ro

 

Economie
12 Martie, 2026 / 13:35
/ Acum 1 oră

Vladimir Bolea la Nisporeni: „Primarii știu cel mai bine de ce au nevoie localitățile, iar noi venim cu investițiile”

Vicepremierul Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale (MIDR), efectuează astăzi o vizită de lucru în raionul Nisporeni, marcând o nouă etapă în seria consultărilor directe cu autoritățile de nivel local. Dialogul cu primarii din regiune s-a concentrat pe identificarea soluțiilor pentru provocările comunităților rurale și pe mecanismele de finanțare a proiectelor de infrastructură esențială prin programele naționale de investiții, transmite MOLDPRES.

Subiectul central al discuțiilor a fost lansarea următoarei etape a Programului Național „Satul European 3”. Acest instrument de finanțare va continua să direcționeze resurse financiare către modernizarea localităților, cu un accent sporit pe extinderea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare. Ministrul a subliniat că accesul la servicii sigure și eficiente nu mai este un lux, ci o precondiție pentru menținerea populației în zonele rurale și atragerea micilor investiții.

În cadrul întâlnirii, Vladimir Bolea a făcut referire la datele colectate printr-un sondaj național realizat în rândul aleșilor locali. Rezultatele studiului confirmă o realitate constantă în Republica Moldova: prioritățile zero ale cetățenilor rămân infrastructura de apă și căile de comunicație.

Vladimir Bolea a evidențiat faptul că politicile MIDR sunt ajustate în funcție de vocea primarilor, care reprezintă veriga de legătură directă cu nevoile oamenilor.

„Primarii știu cel mai bine de ce au nevoie localitățile lor. Iar mesajul pe care îl auzim peste tot este același: apă, canalizare și drumuri. Acolo trebuie să mergem cu investițiile”, a declarat vicepremierul în fața autorităților din Nisporeni.

Oficialul a reiterat angajamentul ferm al Guvernului de a susține financiar aceste proiecte, subliniind legătura dintre calitatea vieții și dezvoltarea economică: „De aceea, prin politicile ministerului vom continua să sprijinim proiectele care aduc aceste servicii esențiale mai aproape de oameni”.

Vizita în raionul Nisporeni face parte dintr-o strategie mai amplă de deplasări săptămânale în teritoriu. Acest format de lucru permite Executivului nu doar să comunice noile direcții de politică publică, ci și să monitorizeze stadiul de implementare a proiectelor de infrastructură deja aflate în derulare.

Discuțiile de la Nisporeni au vizat și simplificarea procedurilor birocratice pentru accesarea fondurilor, astfel încât primăriile mici, cu capacități administrative limitate, să poată concura eficient pentru resursele oferite de „Satul European”.

Prin aceste vizite, Guvernul își propune să asigure o transparență maximă în distribuirea fondurilor și să garanteze că investițiile statului generează un impact vizibil în viața cotidiană a satelor moldovenești.

Nisporeni

 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Parlamentul ar putea introduce noi facilități pentru mediul de afaceri

/ Acum 1 zi

Calea Ferată din Moldova scoate la licitație active imobiliare și unități de tracțiune: „Este un proces de valorificare a bunurilor neutilizate”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Program pilot pentru modernizarea ascensoarelor în blocurile locative. Guvernul alocă 40 de milioane de lei pentru prima etapă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ludmila Catlabuga: „Fermierii vor fi sprijiniți pentru a continua lucrările agricole”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, despre situația din sectorul energetic: „Monitorizăm cu atenție. Avem suficiente resurse și posibilități ca să menținem situația sub control”

/ Acum 1 zi

Lucrări de întreținere pe drumurile naționale. Drumarii continuă plombarea gropilor și instalarea indicatoarelor rutiere

/ Acum 1 zi

Programul „Casa Verde” // Alte o mie de familii vor beneficia de granturi de până la 200 de mii de lei pentru lucrări de eficiență energetică a locuințelor

/ Acum 1 zi

Venituri totale de circa 12 milioane de lei, declarate de freelanceri în luna februarie

/ Acum 1 zi

Proceduri de achiziții publice de circa 46 de miliarde de lei, verificate de ANSC în ultimii ani

/ Acum 1 zi

Leul își continuă aprecierea față de euro și dolar

/ Acum 1 zi

Stocurile de produse petroliere, monitorizate zilnic de autorități. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Nu se prefigurează o penurie la combustibil”

/ Acum 1 zi

Guvernul indexează venitul lunar minim garantat

/ Acum 1 zi

Guvernatoarea BNM, la București: „Protecția infrastructurilor critice devine o prioritate în era tehnologiilor emergente”

/ Acum 1 zi

Ministerul Agriculturii: Cererea pentru produse ecologice este în creștere. Cum pot recunoaște consumatorii produsele cu adevărat „eco”