ro

 

Societate
22 Ianuarie, 2026 / 11:38
/ Acum 2 ore

Drumarii au intervenit pe trasee cu lucrări de combatere a lunecușului

Drumarii au desfășurat noaptea trecută lucrări de combatere a lunecușului, după ce pe mai multe trasee s-a format polei. Astfel, au fost răspândite 32 de tone de sare tehnică și peste o tonă de material antiderapant, fiind implicate șapte utilaje speciale, informează MOLDPRES.

Pe parcursul nopții, echipele au intervenit pe mai multe sectoare de drum din nordul și centrul țării, în raioanele Ungheni, Strășeni și Briceni, pe traseele M5, R1, R1.1, R16, R11, G88, G1, G2, G3, G4, G5 și G6.

Potrivit Administrației Naționale a Drumurilor (AND), în prezent, se circulă în condiții de carosabil umed, pe alocuri cu polei, în regiunile de nord și centru ale țării, iar în zona de sud partea carosabilă este preponderent uscată, izolat umedă.

Totodată, pe parcursul zilei de ieri, drumarii au continuat lucrările de curățare și deszăpezire, supralărgirea acostamentelor, precum și combaterea lunecușului pe sectoarele de drum unde a fost necesară intervenția, mai exact în raioanele Nisporeni, Anenii Noi, Călărași, Rîșcani, Drochia și Edineț, pe traseele M1, M5, G3, G4, R10, R25, R2, R21, G106, G24, G25.1, G27, G28.

Astfel, pentru desfășurarea lucrărilor pe parcursul zilei de ieri au fost antrenate nouă utilaje speciale, fiind răspândite nouă tone de sare tehnică și peste 13 tone de material antiderapant.

În același timp, muncitorii rutieri au continuat lucrările de întreținere pe timp de iarnă ale traseelor naționale, care au inclus curățarea zăpezii de pe poduri, parapete, autopavilioane, precum și curățarea vegetației din zona de siguranță a drumurilor, în raioanele Căușeni, Șoldănești, Anenii Noi și Ștefan Vodă.

AND reamintește participanților la trafic că, începând cu seara zilei de astăzi, se așteaptă precipitații sub formă mixtă, inclusiv ninsori, și recomandăm prudență la volan și adaptarea vitezei la condițiile de drum.

Cetățenii care au nevoie de informații actualizate despre starea drumurilor sau vor să solicite intervențiile drumarilor, pot contacta Serviciul Operativ, disponibil non-stop, la numerele de telefon: (+373) 78 337 744 și (+373) 60 477 117 (disponibile și pe Viber/WhatsApp).


 
Ultimele Știri
/ Acum 23 ore

FOTO // Ministra Natalia Plugaru, întrevedere cu omologul român, Petre Florin Manole: „România este pregătită să ajute R. Moldova cu experiență, cu soluții și cu sprijin real, atunci când este nevoie”

/ Acum 23 ore

Alertă la Cocieri: 42 de persoane evacuate în urma unui incendiu la un centru de plasament

/ Acum 1 zi

Accident fatal la Ungheni. Un bărbat a fost lovit mortal de un microbuz

/ Acum 1 zi

Visul unei familii transformă lemnul în afacere prosperă, cu sprijin UE și PNUD

/ Acum 1 zi

Buget mai mare pentru Procuratura Generală în 2026: cea mai mare parte din bani va fi pentru salarii

/ Acum 1 zi

Garanții sociale pentru moldovenii din Canada. CNAS desfășoară prima rundă de negocieri privind Acordul de securitate socială dintre Guvernul R. Moldova şi Guvernul Quebecului

/ Acum 1 zi

FOTO // Infrastructură modernizată la Vulcănești, prin investiții guvernamentale

/ Acum 1 zi

Procuror anticorupție, condamnat la închisoare cu executare pentru abuz asupra unui polițist

/ Acum 1 zi

Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață densă și ghețuș. Poliția avertizează șoferii să circule cu prudență

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, miercuri, 21 ianuarie

/ Acum 1 zi

Tot mai mulți locuitori din regiunea transnistreană solicită pașaportul Republicii Moldova. Expertul Mihai Isac: „Una dintre mizele principale este accesul spre UE”

/ Acum 1 zi

METEO // Gerul bate în retragere: vreme fără precipitații, miercuri, 21 ianuarie

/ Acum 1 zi

Comisia de Evaluare recomandă promovarea judecătorului Ion Rusu

/ Acum 1 zi

Judecătorii din Republica Moldova se convoacă la Adunarea Generală, pe 27 martie