SUA iau în considerare să ridice sancțiunile asupra petrolului rusesc, pe fondul creșterii prețurilor globale
Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat vineri, într-un interviu pentru Fox Business, că Statele Unite iau în considerare ridicarea sancțiunilor asupra unui volum mai mare de petrol rusesc, transmite Mediafax, preluat de MOLDPRES.
Anunțul vine la o zi după ce Washingtonul a autorizat temporar India să cumpere de la Moscova, pe fondul creșterii prețurilor globale la petrol, scrie The Guardian.
„S-ar putea să ridicăm sancțiunile asupra altor tipuri de petrol rusesc. Există sute de milioane de barili de țiței sancționat pe apă. Și, în esență, prin ridicarea sancțiunilor, Trezoreria poate crea o sursă de aprovizionare”, a declarat Bessent pentru Fox Business.
Oficialul american a precizat că noile măsuri nu presupun relaxarea restricțiilor impuse Moscovei în contextul războiului din Ucraina, ci se aplică doar în cazul aprovizionării deja în tranzit.
„Vom continua să anunțăm măsuri pentru a ușura piața în timpul acestui conflict”, a declarat Bessent pentru sursa citată.
Anunțul secretarului trezoreriei americane vine în contextul în care războiul dintre SUA și Israel împotriva Iranului au dat peste cap sectoarele energetice și de transport ale lumii, activitatea din strâmtoarea Ormuz fiind afectată.
Vineri, prețul petrolului a depășit 90 de dolari pe baril pentru prima data din toamna anului 2023. Pe de altă parte, ministrul energiei din Qatar a avertizat că se așteaptă ca toți exportatorii de petrol și gaze din Golf să oprească producția în câteva zile.
De asemenea, oficialul din Qatar a subliniat că războiul din Orientul Mijlociu ar putea „dărâma economiile lumii” și că prețul petrolului va ajunge chiar și la 150 de dolari pe baril.
Italia permite concediu medical pentru îngrijirea animalelor de companie
Lideri din întreaga lume salută acordul de încetare temporară a focului între SUA și Iran
SUA şi Iranul au convenit asupra unui armistițiu de două săptămâni. Preţurile la petrol au scăzut puternic
Trump amenință Iranul: „O întreagă civilizație va pieri în această seară, fără să mai poată fi readusă la viaţă vreodată”
Schimb de focuri lângă consulatul israelian din Istanbul: trei persoane au fost ucise
Atac cu dronă asupra unui microbuz în Nikopol: trei morți și 12 răniți
Armata israeliană le recomandă iranienilor să evite utilizarea trenurilor
Noi reguli de intrare în UE din 10 aprilie
Echipajul misiunii Artemis II a doborât un nou record. Astronauții au început călătoria de întoarcere acasă
BTA: Academia de Teatru și Film din Bulgaria marchează 150 de ani de la nașterea lui Krastyo Sarafov printr-o ceremonie și lansarea unui timbru
Ucraina a distrus o fregată strategică a Rusiei
Ucraina a atacat unul dintre cele mai mari terminale petroliere ale Rusiei de la Marea Neagră
Iranul respinge deschiderea Strâmtorii Ormuz în schimbul unui armistițiu
BTA: Creșterea prețurilor la combustibil cuprinsă între 18,7% și 37% în primele cinci săptămâni ale războiului din Iran
FOTO // Ușile Parlamentului, deschise pentru vizitatori: detalii din culisele activității deputaților, descoperite de elevi și studenți
Arabia Saudită a anunțat că oleoductul Petroline este din nou operațional
VIDEO // Ambasadoarea UE la Chișinău: „În perioada sărbătorilor pascale, ne întoarcem la lucrurile care contează cel mai mult: familia și tradițiile”
Mesajul premierului Alexandru Munteanu, de Paști: „Să primim lumina Învierii cu smerenie și cu nădejde”
La datorie în Noaptea Învierii: salvatorii și pompierii au intervenit în 67 de misiuni în ultimele 24 de ore
Alegeri decisive în Ungaria: cetățenii sunt așteptați la urne pentru a alege viitorul parlament
Peste 55 de mii de traversări la frontieră, în ajun de Paști
Negocierile de la Islamabad dintre SUA și Iran s-au încheiat fără a se ajunge la un acord
VIDEO // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Fie ca Lumina Învierii să ne aducă liniște, curaj și o nouă speranță. Să credem în noi și în viitorul țării noastre”
Președinta Maia Sandu felicită cetățenii cu ocazia Învierii Domnului: „În aceste zile luminate, vă îndemn să ne întoarcem către ceea ce contează cu adevărat: credința, speranța și grija pentru cei de lângă noi”
Creștinii ortodocși sărbătoresc Sfintele Paști. Părintele Viorel: „Să căutăm pacea in inima noastră, lumina Învierii să o transmitem tuturor”
Pastorala Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove: „Învierea Domnului este temelia credinței noastre”
Pastorala la Învierea Domnului a Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor: „Fie ca bucuria Învierii Domnului să aducă pace în familiile tuturor”
Lumina Sfântă de la Ierusalim a ajuns în Republica Moldova
Accident în capitală: o femeie de 35 de ani și fiica acesteia de șapte ani au fost lovite de o mașină pe trecerea de pietoni
Primele petroliere au părăsit Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz