
Profesori de la USMF „Nicolae Testemițanu” instruiți de experți OMS
Cadre didactice ale Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” participă în perioada 4-5 septmebrie, la un curs de „Suport Vital Avansat” al Consiliului European de Resuscitare, desfășurat cu sprijinul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), comunică MOLDPRES.
La instruire au fost prezenți 24 de cadre universitare de la catedrele de Urgențe medicale „Gheorghe Ciobanu”, Anesteziologie și reanimatologie nr. 1 „Valeriu Ghereg”, Anesteziologie și reanimatologie nr. 2, precum și Chirurgie, ortopedie și anesteziologie pediatrică „Natalia Gheorghiu”. Aceștia au învățat tehnici și metode avansate de resuscitare aplicabile în diferite domenii medicale.
Prorectorul pentru managementul activității clinice, Marcel Abraș, a subliniat importanța acestui curs.
„Țara noastră și-a stabilit obiective clare de a ajunge la standarde europene în medicină. Acest curs contribuie la formarea specialiștilor cu abilități superioare în resuscitare și oferă certificarea europeană. Scopul final este de a salva cât mai multe vieți”, a declarat oficialul.
Diana Cimpoieșu, expertă în resuscitare și formator în cadrul Consiliului European de Resuscitare, a menționat că, în cadrul cursului, profesorii au beneficiat de suport teoretic și practic adaptat standardelor europene și au făcut schimb de experiență și transfer de cunoștințe între diferite specializări medicale.
Conform organizatorilor, cursul este destinat formatorilor, care vor transmite ulterior cunoștințele dobândite colegilor din instituțiile medicale și studenților. Evenimentul consolidează pregătirea specialiștilor pentru intervenții de urgență și contribuie la creșterea standardelor în domeniul resuscitării în Republica Moldova.
O nouă generație de medici. Bobocii de la USMF „Nicolae Testemițanu” au depus Jurământul studentului
Ziua funcționarului vamal, marcată în R. Moldova. Șeful Serviciului Vamal, Alexandru Iacub: „Avem misiunea de a consolida o instituție modernă și europeană”
Peste 300 de animale au fost salvate dintr-un adăpost mistuit de flăcări la Râșcani
DOC // Studenți din învățământul superior vor beneficia de burse de merit pentru anul de studii 2025–2026. Ordin publicat în Monitorul Oficial
Începând de astăzi, moldovenii pot călători fără viză în Emiratele Arabe Unite
Operațiune antidrog la Orhei. Marijuană depistată și cinci suspecți reținuți pentru 72 de ore
VIDEO // Noi percheziții în nordul țării. Organele de forță au descins într-o cauză penală de corupere electorală, finanțare ilegală a partidelor politice și spălare de bani
Adjunctul procurorului general, Sergiu Russu, a promovat evaluarea externă
Universitățile din Republica Moldova desfășoară turul III de admitere la studii superioare
Profesori de la USMF „Nicolae Testemițanu” instruiți de experți OMS
Judecători și procurori instruiți la Chișinău pentru soluționarea litigiilor electorale
VIDEO // Două persoane au fost reținute în urma perchezițiilor din nordul țării. Gruparea ar fi urmărit coruperea alegătorilor prin aplicațiile „PSB” și „Taito”, dar și a canalelor de Telegram
Președinta Maia Sandu a discutat cu Comisara Europeană pentru Extindere, Marta Kos, despre procesul de aderare la UE și proiectele care se realizează prin Planul de Creștere
Alarmă de incendiu la Parlament: pompierii IGSU au evacuat persoanele din clădire
MAI anunță prioritățile pentru anii 2026 - 2030. Marta Kos: „Strategia se referă la ceea ce este esențial pentru aderarea la UE: combaterea corupției și protejarea Moldovei și Europei”
Tot mai mulți moldoveni investesc în energie solară: aproape jumătate din plafonul național pentru prosumatori a fost deja atins
Comisara Europeană pentru Extindere: „Cel mai bun răspuns posibil pentru ingerințele Rusiei în afacerile interne ale Moldovei este ca forțele pro-europene să câștige”
VIDEO // Marta Kos a lansat la Chișinău un apel pentru investitorii străini: „UE dorește să vadă o Moldovă puternică și independentă economic”
VIDEO // IGP a aplicat modificări în sistematizarea traficului rutier din capitală pentru fluidizarea circulației în orele de vârf
Comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos: „Republica Moldova a realizat în trei ani mai mult decât în ultimele trei decenii”
UE alocă Republicii Moldova fonduri suplimentare de 18,9 milioane de euro și încurajează investițiile private
Filmul „Șatra”, regizat de Emil Loteanu, va fi proiectat pe ecrane la Brașov
Nu Rusia trebuie să decidă dacă Occidentul poate sau nu să trimită trupe în Ucraina, declară secretarul general al NATO
Premierul Dorin Recean după ce compania Wizz Air a anunțat șase rute noi: „Cetățenii noștri pot călători mai ușor, iar diaspora are mai multe posibilități de a reveni acasă”
CSM anunță concurs pentru selectarea unui reprezentant al societății civile în Colegiul disciplinar al judecătorilor