ro

 

Economie
11 Iunie, 2026 / 13:59
/ Acum 1 oră

Proceduri simplificate pentru dezvoltarea rețelelor de comunicații: clădirile noi vor fi dotate cu infrastructură pentru fibră optică

Extinderea rețelelor de comunicații electronice va deveni mai simplă și mai rapidă, iar clădirile noi vor fi dotate obligatoriu cu infrastructură de fibră optică. Acest lucru este prevăzut într-un proiect de lege aprobat astăzi de Parlament în lectura a doua, cu votul a 61 de deputați, informează MOLDPRES.

„Proiectul are ca obiectiv facilitatea și stimularea dezvoltării rețelelor de comunicații electronice, inclusiv de mare capacitate”, a declarat deputatul Radu Marian, președinte al Comisiei economie, buget și finanțe, care a prezentat raportul Comisiei asupra proiectului.

Aprobarea proiectului va face posibil ca toate clădirile noi și cele supuse renovărilor majore să fie dotate cu infrastructura necesară pentru instalarea rețelelor prin fibra optică, ceea ce va permite accesul mai simplu la serviciile de comunicații electronice. Prin aceste măsuri, costurile de dezvoltare a rețelelor se vor diminua. Totodată, se vor evita lucrările repetate, se va minimiza disconfortul creat cetățenilor, iar serviciile de comunicații electronice vor ajunge mai rapid în mai multe localități din țară.

Proiectul mai vizează facilitarea accesului furnizorilor de rețele publice de comunicații electronice pe proprietăți publice și private, în condiții clare și corecte. Acest lucru înseamnă că instalarea rețelelor nu va mai fi blocată de proceduri birocratice, iar lucrările vor putea începe mai repede.

Inițiativa a fost înaintată de Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării. Aceasta mai propune măsuri legislative pentru accelerarea și digitalizarea procedurilor de obținere a autorizațiilor. Astfel, este prevăzut un termen-limită de patru luni, în care autoritățile competente, inclusiv cele ale administrației publice locale, trebuie să emită o decizie privind autorizarea lucrărilor. Mai mult decât atât, se propune aplicarea principiului aprobării tacite. În lipsa unei decizii în termenul stabilit, autorizația va fi considerată acordată.

Toate cererile vor putea fi depuse electronic, prin intermediul Punctului Unic de Informare. Acesta va funcționa ca un ghișeu unic electronic, care va conține informații esențiale despre infrastructura existentă – localizare, tip, utilizare, punct de contact etc. –, dar și despre lucrările civile planificate.

Prin Strategia de transformare digitală a Republicii Moldova pentru anii 2023–2030 statul și-a asumat asigurarea conectivității la viteze de cel puțin 100 Mbps pentru 75% din populație și extinderea acoperirii rețelelor 5G la minimum 25% din populație.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Facturi de patru ori mai mici pentru școala din satul Bălțata, raionul Criuleni, care a renunțat la gaz în favoarea încălzirii pe biomasă

/ Acum 1 zi

Republica Moldova își consolidează capacitățile de reacție în cazul unor situații de criză care pot afecta aprovizionarea cu gaze naturale

/ Acum 1 zi

Programul EcoVoucher // Alte peste 600 de familii au utilizat vouchere de șase mii de lei pentru a-și procura electrocasnice noi

/ Acum 1 zi

Condiții mai bune pentru locuitorii un bloc multietajat din capitală: imobilul va beneficia de lucrări de modernizare energetică prin Programul guvernamental FEERM

/ Acum 2 zile

Record pe bursa de energie electrică: cel mai mare volum de electricitate tranzacționat de la fondare

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Planul de Creștere al UE pentru Moldova creează condițiile pentru modernizarea economiei într-un ritm fără precedent”

/ Acum 2 zile

Moldovagaz va aproviziona cu gaze regiunea transnistreană până la sfârșitul anului

/ Acum 2 zile

Dolarul se apreciază cu 18 bani

/ Acum 2 zile

Lucrările la Stația Electrică Chișinău avansează. Ambasadorul Cristian-Leon Țurcanu: „România rămâne un partener de încredere al R. Moldova în consolidarea securității energetice”

/ Acum 2 zile

Oportunitățile economice și investiționale ale Republicii Moldova, promovate la Reuniunea Anuală a Consiliului Guvernatorilor BERD

/ Acum 3 zile

Vinificatorii din Republica Moldova au obținut 80 de medalii la unul dintre cele mai mari concursuri internaționale

/ Acum 3 zile

Ieftinirea carburanților continuă: prețul benzinei coboară sub pragul de 29 de lei per litru

/ Acum 3 zile

Subvenții în valoare de 13,7 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA în ultima săptămână

/ Acum 3 zile

Serviciul Vamal a încasat peste 749 de milioane de lei în ultima săptămână