ro
Externe
21 Septembrie, 2025 / 16:47
/ Acum 1 zi

Ucraina, lovită de o nouă ofensivă masivă a Rusiei. Zeci de răniți și trei decese în Dnipro

Armata rusă a lansat sâmbătă 580 de drone și 40 de rachete asupra orașelor ucrainene. Un bloc din Dnipro a fost lovit cu muniții cu fragmentație. Cel puțin trei oameni au murit, iar 30 au fost răniți, comunică MOLDPRES, cu referire la unian.

Printre regiunile atacate se numără Dnipro și Dnipropetrovsk, precum și Nikolaev, Cernihiv, Zaporojie, Kiev, Poltava, Sumî, Harkov și Odesa.

„Scopul inamicului a fost infrastructura noastră, zonele rezidențiale și întreprinderile civile. La Dnipro, s-a înregistrat un impact direct al unei rachete cu submuniție înaltă într-un bloc de locuințe. Până în prezent, sunt raportate zeci de răniți în urma atacului, iar trei persoane au decedat”, a transmis Zelenski pe Telegram.

Președintele ucrainean a mulțumit forțelor armate pentru apărarea cerului în timpul nopții și a subliniat că piloții F-16 „au acționat eficient în protecția Ucrainei împotriva rachetelor de croazieră”.

Zelenski a reamintit că aceste atacuri au reprezintă „o strategie deliberată a Rusiei de a intimida civilii și de a distruge infrastructura”. În acest context, liderul ucrainean a cerut aliaților săi să răspundă ferm, să consolideze apărarea antiaeriană, livrările de armament și presiunea sancțiunilor asupra Rusiei.

Atacul din noaptea de 20 septembrie reprezintă cea mai recentă escaladare a bombardamentelor rusești asupra Ucrainei, care continuă să lovească ținta civilă și infrastructura strategică a țării.

/ Acum 6 ore

Creștinii ortodocși de stil vechi sărbătoresc Nașterea Maicii Domnului. În peste 130 de localități ale țării este marcat hramul

/ Acum 7 ore

O nouă ediție a Festivalului Etniilor, organizată la Chișinău. Programul include târguri, spectacole muzicale și master-class-uri gastronomice 

/ Acum 19 ore

DOC // Ucraina a impus sancțiuni pe numele a 11 politicieni și activiști din R. Moldova, care ar promova „narațiuni pro-ruse și ar justifica agresiunea Federației Ruse”

/ Acum 1 zi

Ucraina, lovită de o nouă ofensivă masivă a Rusiei. Zeci de răniți și trei decese în Dnipro

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu a avut întrevederi cu guvernatorul Băncii Franței și cu liderul celui mai mare partid din Adunarea Națională a Franței

/ Acum 1 zi

Alegeri parlamentare 2025

Un nou fals în spațiul public. CEC dezminte informațiile despre închiderea secțiilor de votare pentru alegătorii din stânga Nistrului

/ Acum 1 zi

FOTO // Atmosferă de sărbătoare la Ungheni. Oaspeți din întreaga țară sunt invitați la festivalul vinului, recoltei și tradițiilor populare „Ungheni Fest”

/ Acum 1 zi

Turlele catedralei Notre Dame din Paris au fost redeschise pentru turiști

/ Acum 1 zi

Cartea „Ștefan cel Mare în Europa”, lansată la Chișinău. Președintele Academiei Române, Ioan-Aurel Pop, a ținut o prelegere dedicată domnitorului Moldovei

/ Acum 1 zi

Aeroporturile din Berlin și Bruxelles anunță întârzieri de zboruri, după un atac informatic

Vezi mai multe