ro
Oficial
07 Decembrie, 2025 / 15:01
/ 19 Noiembrie, 2025

Premierul Alexandru Munteanu, la Summitul European de Afaceri de la Bruxelles: „Republica Moldova se schimbă într-un ritm fără precedent, transformând provocările în avânt și complexitatea în oportunitate”

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

„Republica Moldova se transformă într-un ritm fără precedent - aliniază legislația, instituțiile, economia și mediul de afaceri la standardele europene - transformând provocările în avânt și complexitatea în oportunitate”. Mesajul a fost transmis de Prim-ministrul Alexandru Munteanu participanților la Summitul European de Afaceri, care se desfășoară la Bruxelles.

În discursul său, premierul a vorbit despre reformele economice implementate de Guvern, care creează un mediu tot mai prielnic pentru mediul de afaceri. Prim-ministrul a remarcat că, în pofida mai multor șocuri, economia Republicii Moldova nu este doar stabilă, ci accelerează.

Drept priorități au fost specificate consolidarea producției, inovării și creșterii bazate pe investiții; accelerarea tranziției energetice; dezvoltarea sectorului tehnologiilor informaționale ca pol dinamic de creștere; extinderea exporturilor de servicii cu valoare adăugată ridicată; creșterea cererii interne prin majorarea reală a salariilor.

„Vom aborda vulnerabilitățile moștenite printr-o agendă amplă de reforme: modernizarea reglementărilor, o guvernare mai bună și un climat investițional creat pentru a mobiliza capital privat și parteneriate cu UE”, a adăugat Șeful Guvernului de la Chișinău.

În acest proces, țara noastră este susținută prin Planul de creștere al UE, în valoare de 1,9 miliarde de euro - cel mai mare pachet de sprijin din istoria țării. Peste 150 de reforme vor fi implementate până anul 2027, iar ritmul de creștere economică este estimat să sporească până la 7% până în 2028.

Prim-ministrul s-a mai referit la integrarea în piața unică europeană. Uniunea Europeană rămâne principalul nostru partener: 68% din exporturi și 53% din importuri sunt realizate pe piața comunitară, cotele de export pentru produse cresc, iar pentru o serie de produse piața este liberalizată total.

Pe partea de promovare a investițiilor, a fost menționată activitatea parcurilor industriale, mecanismul regional de ajutor de stat, lansarea Bursei de Valori și alte realizări. Un domeniu care înregistrează un nivel foarte bun este transformarea digitală și securitatea cibernetică. În prezent, sunt în proces de îndeplinire cerințele pentru Roaming ca Acasă, care va intra în vigoare la 1 ianuarie 2026.

„Republica Moldova nu mai este o piață mică la marginea Europei. Republica Moldova devine o platformă pentru creștere, un hub al inovației digitale, un partener de încredere în piața unică și un viitor stat membru al Uniunii Europene, care se pregătește cu responsabilitate și perseverență”, a declarat Premierul Alexandru Munteanu, îndemnând comunitatea de afaceri europeană să investească în Republica Moldova.

Ediția curentă a Summitului European de Afaceri marchează cea de-a 25-a aniversare. Evenimentul oferă o platformă de dialog pentru a identifica soluțiile necesare Uniunii Europene pentru a rămâne rezilientă, inovatoare și competitivă la nivel global, în contextul situației geopolitice.

Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Mai multă siguranță alimentară – Guvernul stabilește noi cerințe de calitate pentru produsele de panificație și pastele făinoase

/ Acum 4 zile

Planul de Creștere pentru Moldova: Progresele în realizarea Agendei de reforme, discutate la Guvern

/ Acum 4 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu s-a întâlnit cu Înaltpreasfințitul Vladimir și cu Înaltpreasfințitul Petru

/ Acum 4 zile

Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu ambasadoarea Republicii Franceze în Republica Moldova, Dominique Waag

/ Acum 4 zile

Consiliul Național de Securitate a aprobat Planul de consolidare a rezilienței democratice pentru următorii doi ani

/ Acum 5 zile

Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu Thomas Lenk, reprezentantul special al Președinției în exercițiu a OSCE pentru procesul de reglementare transnistreană

/ Acum 5 zile

Guvernul lansează campania națională „Biblioteca de sub brad”, ediția 2025

/ Acum 5 zile

Șefa statului, Maia Sandu, a avut o întrevedere de rămas bun cu Ambasadorul Japoniei în Republica Moldova, Yoichiro Yamada

/ Acum 5 zile

Sprijinul pentru refugiații în țara noastră, discutat de premierul Alexandru Munteanu și reprezentanta Agenției ONU pentru Refugiați

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu a discutat cu Ambasadorul Elveției, Felix Baumann

/ Acum 6 zile

Viceprim-ministrul Valeriu Chiveri a avut o întrevedere cu șefa Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko

/ Acum 6 zile

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a felicitat pe toți românii cu ocazia Zilei Naționale a României

/ 28 Noiembrie, 2025

Crama Mircești – complexul turistic din Ungheni, vizitat de Premierul Alexandru Munteanu

/ 28 Noiembrie, 2025

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a vizitat o fabrică de textile din raionul Ungheni