ro

 

Externe
09 August, 2026 / 13:43
/ 05 Ianuarie, 2021

OMS va ancheta originea pandemiei, la mai bine de un an de la apariția coronavirusului

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 ian. /MOLDPRES/.O  echipă de zece experți ai Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) va merge în China la finalul lunii ianuarie pentru a ancheta originea pandemiei, la mai bine de un an de la apariția noului coronavirus, relatează AFP, potrivit Agerpres. 

Vizita echipei OMS reprezintă un subiect delicat pentru China. 

Deşi a reuşit să eradicheze practic boala de pe teritoriul său, Beijingul nu a reuşit să-l împiedice pe preşedintele SUA, Donald Trump, să acuze în mod regulat că a răspândit ''virusul chinez'' pe planetă - şi chiar că l-ar fi lăsat să scape dintr-un laborator de virologie din Wuhan, oraşul din centrul ţării în care a apărut virusul, la sfârşitul anului 2019. 

Întârzierea cu care China a acceptat o anchetă independentă înseamnă că primele urme ale infecţiei vor fi dificil de identificat de către cercetători.

„Va fi incredibil de dificil de identificat originea virusului”, a declarat Ilona Kickbusch de la Institutul Universitar de Studii Internaţionale şi Dezvoltare din Geneva.

Oamenii de ştiinţă cred în general că gazda iniţială a virusului a fost un liliac, însă animalul intermediar care a permis contaminarea umană nu este cunoscut. Presa  chineză evocă din ce în ce mai des ipoteza importării virusului prin intermediul alimentelor congelate, teorie respinsă de OMS.

După ce vor ajunge în Beijing, experții internaționali vor trebui să urmeze o carantină de două săptămâni. Ei vor avea la dispoziţie trei până la patru săptămâni pentru anchetă.

 

Foto: GettyImages


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Italia plasează toate cele 27 de oraşe mari ale sale sub cea mai înaltă alertă de caniculă

/ Acum 3 zile

Austria și Slovacia au înregistrat cea mai ridicată temperatură din istoria măsurătorilor

/ Acum 3 zile

Iranul și Omanul convin asupra unei rute de navigație prin Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 3 zile

Livrările de rachete interceptoare către Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut

/ Acum 3 zile

ARMENPRESS: Oficiali din Armenia și SUA discută lansarea rapidă a programului TRIPP

/ Acum 4 zile

Putin anunță remanieri în conducerea armatei ruse și reorganizarea serviciilor logistice

/ Acum 4 zile

Cel puțin 15 persoane au murit în urma unui atac aerian asupra Kievului

/ Acum 4 zile

ARMENPRESS // SUA majorează finanțarea Fondului TRIPP+ Enterprise pentru Armenia la 402 milioane de dolari

/ Acum 4 zile

SUA şi Iranul ar putea încheia un acord în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz până miercuri, anunţă secretarul american al Trezoreriei

/ Acum 4 zile

Peste 25 de milioane de turiști au vizitat Turcia în primul semestru din 2026

/ Acum 5 zile

Bloomberg: Atacurile ucrainene au redus la minimul ultimilor 24 de ani procesarea petrolului în Rusia

/ Acum 5 zile

Zelenski: „Ucraina va depune toate eforturile pentru a pune capăt războiului Rusiei înainte de iarnă”

/ Acum 5 zile

Ucraina // Un atac cu drone rusești a distrus 8 milioane de cărți

/ Acum 6 zile

Cea mai lungă eclipsă totală de Soare a secolului va avea loc în 2027. În Republica Moldova, Soarele va fi acoperit în proporție de până la 44%