ro
Societate
25 Noiembrie, 2025 / 11:01
/ Acum 1 oră

FOTO // Alertă în Florești. O dronă cu însemnul „Z” s-a prăbușit într-o livadă, zona a fost securizată de poliție

O dronă s-a prăbușit astăzi într-o livadă din localitatea Cuhureștii de Jos, raionul Florești, pe acoperișul casei paznicului. În urma incidentului, poliția a intervenit pentru a securiza zona, comunică MOLDPRES.

Potrivit poliției, echipa Secției tehnico-explozive  se deplasează la fața locului pentru a examina drona și a stabili dacă aceasta prezintă vreun risc.

Autoritățile au evacuat localnicii din imediata apropiere și au izolat perimetrul până la finalizarea verificărilor.

Momentan, nu se cunosc detalii suplimentare despre proveniența dronei sau despre eventualele motive care au dus la prăbușirea acesteia.

Poliția anunță că va reveni cu informații actualizate după efectuarea investigațiilor.

În această dimineață, Poliția de Frontieră a anunțat că o dronă de tip Shahed a survolat spațiul aerian național în sudul Republicii Moldova. Dispozitivul a fost detectat de Serviciul Operațiuni Aeriene al Ministerului Apărării pe direcția Vinogradovca – Vulcănești, după care s-a deplasat spre frontiera cu România, în zona dintre localitățile Colibași și Vadul lui Isac, traversând ulterior în spațiul aerian al României.

Citește și: O dronă de tip Shahed a traversat spațiul aerian al Republicii Moldova