
Armenia şi Azerbaidjanul anunță un "armistițiu umanitar" în Nagorno-Karabah
Erevan, 18 oct. /MOLDPRES/. Armenia şi Azerbaidjanul au anunţat un "armistițiu umanitar" cu începere de sâmbătă la miezul nopții, potrivit declarațiilor ministerelor de externe ale celor două ţări, notează AFP, citată de AGERPRES și MOLDPRES.
"Republica Armenia şi Republica Azerbaidjan au convenit un armistițiu umanitar cu începere din 18 octombrie, ora locală 00.00", a declarat Ministerul armean de Externe, diplomația azeră confirmând într-o declarație identică.
Este a doua oară când pârțile implicate încearcă să ajungă la un acord de încetare a focului după trei săptămâni de lupte care au făcut sute de morți în Nagorno-Karabah.
Anunțul intervine în contextul în care ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a discutat telefonic în cursul serii cu omologii săi armean şi azer şi a insistat în privința "necesității unei respectări stricte" a armistițiului încheiat sâmbăta trecută la Moscova, potrivit diplomației ruse.
Azerbaidjanul a obținut câștiguri teritoriale în aceste trei săptămâni, dar fără să învingă în bătălia decisivă. Până în prezent, Baku nu a dezvăluit prețul conflictului, nepublicând niciun bilanț militar, material sau uman.
Separatiştii afirmă că au ucis mii de oameni, recunoscând că au fost nevoiți să cedeze teren, dar afirmă că "țin situația sub control". Oficial, ei au pierdut circa 700 de oameni şi majoritatea celor 140.000 de locuitori au fost deplasați.
Pe lângă o potențială criză umanitară, comunitatea mondială se teme de internaționalizarea conflictului, Turcia sprijinind Azerbaidjanul. Armenia, care îi susţine financiar şi militar pe separatiști, este într-o alianță militară cu Rusia, reamintește AFP.
Sursă foto: globalvoices.org
Franța // Ministrul apărării, Sebastien Lecornu, numit în funcția de premier
Polonia anunță că a doborât drone rusești: „Încălcare fără precedent a spaţiului aerian polonez”
Polonia închide hotarul cu Belarus: Autoritățile de la Varșovia au arestat un spion belarus fiind sprijinite de Republica Moldova și România
Breaking news
Aviația israeliană a atacat în Qatar conducerea Hamas
O bombă rusească lansată asupra unui sat din estul Ucrainei a ucis cel puțin 20 de civili
Dronele ucrainene au lovit o stație de carburant care aprovizionează Moscova
Franța, în fața unei noi crize politice după demisia guvernului
Luna august 2025 este a treia cea mai caldă lună august măsurată vreodată pe Pământ
Guvernul Bayrou din Franţa a pierdut votul de încredere, premierul urmând să-şi prezinte demisia
Spectacol la Parlament. 1000 de voci au deschis Săptămâna parlamentară cu un recital de muzică patriotică
FOTO// Maia Sandu s-a întâlnit cu diaspora din Potsdam: „Oriunde ne poartă drumurile, rămânem uniți prin legătura cu Moldova”
Zelenski, despre drona intrată în România: „O extindere evidentă a războiului de către Rusia. Așa acționează ei la început, cu pași mici”
Polonia: Aeronave poloneze și aliate, ridicate de la sol; aeroportul din Lublin, închis într-un gest „preventiv”
CEC a acreditat 37 de observatori Promo-LEX pentru alegerile parlamentare
35 de partide politice au dreptul să participe la alegerile locale noi, anunță CEC
FOTO// Experți internaționali discută la Chișinău despre reziliența Moldovei în fața războiului hibrid
Salvatorii din Moldova, mai bine pregătiți datorită proiectelor europene
VIDEO // Premiera spectacolului „Patimile după Iov”: „O privire curajoasă asupra istoriei noastre”
Președinta Maia Sandu participă la un eveniment dedicat diasporei la Potsdam, Germania
Transport gratuit spre Festivalul Pădurilor. Poliția a anunțat punctele de îmbarcare
MAE anunță: Plicurile cu buletinele de vot au plecat către moldovenii din Canada
Târguri și iarmaroace cu produse locale se desfășoară în toate sectoarele capitalei
Republica Moldova participă la inițiativa europeană de stocuri strategice medicale în crize
GALERIE FOTO // Lacul Beleu: Unde liniștea întâlnește natura
Trafic restricționat în centrul capitalei în acest weekend