii intervin pentru remedierea defecțiunilor.

„Ca urmare a unor defecțiuni tehnice în stația electrică Nisporeni, au fost deconectate de la energie electrică localități din raioanele Nisporeni, Fălești, Hâncești și Ungheni. Echipa Moldelectrica lucrează la remedierea defecțiunilor. Pentru diminuarea ariei afectate de deconectări, a fost conectată linia de 110kV, în regim insularizat”, a subliniat Dorin Junghietu.

Autoritățile vor reveni cu actualizări și detalii suplimentare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

BNM discută cu FMI și Banca Mondială despre stabilitatea economică și planuri de dezvoltare

/ Acum 2 zile

VIDEO // Guvernul a transmis terenul necesar pentru continuarea lucrărilor la podul peste Prut de la Ungheni, care unește Republica Moldova și România

/ Acum 2 zile

Controale sporite la frontieră pentru produsele de origine animală importate, aprobate de Guvern

/ Acum 3 zile

Japonia sprijină Republica Moldova în dotarea CFM cu echipamente moderne și vehicule de întreținere

/ Acum 3 zile

Republica Moldova se desprinde de normele aeronautice ale CSI pentru a accelera integrarea în spațiul aerian european

/ Acum 3 zile

Guvernatoarea BNM, la Washington: „Contăm pe sprijinul FMI pentru a consolida un sector financiar rezilient, capabil să atragă investiții și să sprijine dezvoltarea economică”

/ Acum 3 zile

Un nou serviciu disponibil prin EVO: autorizația de mediu pentru gestionarea deșeurilor este accesibilă în format digital

/ Acum 3 zile

Stocurile de benzină și motorină, în creștere. 33 de mii de tone de carburanți, importate în ultimele zile

/ Acum 3 zile

Încasări mai mari din impozitul pentru chirii: 28 de milioane de lei acumulate la buget timp de trei luni

/ Acum 3 zile

O nouă scădere a prețurilor la carburanți: motorina se ieftinește cu aproape un leu

/ Acum 3 zile

FOTO // Echipele de intervenție pentru reparația drumurilor naționale, mobilizate în mai multe raioane ale țării

/ Acum 3 zile

Program de finanțare europeană pentru sectorul agroalimentar, deschis până la sfârșitul lunii aprilie

/ Acum 3 zile

Catalogul oficial al soiurilor de plante pentru 2026, lansat de ANSA

/ Acum 3 zile

Dolarul se ieftinește, iar euro se apreciază ușor