ro
Societate
24 Octombrie, 2025 / 16:36
/ Acum 2 ore

Republica Moldova nu va fi afectată de sancțiunile impuse unor companii petroliere rusești, susține speakerul Igor Grosu

Republica Moldova nu se va confrunta cu probleme de aprovizionare cu combustibil, chiar și în contextul sancțiunilor internaționale aplicate unor companii mari rusești. Asigurarea vine din partea președintelui Parlamentului, Igor Grosu, care a declarat că autoritățile au luat măsuri pentru a preveni orice impact asupra pieței energetice, comunică MOLDPRES.

„Au existat în spațiul public mai multe discuții privind sancțiunile aplicate companiei Lukoil. Din informațiile pe care le avem, atât din partea domnului ministru al Energiei, cât și din discuțiile cu colegii mei, situația este sub control. Nu există impedimente în asigurarea instituțiilor statului și a economiei cu combustibil”, a precizat Igor Grosu.

Potrivit acestuia, compania petrolieră a fost notificată încă din vară cu privire la cerințele impuse de autorități.

„Li s-a oferit un termen pentru conformare, însă nu s-au conformat integral până acum. Totuși, autoritățile au decis prelungirea termenului pentru a evita perturbări pe piață”, a menționat oficialul.

Igor Grosu a subliniat că Republica Moldova dispune de rezerve suficiente de carburanți și că eventualele sancțiuni, care vor intra în vigoare la 21 noiembrie, nu vor avea efecte imediate asupra aprovizionării.

„Soluțiile alternative au fost identificate încă din vară. Ministerul Energiei și autoritățile de reglementare au fost în contact permanent cu partenerii internaționali pentru a garanta securitatea energetică a țării”, a conchis președintele Parlamentului.

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a anunțat că analizează efectele sancțiunilor impuse de către SUA asupra a două companii petroliere rusești, precum și potențialul impact al acestora asupra pieței produselor petroliere din Republica Moldova.

În acest context, conducerea ANRE a invitat reprezentanții companiei Lukoil-Moldova pentru a clarifica aspecte ce vizează situația actuală la nivel organizațional a companiei și acțiunile care urmează a fi întreprinse în continuare, în noul context internațional.

Departamentul Trezoreriei Statelor Unite a anunțat miercuri sancțiuni împotriva marilor companii petroliere rusești Lukoil și Rosneft, pentru a reduce capacitatea Moscovei de a-și finanța efortul de război în Ucraina.