Președintele Parlamentului, Igor Grosu, la mitingul de comemorare a victimelor deportărilor staliniste: „Avem o datorie sacră – să nu uităm, să nu repetăm!”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și prim-ministrul Alexandru Munteanu, au participat astăzi la mitingul-requiem dedicat Zilei de comemorare a victimelor deportărilor regimului comunist. Oficialii au adus un omagiu zecilor de mii de oameni care au avut de suferit din cauza deportărilor.
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a reiterat că, în noaptea de 5 spre 6 iulie 1949, a avut loc cea mai mare operațiune de deportare de pe teritoriul țării noastre – peste 35 de mii de oameni, dintre care circa 12 mii erau copii, au fost ridicați din casele lor și deportați. „Acești oameni au fost rupți, poate pentru totdeauna, de casele și pământurile lor, ca într-un final să moară în vagoanele terorii sau să fie condamnați la ani de muncă inumană”, a accentuat șeful legislativului.
Igor Grosu a menționat că deportările au făcut parte din șirul crimelor comise de regimul stalinist împotriva poporului nostru și a altor popoare, alături de foametea organizată, sărăcie, deznaționalizare, persecuțiile religioase, epurările politice, execuțiile și suprimarea libertăților omului. „Avem o datorie sacră – să nu uităm, să nu repetăm”, a transmis Președintele Parlamentului.
Ziua comemorării victimelor stalinismului este marcată anual la 6 iulie, fiind instituită prin Hotărârea Parlamentului din 1990.
În acest an se împlinesc 80 de ani de la declanșarea foametei organizate, una dintre cele mai dramatice consecințe ale politicilor represive sovietice.
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu o delegație bipartizană de senatori americani
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Alexandra Papadopoulou, viceministră a Afacerilor Externe a Greciei, țara care va prelua Președinția Consiliului UE în iulie 2027
Premierul Alexandru Munteanu și Comisara Europeană Jessika Roswall au discutat despre accelerarea agendei verzi și avansarea Republicii Moldova pe calea integrării europene
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Jessika Roswall, Comisara europeană pentru mediu
Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul privind Finanțele și Investițiile Verzi Moldova: „Investițiile verzi nu sunt doar investiții în mediu, ci investiții în viitorul economiei noastre”
Programul URBACT: Noi oportunități de sprijin pentru orașele și municipiile din Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
Prima reuniune a Subcomitetului Republica Moldova – Uniunea Europeană privind reforma administrației publice a avut loc la Chișinău
Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso – dialog despre investițiile strategice și sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în dialog cu omologul estonian, Kristen Michal
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare Valeriu Chiveri cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
„Prietenii adevărați rămân alături”. Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu prim-ministra Ucrainei
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu însărcinatul cu afaceri al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Consiliul Directorilor BERD. Discuții despre reforme, parcursul european și proiectele susținute de Bancă
VIDEO // Operațiune internațională anti-fraudă în Moldova: centru de apel deconspirat cu sprijinul Europol și Eurojust
Locuitorii din raionul Ialoveni vor beneficia de consultații medicale gratuite
Moldelectrica a finalizat prima etapă de testare a noii celule de 400 kV de la Stația Electrică Vulcănești
Noi reguli pentru piața gazelor. Furnizorii vor putea rezerva mai ușor capacități de transport și le vor putea transfera altor companii
Premierul interimar Alexandru Munteanu: „Îmi continui datoria până la învestirea noului Guvern”
Peste 3700 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă
Igor Grosu, despre funcția de premier: „Discutăm în interiorul partidului. Săptămâna aceasta vom veni cu candidatura noastră”
Adolescent de 17 ani, salvat de la înec pe lacul din Valea Trandafirilor din capitală
GALERIE FOTO // Republica Moldova comemorează victimele deportărilor staliniste din 1949
CEC: Partidele politice trebuie să prezinte rapoartele financiare până la 15 iulie
În această săptămână încep consultările pentru desemnarea candidatului la funcția de premier
Serviciul Vamal a colectat peste 858 de milioane de lei într-o săptămână. Veniturile de la începutul anului au ajuns la 20,9 miliarde de lei
O tânără din Șoldănești a ajuns la spital în stare gravă după ce s-a izbit cu motocicleta într-un gard
Un bărbat a fost condamnat la 12 ani de închisoare pentru un omor comis în urmă cu aproape 30 de ani
FOTO // Pugiliștii moldoveni și-au disputat titlurile naționale. Zece sportivi vor merge la Europene
VIDEO // Republica Moldova comemorează 77 de ani de la cea de-a doua operațiune de deportări. Maia Sandu: „Istoria se repetă sub ochii noștri. Ce a făcut odată puterea sovietică le face Rusia lui Putin, azi, ucrainenilor și va face oricărui popor dacă va fi lăsată”