ro
Oficial
04 Septembrie, 2025 / 23:37
/ Acum 4 ore

Președinta Maia Sandu îndeamnă misiunile internaționale de observare a alegerilor la vigilență pentru a expune ingerințele străine

Președinția Republicii Moldova
presedinte.md

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit cu reprezentanții organizațiilor internaționale care vor monitoriza alegerile parlamentare din 28 septembrie: Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) și Rețeaua Europeană a Organizațiilor de Monitorizare a Alegerilor (ENEMO).

Șefa statului a atras atenția misiunilor de observare a alegerilor asupra interferențelor străine menite să submineze procesul democratic din Republica Moldova. Printre acestea, Președinta a menționat finanțarea ilegală a forțelor anti-europene ca principal instrument de ingerință, precum și rețelele de cumpărare a voturilor coordonate de grupări criminale, campaniile masive de dezinformare, atacurile cibernetice, protestele plătite și încercările de a dezbina societatea.

Maia Sandu a îndemnat la o monitorizare amplă a alegerilor, care să expună tentativele de influență străină asupra scrutinului, astfel încât voința liber exprimată a alegătorilor să fie respectată. Șefa statului a subliniat că instituțiile statului acționează ferm și coordonat pentru a contracara orice tentativă de manipulare a procesului electoral.

„Moldovenii trebuie să decidă pentru moldoveni”, a declarat Maia Sandu.

Reprezentanții Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE) și ai Rețelei Europene a Organizațiilor de Monitorizare a Alegerilor (ENEMO) vor monitoriza corectitudinea scrutinului, asigurând astfel o mai mare transparență procesului electoral și apărarea voinței cetățenilor.

 
/ Acum 7 ore

Tot mai mulți moldoveni investesc în energie solară: aproape jumătate din plafonul național pentru prosumatori a fost deja atins

/ Acum 7 ore

Comisara Europeană pentru Extindere: „Cel mai bun răspuns posibil pentru ingerințele Rusiei în afacerile interne ale Moldovei este ca forțele pro-europene să câștige”

/ Acum 8 ore

VIDEO // Marta Kos a lansat la Chișinău un apel pentru investitorii străini: „UE dorește să vadă o Moldovă puternică și independentă economic”

/ Acum 8 ore

VIDEO // IGP a aplicat modificări în sistematizarea traficului rutier din capitală pentru fluidizarea circulației în orele de vârf

/ Acum 8 ore

Comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos: „Republica Moldova a realizat în trei ani mai mult decât în ultimele trei decenii”

/ Acum 8 ore

UE alocă Republicii Moldova fonduri suplimentare de 18,9 milioane de euro și încurajează investițiile private

/ Acum 9 ore

Filmul „Șatra”, regizat de Emil Loteanu, va fi proiectat pe ecrane la Brașov

/ Acum 9 ore

Nu Rusia trebuie să decidă dacă Occidentul poate sau nu să trimită trupe în Ucraina, declară secretarul general al NATO

/ Acum 9 ore

Premierul Dorin Recean după ce compania Wizz Air a anunțat șase rute noi: „Cetățenii noștri pot călători mai ușor, iar diaspora are mai multe posibilități de a reveni acasă”

/ Acum 9 ore

CSM anunță concurs pentru selectarea unui reprezentant al societății civile în Colegiul disciplinar al judecătorilor

Vezi mai multe