ro

 

Societate
24 Iunie, 2026 / 21:32
/ 05 Martie, 2021

Elevi din Moldova au discutat cu astronauții de pe Stația Spațială Internaţională

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 mar. /MOLDPRES/. Douăzeci de elevi, cu vârste cuprinse între 10 și 18 ani, reprezentând un consorțiu de instituții de învățământ, școli rurale și biblioteci din diferite localități ale Republicii Moldova, au avut posibilitatea să discute cu astronauții din cosmos, transmite MOLDPRES.

Acest lucru a devenit posibil grație unui proiect realizat de Centrul Național de Tehnologii Spațiale (CNTS) din cadrul Universității Tehnice a Moldovei (UTM), Corpul Păcii din SUA în R. Moldova și Serviciul Radioamatorilor de pe Stația Spațială Internațională (ISS), care au reușit să stabilească conexiunea și să organizeze o conversație  în direct a elevilor din țara noastră cu astronauții de pe Stația Spațială Internațională.

Evenimentul a avut loc pe 3 martie între orele 13.30 - 15.20, dialogul fiind lansat și moderat de către Edward Kendall, coordonator al voluntarilor din Corpul Păcii SUA în Republica Moldova.

Tinerii din fața monitoarelor au fost salutați de către rectorul UTM, Viorel Bostan, care a subliniat importanța științei și a tehnologiilor spațiale. Conducătorul Universității Tehnice i-a invitat pe elevi să se convingă de realizările cercetătorilor UTM în cadrul unui tur virtual în spațiile Centrului Național de Tehnologii Spațiale.

Ulterior, s-a luat legătura cu Stația Spațială. Cosmosul „s-a deschis” și în fața elevilor a apărut astronautul Mike Hopkins, aflat la bordul Stației Spațiale Internaționale, care i-a salutat în direct. „De ce și-a ales tocmai această meserie? Care este rutina zilnică a unui astronaut pe Stația Spațială Internațională? Ce tip de experimente se efectuează la bordul ISS? Cum este să trăiești și să lucrezi în spațiu? Cum arată Pământul „de sus”? Îți suni vreodată familia din spațiu? Care este cel mai dificil lucru cu care te obișnuiești în lipsa gravitației? Cum se face față unei urgențe medicale majore la bordul unei nave spațiale? De ce ultima misiune pe Lună a fost tocmai în 1972? Cât durează recuperarea după o călătorie în spațiu: fizic și psihologic? Ce sfaturi ar avea pentru studenții care doresc să fie astronauți? – acestea au fost unele din întrebările puse de elevii moldoveni astronauților”, conform UTM.  

„Savanții UTM implică în cercetările din domeniul satelitar-spațial numeroși liceeni, studenți, masteranzi, doctoranzi, orientându-i și motivându-i să se implice și să valorifice aceste importante aspecte ale cercetării științifice. Punctul forte al turului virtual l-a constituit nanosatelitul „TUMnanoSAT”, elaborat în cadrul CNTS-UTM, care se află la ultima etapă de testări complexe, urmând ulterior ca acest prim satelit al Republicii Moldova să fie lansat în spațiu. În acest sens, în iunie 2019, echipa CNTS a fost selectată de Japan Aerospace Exploration Agency și United Nations Office for Outer Space Affairs pentru runda a IV-a a Programului KiboCUBE pentru lansarea nanosatelitului „TUMnanoSAT” de pe Stația Spațială Internațională cu ajutorul modulului experimental japonez KiboCUBE”, au explicat surse de la UTM.

foto: UTM


 
Ultimele Știri
/ Acum 8 ore

FOTO // Republica Moldova și România au marcat centenarul aviației civile prin reconstituirea simbolică a rutei București–Chișinău

/ Acum 8 ore

Postul vamal Cahul, blocat temporar în urma protestelor organizate de fermieri

/ Acum 8 ore

Din 24 iunie, reguli mai stricte pentru fumători. Unde va fi interzis fumatul în Republica Moldova

/ Acum 8 ore

A convins victimele să instaleze aplicații false și le-a golit conturile. O tânără, condamnată la închisoare

/ Acum 9 ore

Cartelele SIM preplătite vor putea fi activate doar pe baza unui act de identitate

/ Acum 10 ore

Persoanele asigurate vor beneficia de noi medicamente și dispozitive medicale compensate

/ Acum 10 ore

Sistemul eCall va fi implementat în Republica Moldova: Mașinile implicate în accidente rutiere vor transmite automat un apel la Serviciul 112

/ Acum 10 ore

Un copil de 12 ani, salvat de la înec într-un lac din capitală

/ Acum 10 ore

VIDEO // Percheziții într-un dosar de spălare de bani în sumă de 13,5 milioane de lei

/ Acum 10 ore

Familiile polițiștilor decedați la Sângerei vor primi un ajutor material de câte un milion de lei din partea Guvernului

/ Acum 11 ore

Un avocat s-a retras din concursul pentru Colegiul disciplinar al judecătorilor

/ Acum 11 ore

Minut de reculegere la ședința Guvernului în memoria polițiștilor decedați la Sângerei. Alexandru Munteanu: „Este o pierdere grea”. Executivul va acorda sprijin financiar familiilor

/ Acum 11 ore

DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Competențele organelor de anchetă privind dosarele complexe de corupție, fraudă financiară și criminalitate organizată vor fi delimitate mai clar

/ Acum 11 ore

VIDEO // Barajul lacului Taraclia intră în reparații. Lucrările vor spori siguranța populației și a drumului