IGSU continuă Campania de prevenire a cazurilor de intoxicație cu dioxid de carbon
Salvatorii și pompierii desfășoară activități de prevenire a intoxicațiilor cu dioxid de carbon, emanat în urma procesului de fermentare a vinului. Aceștia merg pe la casele oamenilor pentru a informa despre regulile și măsurile de precauție în timpul procesului, informează MOLDPRES.
Solicitat de agenție, ofițerul de presă al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), Liliana Puşcaşu, a menționat că specialiștii IGSU au vizitat 3.157 de gospodării, unde 11.728 de persoane au fost informate despre regulile de securitate care trebuie respectate pentru a evita cazurile de intoxicație cu gazul toxic emanat în urma fermentării vinului.
Specialiștii recomandă ca vasele cu must aflat în fermentație să nu fie păstrate în spații închise și slab ventilate, precum beciuri sau subsoluri. Totodată, este esențială aerisirea constantă a încăperilor și evitarea închiderii ermetice a recipientelor.
„Primele 3–5 zile sunt cele mai periculoase, fiind perioada în care se degajă cea mai mare cantitate de CO₂. În lipsa unei ventilații corespunzătoare, gazul poate atinge concentrații fatale. Pentru a preveni astfel de tragedii, salvatorii recomandă să evitați păstrarea produsului aflat în fermentare în spații închise și neaerisite. Asigurați o ventilație permanentă în încăperile unde are loc fermentarea vinului. Așteptați cel puțin o oră după aerisire înainte de a intra. Puteți intra dimineața, când aerul e mai rece și gazele mai puțin concentrate. Nu închideți ermetic recipientele în care se află vinul în proces de fermentare. Supravegheați permanent procesul și evitați să rămâneți singuri în aceste spații. Nu lăsați minorii fără supraveghere și nu le permiteți accesul în încăperile unde se fermentează vinul”, a spus Liliana Pușcașu.
Ea a adăugat că respectarea acestor reguli simple, dar vitale, poate salva vieți.
Activitățile de informare și prevenire a intoxicațiilor sunt desfășurate în toată țara pe parcursul perioadei de recoltare și fermentare a strugurilor.
Conform IGSU, în anul 2024, în raionul Călărași, satul Sadova, două persoane, soț și soție, au decedat după ce s-au intoxicat cu gaze emanate în urma fermentării vinului.
În orașul Căușeni va fi construit un Centru modern al medicilor de familie
Un bărbat, condamnat la închisoare pentru escrocherie. Acesta a prejudiciat victimele cu peste jumătate de milion de lei
Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în descreștere cu 13%
VIDEO // Șapte persoane, cercetate pentru spălarea banilor prin intermediul criptomonedelor. Veniturile ilicite ajung la peste 3 milioane de dolari
Guvernul accelerează construcția centrelor de management al deșeurilor prin proceduri simplificate de expropriere
Premierul Alexandru Munteanu: „Guvernul va propune Parlamentului încetarea stării de urgență”
Membrii Cabinetului de miniștri au ținut un minut de reculegere în memoria lui Gheorghe Urschi
FOTO // Acord de colaborare semnat la Copenhaga. OMS va oferi R. Moldova suport tehnic și expertiză în domeniul sănătății
Peste 683 000 de investigații de înaltă performanță au fost finanțate din fondurile de asigurare obligatorie de asistență medicală
Agenda evenimentelor, miercuri, 15 aprilie
Ceas și lingouri din aur nedeclarate, depistate de vameși pe Aeroport
Cer senin și maxime de până la +20 de grade Celsius, prognozate pentru miercuri
Peste 12 mii de apeluri la Serviciul 112 în zilele de Paști: circa 41 la sută dintre solicitări au fost non-urgente
Valută nedeclarată descoperită la Aeroport. Peste 34 000 de dolari, ridicați de vameși
DOC // Republica Moldova a actualizat Programul național de facilitare a transporturilor aeriene
Reguli noi pentru acordarea creditelor de consum: limite clare pentru costurile suportate de consumatori și plafoane exprese pentru penalități
Reuters: Iranul ar putea rezista până la două luni fără exporturi de petrol, în contextul blocadei SUA
Medalii de argint și bronz pentru Republica Moldova la Cupa Mondială de Sambo
ARMENPRESS: Armenia va restricționa zborurile cu drone și cele private în timpul summitului UE
Republica Moldova marchează Ziua Monumentelor și Siturilor prin acțiuni culturale și educative
Prețul petrolului continuă să scadă
Cel puțin 14 morți în atacuri lansate de forțele ruse în timpul nopții în Ucraina
ANSA a depistat și nimicit un lot de 25 de tone de orez neconform
Curs valutar anunțat de BNM: dolarul se apreciază ușor, iar euro își menține valoarea
FOTO // Cristina Gherasimov după vizita la Bruxelles: „Trebuie să menținem ritmul reformelor”
Misiune contra cronometru pentru salvatori: un șofer rănit în urma unui accident a fost descarcerat de echipele IGSU
Agenda evenimentelor, joi, 16 aprilie
Cer variabil și temperaturi de până la 20 de grade Celsius, prognozate pentru ziua de joi
BNM discută cu FMI și Banca Mondială despre stabilitatea economică și planuri de dezvoltare
NATO anunță sprijin militar de 60 de miliarde de dolari pentru Ucraina în 2026