Cel puțin 75 de ţări se angajează să se abţină de la bombardarea oraşelor în conflictele armate
Dublin, 18 nov. /MOLDPRES/. Cel puțin 75 de ţări, printre care Statele Unite, Marea Britanie şi Franţa urmează să semneze o declaraţie comună prin care se angajează să se abţină de la bombardarea zonelor urbane, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.
În urmă cu trei ani proiectul de acord internaţional a început să fie negociat, iar odată cu debutul invaziei Rusiei în Ucraina, negocierile au căpătat viteză. Se presupune că Rusia, Israel, China și alte țări nu se vor număra printre semnatare.
Adoptarea documentului urmează să fie proclamată, astăzi, 18 noiembrie, la Dublin. Acordul poate schimba normele militare şi să facă din bombardarea zonelor urbane un tabu precum folosirea armelor chimice sau a bombelor cu dispersie. Circa două treimi din statele membre NATO au anunţat că vor semna angajamentul.
Ideea s-a născut din ororile bombardamentelor din Siria şi din conflictele din Gaza şi Yemen, însă a căpătat greutate după invazia Rusiei în Ucraina. Un sprijin masiv această inițiativă a căpătat odată cu acordul Statelor Unite de a semna declaraţia, în vara acestui an, care a determinat şi Germania sau Turcia să îşi ia acelaşi angajament.
Rusia îşi recheamă ambasadorul în Armenia
După atacurile dronelor ucrainene, producția de motorină a scăzut în Rusia cu 20%
Drona prăbușită la Galați era rusească, confirmă NATO
UE deblochează circa 15 miliarde de euro pentru Ungaria
ARMENPRESS: Armenia își reafirmă angajamentul pentru cooperarea în cadrul Uniunii Economice Eurasiatice
Dmitri Medvedev amenință statele UE după incidentul cu drona prăbușită în România
VIDEO // Drona căzută la Galați: Consulul general al Rusiei la Constanța - declarat persona non grata
Zelenski avertizează asupra unui nou atac masiv pregătit de Rusia împotriva Ucrainei
Președintele României convoacă Consiliul Suprem de Apărare a Țării după incidentul cu drona rusească de la Galați
VIDEO // Reacția MAE de la București după prăbușirea dronei la Galați: „O escaladare gravă şi iresponsabilă din partea Federației Ruse”
O dronă s-a prăbuşit pe un bloc din Galaţi
Iranul şi SUA au stabilit cadrul unui acord
UE nu poate fi mediator neutru în negocierile dintre Ucraina și Rusia, afirmă șefa diplomației europene
Rusia a început războiul economic cu Armenia din cauza direcției pro UE a Erevanului
Fraudele online și telefonice în vizorul deputaților. Parlamentul organizează pe 12 iunie audieri publice la acest subiect
Parlamentul European cere deschiderea negocierilor de aderare pe clustere cu Republica Moldova fără întârziere
Consiliul de afaceri moldo-kazah, lansat la Chișinău. Ludmila Catlabuga: „Avem nevoie de parteneriate solide și de oportunități comerciale valorificate”
Guvernatoarea BNM, la ZF Bankers Summit: „Piața bancară din Republica Moldova - un model de reziliență, într-un context regional marcat de incertitudini”
CNAS a finanțat pensiile și alocațiile sociale a beneficiarilor care dețin carduri bancare
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt 12 proiecte și acorduri internaționale
Vettingul procurorilor continuă: 70 de dosare finalizate, iar 42 de procurori au promovat evaluarea
Numărul victimelor accidentelor rutiere, la cel mai scăzut nivel din ultimii 13 ani. Viteza excesivă provoacă cele mai multe tragedii
Marta Kos, Comisara Europeană pentru extindere, în vizită oficială la Chișinău
Alunecare de teren la Ialoveni în urma ploilor. Salvatorii au intervenit în toată țara
Moldova și Turcia vor să extindă proiectele comune în cultură și turism
Tariful de tranzit al gazelor naturale pe ruta către Ucraina va fi redus cu 90 la sută. Ministrul Dorin Junghietu: „Va face ruta mai fezabilă din punct de vedere economic”
ANSP monitorizează calitatea apei potabile din Bălți: peste 200 de probe au fost analizate
Comisara europeană, Marta Kos, așteptată la Chișinău pentru a avansa reformele de aderare la UE și atragerea investițiilor. Agenda vizitei
Republica Moldova va adera la Convenția internațională privind reciclarea sigură și ecologică a navelor
СNAS a finanțat plata ajutorului de 3 000 de lei destinat copiilor cu dizabilități