ro

 

Politică
13 Mai, 2026 / 22:42
/ 04 Mai, 2026

Alegătorii pot solicita urna mobilă pentru scrutinul din 17 mai, anunță CEC

Comisia Electorală Centrală (CEC) informează că alegătorii din localitățile unde, pe 17 mai 2026, vor avea loc alegeri locale noi și referendumuri locale pot solicita votarea la locul aflării, cu urna de vot mobile, comunică MOLDPRES.

Potrivit legislației electorale, alegătorii care, din motive de sănătate sau alte motive întemeiate, nu se pot prezenta la secția de votare pot solicita în scris deplasarea urnei mobile.

Cererile pot fi depuse începând cu două săptămâni înainte de ziua votării și până la ora 14:00 a zilei precedente scrutinului. În ziua alegerilor, solicitările pot fi aprobate de biroul electoral doar până la ora 14:00 și numai în baza unui certificat sau a unei adeverințe medicale.

Persoanele care nu se pot deplasa pentru a depune personal cererea o pot transmite prin intermediul unui membru al familiei, al lucrătorului social sau, după caz, al asistentului social comunitar.

CEC precizează că solicitarea trebuie completată personal de alegător, cu anexarea copiei actului de identitate și, după caz, a documentelor justificative, precum certificat medical sau adeverință medicală.

Totodată, cererile privind votarea la locul aflării pot fi semnate electronic și expediate la adresa oficială de e-mail a organului electoral competent.

În ziua scrutinului, președintele biroului electoral desemnează cel puțin doi membri care se deplasează cu urna mobilă și materialele necesare la adresa alegătorului, pentru ca acesta să își poată exercita dreptul la vot.

Pe 17 mai 2026 vor avea loc alegeri locale noi și referendumuri locale în 12 localități din Republica Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Igor Grosu merge la București: întrevedere cu Nicușor Dan și intervenție la forumul de securitate regională

/ Acum 2 zile

Criza politică de la București nu schimbă relația cu Chișinăul. Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Vom avea un tratament frățesc, așa cum l-am avut de fiecare dată”

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi oferă detalii despre agenda Sesiunii Ministeriale a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei: „Vom valorifica plenar deschiderea prietenilor noștri față de R. Moldova”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri, într-un interviu acordat AGERPRES: „România, ca stat membru al UE, ar putea contribui substanțial la crearea unei percepții corecte vizavi de procesul de reglementare a conflictului transnistrean”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova va găzdui cea de-a 135-a Sesiune Ministerială a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei. Peste 50 de delegații din mai multe state, așteptate la Chișinău

/ Acum 2 zile

INTERVIU MOLDPRES // Vicepremierul Mihai Popșoi: „R. Moldova a valorificat plenar președinția la Consiliul Europei, mandat care a consolidat profilul internațional al țării noastre”

/ Acum 2 zile

O delegație a Parlamentului polonez efectuează o vizită în Republica Moldova

/ Acum 4 zile

FOTO // De Ziua Europei, clădirea Parlamentului a fost iluminată în culorile drapelului UE

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu, pe scena din PMAN: „Republica Moldova are totul pentru a reuși. Cu siguranță, vom fi parte a Uniunii Europene”

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Vizită la Chișinău de Ziua Europei: președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, și Maia Sandu reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu: „R. Moldova admiră parcursul Ciprului și credem că moldovenii merită aceeași șansă la stabilitate, prosperitate și pace - în UE”

/ Acum 4 zile

Republica Moldova, mai aproape de UE: primele capitole de negociere ar putea fi deschise în iunie

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu, optimist privind aderarea Republicii Moldova la UE până în 2030: „Responsabilitatea noastră este să demonstrăm că suntem pregătiți”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Mesaj comun la Chișinău: Maia Sandu și Nikos Christodoulides – „O Uniune Europeană mai puternică este o Uniune extinsă”