Întrevederea Rubio-Lavrov: Washingtonul este dezamăgit de lipsa de progres în acordul de pace
Washingtonul este dezamăgit de lipsa de progres în acordul de pace. Acest lucru a fost declarat de secretarul de stat Marco Rubio după o întâlnire cu ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, la Kuala Lumpur, în marja forumului ASEAN, transmite BBC.
Statele Unite doresc să vadă o foaie de parcurs pentru încheierea conflictului din Ucraina, a declarat Rubio, potrivit Reuters.
Întâlnirea miniștrilor a durat 50 de minute, a relatat Interfax.
Potrivit publicației strana.ua, Rubio a declarat că Lavrov a exprimat noi propuneri rusești pentru a pune capăt războiului, propuneri care nu au mai fost exprimate până acum.
Deși a menționat că acest lucru nu va duce neapărat la pace, Rubio a spus că îi va transmite aceste idei președintelui Donald Trump.
„Cred că aceasta este o abordare nouă și diferită. Din nou, nu aș numi-o ceva care garantează pacea, dar acesta este un concept pe care îl vom transmite președintelui astăzi”, a spus Rubio.
Ministerul rus de Externe a declarat că „a fost confirmat un angajament reciproc de a găsi soluții pașnice la situațiile de conflict”
Ministerul rus de Externe a declarat că a avut loc un „schimb de opinii substanțial și sincer” cu privire la soluționarea problemei din jurul Ucrainei, situația din jurul Iranului și Siriei, precum și „o serie de alte probleme internaționale”.
„A fost confirmată intenția reciprocă de a găsi soluții pașnice la situațiile de conflict, restabilirea cooperării economice și umanitare ruso-americane, contacte nestingherite între societățile celor două țări, care, în special, ar putea fi facilitate prin reluarea zborurilor directe. A fost subliniată importanța continuării lucrărilor privind normalizarea funcționării misiunilor diplomatice bilaterale”, a adăugat ministerul rus.
Ucraina a desfășurat unități pentru interceptarea de drone în cinci țări din Orientul Mijlociu
SUA au început operațiunea militară de redeschidere a Strâmtorii Ormuz
Premieră istorică: slujbele au fost suspendate la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim
Iranul nu mai poate îmbogăți uraniu sau fabrica rachete balistice, anunță premierul israelian
Emisari ucraineni se întâlnesc sâmbătă cu negociatorii americani în SUA
Italia estimează că există sute de „celule latente” iraniene în întreaga lume
Prețurile la gaze în Europa au crescut cu 30% după atacuri asupra infrastructurii energetice din Golful Persic
VIDEO // România își consolidează securitatea pe Flancul Estic, după discuțiile dintre Nicușor Dan și Mark Rutte la Bruxelles
India a trimis nave de război pentru a-și proteja petrolierele în Strâmtoarea Ormuz
Negocierile de pace privind Ucraina au fost întrerupte pe fondul războiului din Iran
Arabia Saudită anunță că ar putea riposta prin măsuri militare împotriva Iranului
Criza energetică provocată de războiul din Iran accelerează tranziția globală de la combustibilii fosili
Prețurile petrolului și gazelor au crescut după atacuri asupra infrastructurii energetice din Iran
O clinică universitară din Germania și o orchestră de renume vor analiza influența muzicii asupra sănătății
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi: „Republica Moldova va cere despăgubiri Rusiei pentru atacul asupra liniei Isaccea–Vulcănești”
Agenda evenimentelor, joi, 26 martie
FOTO // Zeci de voluntari au donat sânge la Spitalul Republican
Cer predominant senin și maxime de până la +18 grade Celsius, prognozate pentru joi
Republica Moldova introduce un instrument internațional pentru evaluarea dezvoltării copiilor înainte de școală
Procurorul general interimar a promovat evaluarea externă
Triplu patronaj prezidențial din Germania, Franța și România pentru retrospectiva Brâncuși de la Berlin
Cazierul contravențional detaliat poate fi obținut acum online prin EVO
Echilibrul de gen devine obligatoriu în consiliile companiilor listate la bursă
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: măsurile speciale pentru protejarea sistemului energetic și reducerea consumului în perioada stării de urgență au intrat în vigoare
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu directorul adjunct al Departamentului pentru Europa de Est și Asia Centrală din cadrul Oficiului pentru Afaceri Externe, Commonwealth și Dezvoltare al Regatului Unit
Fostul lider democrat își va afla sentința în dosarul „frauda bancară” pe 22 aprilie
FOTO // IGSU și SMURD desfășoară exerciții simulate de urgență pe ambele maluri ale Prutului
CEC a constituit consiliile electorale de circumscripție pentru localitățile unde vor avea loc alegeri locale noi și referendumuri locale
VIDEO // Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a inspectat Centrala de la Novodnestrovsk și a confirmat stoparea sursei de poluare pe râul Nistru
Președinta Maia Sandu a inspectat șantierul „Podului de Flori” la Ungheni unde se construiește prima conexiune de tip autostradă cu România