
Dosarele mari de corupție şi activitatea procuraturii au fost pe agenda CSS
Chişinău, 10 aug. /MOLDPRES/. Consiliul Suprem de Securitate (CSS) va prezenta un set de recomandări organelor de drept, în special Procuraturii Generale, dar şi celor de profil, cu scopul de a evalua şi a redresa situaţia privind dosarele mari de corupţie şi a preveni fuga din ţară a persoanelor implicate. Despre aceasta a declarat preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, după şedinţa de astăzi a CSS, transmite MOLDPRES.
“Am examinat situaţia privind măsurile întreprinse de către organele abilitate referitor la prevenirea riscului eschivării persoanelor acuzate de la răspunderea penală în cazurile de corupţie mare şi am constatat că procuratura este în vacanţă, şi la propriu, şi la figurat. Or, singurul reprezentant al Procuraturii Generale, prezent la şedinţă, nu a putut da răspunsurile necesare la întrebările puse de membrii Consiliului”, a declarat şeful statului.
În context, Maia Sandu a spus că procedurile selective ale procurorilor au permis în 2019 fuga imediată din ţară a lui Vladimir Plahotniuc, Serghei Iaralov, Ilan Şor şi Constantin Botnari, iar lipsa de progrese a permis deja în acest an fuga lui Vladimir Andronachi, Gheorghe Cavcaliuc şi a lui Veaceslav Platon. “Lista celor implicați în dosarele de corupție mare este lungă şi pentru a preveni eschivarea de la răspundere a grupărilor criminale este nevoie de perfectat cadrul legal şi evaluarea activității procurorilor”, a relevat președintele.
“Recomandările Consiliului Suprem de Securitate, care vor fi făcute publice pe parcursul zilei de astăzi, prevăd evaluarea riscurilor activității procurorilor care se ocupă de dosarele de corupție mare, pentru că eschivarea de la atribuțiile de serviciu şi ineficiența exercitării acestora sunt la fel de grave. Or, în baza acestor estimări, Ministerul Justiției va trebui să vină cu propuneri referitor la cadrul legal existent, iar Parlamentul să se pronunţe asupra activităţii Procuraturii Generale”, a conchis Maia Sandu.
Parlamentul de Legislatura a XII-a va fi convocat pe 22 octombrie. Președinta Maia Sandu a semnat decretul
Premierul propus de PAS și-a anulat deja o călătorie planificată și a vorbit despre averea sa: „Nu am avioane, iahturi, dar am suficiente mijloace să-mi asigur familia”
Alexandru Munteanu:„ Este un obiectiv realist ca R. Moldova să adere la UE până în 2028"
Alexandru Munteanu: „Am finalizat evaluarea miniștrilor pentru noul Cabinet în proporție de 80%. Când țara te cheamă, nu poți să refuzi”
Maia Sandu, despre desemnarea lui Alexandru Munteanu: „Avem nevoie de un premier cu profil economic care să învioreze economia Republicii Moldova”
Europarlamentarul Siegfried Mureșan: „Parlamentul European este pregătit să continue colaborarea cu legislativul de la Chișinău"
Președinta CC Domnica Manole: „Alegerile parlamentare din 28 septembrie 2025 sunt legale, mandatele deputaților sunt confirmate”
Igor Grosu după validarea alegerilor: „Acest pas înseamnă începutul unei noi etape importante”
Curtea Constituțională a confirmat rezultatele alegerilor parlamentare și a validat mandatele de deputat
Scriitorul care l-a împușcat pe premierul Slovaciei a fost condamnat la 21 de ani de închisoare
Peste 20 de persoane au fost evacuate dintr-un bloc locativ din Bălți în urma unui incendiu
Un bărbat va sta șapte ani la închisoare după ce a amenințat cu armă un vânzător într-un fast-food din Chișinău
Din 1 noiembrie, R. Moldova va deveni parte a rețelei vamale unice europene. Alexandru Iacub: „O etapă esențială în modernizarea sistemului vamal național”
Republica Moldova va intra într-un ritm accelerat de dezvoltare economică. Alexandru Munteanu, candidatul PAS la funcția de premier: „Vreau să pornesc, dacă nu în a cincea, atunci măcar în a treia viteză”
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi la Luxemburg: „Cetățenii Republicii Moldova au ales Europa – noi vom continua acest drum cu determinare”
România va procura peste 200 de tancuri
DOC // Grădinițele vor fi finanțate în baza unor noi reguli. Metodologia a fost publicată în Monitorul Oficial
Peste 13 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
VIDEO // O tornadă a devastat nordul Parisului. O persoană a decedat, iar 10 au fost rănite
Sanae Takaichi, aleasă prima femeie prim-ministru al Japoniei
Pompierii au intervenit la Edineț pentru a salva un șofer blocat într-o mașină avariată
Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM
DOC // Hotărârea Curții Constituționale privind validarea alegerilor parlamentare, publicată în Monitorul Oficial
DOC // Decretul de convocare a noului Parlament, publicat în Monitorul Oficial
Republica Moldova va participa la primul Forum al Extinderii Uniunii Europene de la Bruxelles