Muntenegru a semnat protocolul de aderare la NATO
Bruxelles, 19 mai /MOLDPRES/. Miniștrii de externe din NATO și Muntenegru au semnat joi protocolul de aderare, marcînd etapa finală a drumului acestei țări spre statutul de membru al Alianței Nord-Atlantice, relatează Xinhua și Tanjug, preluate de AGERPRES și MOLDPRES.
Purtătoarea de cuvînt a NATO, Oana Lungescu, a declarat pe social media: 'Miniștrii de externe tocmai au semnat protocolul de aderare. Muntenegru este foarte aproape să devină al 29-lea membru al NATO'.
Semnarea protocolului permite micii țări din Balcani să participe ca observator în cadrul reuniunilor NATO. 'De astăzi, Muntenegru va avea un loc la masa NATO', a declarat secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, la începerea reuniunii de joi a miniștrilor de externe ai Alianței.
În Muntenegru, NATO va avea un promotor convins al valorilor sale în Balcanii de Vest, neglijați, a afirmat premierul muntenegrean, Milo Djukanovic, joi, la Bruxellles, menționează Tanjug. Prin semnarea protocolului la nivel de miniștri de externe ați recunoscut eforturile noastre pe calea spre o aderare deplină, a mai arătat Djukanovic.
Secretarul general al NATO a amintit că Muntenegru a parcurs un lung drum de reforme. Muntenegru a reformat legi, a construit instituții și și-a găsit locul în comunitatea internațională, încurajînd cooperarea și înțelegerea în Balcani, a adăugat Stoltenberg.
După semnarea, joi, a protocolului, aderarea Muntenegrului trebuie ratificată de parlamentele celor 28 de state membre ale Alianței, proces care, potrivit mai multor diplomați, ar urma să dureze între un an și 18 luni.
Miniștrii de externe din NATO au invitat oficial în decembrie Muntenegru, mică republică ce numără 630.000 de locuitori, să se alăture Alianței Nord-Atlantice.
Ultima extindere a NATO datează din 2009, cînd au aderat Albania și Croația, alte două țări din Balcani.
(Editor M. Jantovan)
Starmer, Macron şi Merz au discutat cu Donald Trump despre Ucraina
ISW: Rusia a cucerit în 2025 mai puțin de 1% din teritoriul Ucrainei
Australia a devenit prima țară din lume care a interzis accesul minorilor pe rețelele de socializare
Volodimir Zelenski afirmă că este pregătit pentru alegeri
Donald Trump cere Ucrainei să organizeze alegeri prezidențiale
Președintele ucrainean susține că nu are nici dreptul legal, nici cel moral de a ceda teritorii Rusiei
Statele UE aprobă o înăsprire a politicii privind migrația
Noi atacuri cu drone rusești asupra Ucrainei: un mort și mai mulți răniți
Șeful diplomației italiene cere o reformă majoră a Uniunii Europene
The Economist: Rusia a pierdut peste 680 de mii de bărbați în războiul din Ucraina
Candidatul PNL Ciprian Ciucu a fost ales primar general al Bucureștiului
BTA: Institutul Național de Asigurări Sociale aprobă în unanimitate bugetul asigurărilor sociale de stat pentru 2026
Reparațiile la rețeaua electrică din Ucraina vor dura câteva săptămâni, declară operatorul Ukrenergo
Rusia a reluat atacurile aeriene asupra Ucrainei, în timp ce discuțiile pentru un posibil acord de pace avansează în SUA
FOTO // Parlamentul a găzduit, în această săptămână, vizite și dialoguri cu tineri și organizații civice
VIDEO // Evacuatorul de ape mari al barajului de la Ghidighici va fi reabilitat în 2026 pentru prevenirea inundațiilor în Chișinău
Un pieton a murit în capitală după ce a fost lovit de un autobuz de rută
Alerta cu bombă în trenul de ruta București - Kiev a fost falsă
Autoritățile belaruse au eliberat 123 de deținuți politici, inclusiv pe Maria Kolesnikova și laureatul Nobel Alesi Beleațki
FOTO // Igor Grosu: „Diversitatea etnică este o forță a Republicii Moldova și un argument pentru integrarea europeană”
USMF „Nicolae Testemițanu” a organizat primul eveniment de brokeraj pentru parteneriate în cercetare și inovare
Alertă cu bombă la PTF Vălcineț: semnal „Exploziv BRAVO” activat pentru trenul București–Kiev
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu îndeamnă populația să cumpere produse autohtone în cadrul campaniei „Cumpăr BUN de-acasă”
Noi oportunități pentru companiile exportatoare: China invită Republica Moldova la târguri internaționale
FOTO // Ministrul Culturii: „Reparația capitală a Teatrului Național „Mihai Eminescu”, inclusă în Planul de Creștere Economică”
Peste un milion de ucraineni au rămas fără electricitate după loviturile ruse
Expoziția GIFT EXPO-2025: Moldexpo va găzdui unicul pom de Crăciun din Moldova împodobit de producători autohtoni
The New York Times: Kievul respinge retragerea trupelor din regiunea Donețk în planul de pace transmis Washingtonului
Odesa, în blackout total după cel mai amplu atac asupra infrastructurii energetice de la începutul războiului
INTERVIU MOLDPRES // Regizorul Valeriu Jereghi anunță un nou proiect cinematografic: „Fa Major” - un film despre oamenii care au refuzat să-și piardă identitatea”