
Lideri și ONG-uri din toată lumea se reunesc la Istanbul pentru primul summit umanitar mondial
Istanbul, 23 mai /MOLDPRES/.Lideri și organizații neguvernamentale din toată lumea se reunesc luni, la Istanbul, pentru primul summit umanitar mondial, convocat de secretarul general al Organizației Națiunilor Unite, Ban Ki-moon, și destinat să îmbunătățească răspunsul global la crizele umanitare provocate de conflicte și de încălzirea climatică, notează AFP, citată de AGERPRES şi MOLDPRES.
În condițiile în care, la nivel global, există circa 60 de milioane de persoane strămutate și 125 de milioane care au nevoie de asistență, state, organizații neguvernamentale și companii consideră că sistemul umanitar actual este depășit și are nevoie urgentă de o regîndire.
În marja evenimentului sînt prevăzute și întîlniri bilaterale, cancelarul german Angela Merkel anunțînd deja că va discuta cu președintele Recep Tayyip Erdogan situația democrației în Turcia.
Celor aproape 6.000 de participanți așteptați, printre care mai mult de 60 de șefi de stat sau de guvern, le revine misiunea de a depăși scepticismul care înconjoară reuniunea. Anticipînd o "declarație de bune intenții" și niciun progres concret, influenta organizație Medici fără Frontiere (MSF) a anunțat că nu va participa la summit. Medici fără Frontiere, care a avut 75 de spitale atacate anul trecut, a precizat că va boicota summitul din cauza absenței inițiativelor concrete care să pună capăt "gravelor restricții instituite de anumite state" în ce privește accesul umanitar.
"Este vorba despre o oportunitate unică de a institui un program ambițios și pe termen lung cu scopul de a schimba modul în care prevenim și răspundem suferințelor persoanelor celor mai vulnerabile din lume", a declarat duminică subsecretarul ONU pentru afaceri umanitare, Stephen O'Brien, în timp ce secretarul general adjunct al Națiunilor Unite, Jan Eliasson, a subliniat că trebuie atacate "cauzele profunde" al crizelor generate de conflicte și de încălzirea climatică.
Alegerea metropolei Istanbul pentru primul summit umanitar la nivel global este atît simbolică, cît și controversată. Turcia adăpostește 2,7 milioane de sirieni, dar mai multe ONG-uri îi acuză autoritățile că retrimit refugiați în această țară sfîșiată de război.
/Editor M.Cucu/
Rusia a lansat atacuri masive asupra Ucrainei: mai multe persoane au avut de suferit, iar obiective de infrastructură au fost avariate
Președintele Franței, Emmanuel Macron, l-a reconfirmat pe Sebastien Lecornu în funcția de prim-ministru
Reuters: Țările baltice au elaborat planuri de evacuare a populației în caz de atac al Rusiei
Premiul Nobel pentru Pace a fost câștigat de Maria Corina Machado din Venezuela
Premiul Nobel pentru Pace va fi decernat astăzi. Laureatul a fost ales încă din vară
Atac masiv al Rusiei asupra Ucrainei: nouă răniți la Kiev și un copil ucis la Zaporojie
Israel şi Hamas au semnat acordul de încetare a focului în Gaza şi de eliberare a ostaticilor
Volodimir Zelenski acuză Moscova de faptul că vrea să semene haosul atacând instalaţii energetice odată cu venirea iernii
Putin a recunoscut că apărarea aeriană rusă a lovit anul trecut avionul azer
CEDO condamnă Rusia să plătească Georgiei 253 de milioane de euro pentru consecințele conflictului din 2008
GALERIE FOTO // Sute de oameni la Hramul Chișinăului: tradiție, culoare și bucurie
Fermieri din Corestăuți, Ocniţa vor putea iriga 80 de hectare datorită sprijinului IFAD
Depozitul modern de la Centrul Național de Cercetare și Producere a Semințelor, finalizat: investiție strategică pentru siguranța alimentară a țării
Cristina Gherasimov, la Bruxelles: „Moldova continuă să muncească intens pentru a avansa pe drumul european”
FOTO// Tineri artiști fotografi de pe ambele maluri ale Nistrului participă la proiectul „Generația Zoomer: Nomazii digitali și viitorul lor local”
ANTA clarifică situația transportului rutier spre Leova și inițiază dialog cu părțile implicate
ANSA consolidează competenţele la instruiri internaționale pentru dezvoltarea agriculturii ecologice
Cod galben de înghețuri, anunţat pentru 15–16 octombrie
PAS propune candidatura lui Alexandru Munteanu pentru funcția de prim-ministru al Republicii Moldova
Daniela Gasparikova, PNUD: „Moldova, exemplu de reziliență și reformă, care a transformat crizele în oportunități de dezvoltare”
Orașul Chișinău, la 589 de ani. Capitala sărbătorește Hramul
Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți – 80 de ani de excelență academică, științifică și culturală
Universitatea Tehnică a Moldovei modernizează programele universitare agricole pentru a le alinia standardelor europene
FOTO// „Nortek”, motor al inovării și digitalizării în nordul R. Moldova. Impactul investițiilor a depăşit aşteptările
Vicepremierul Cristina Gherasimov promovează parcursul european al Republicii Moldova în cadrul vizitei de lucru la Bruxelles