
Incendiul de la Durlești: 16 persoane au avut nevoie de intervenția ambulanței
Un număr de 16 persoane au avut nevoie de intervenția ambulanței în urma incendiului izbucnit în după-amiaza zilei de ieri pe strada Tudor Vladimirescu din Durleşti, transmite MOLDPRES.
Potrivit Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, intervenția ambulanței a fost solicitată la ora 15:58. Pentru deservirea acestui caz au fost alocate patru echipe de asistență medicală urgentă, care au intervenit prompt la locul solicitării și au acordat ajutor medical la 16 persoane, care au suferit în urma intoxicației cu monoxid de carbon și au avut o reacție acută la un factor de stres.
După acordarea asistenței medicale urgente la etapa de prespital, trei pacienți au fost transportați la spital pentru tratament în condiții de staționar.
O mansardă de la etajul 10 al unui bloc de locuit din Durlești a fost cuprinsă de flăcări în după-amiaza zilei de vineri. Pentru stingerea incendiului, la fața locului au fost îndreptate mai multe echipe de pompieri și salvatori. În urma incendiului, mai multe locații din sectorul Buiucani al capitalei, orașul Durlești și alte suburbii au fost deconectate de la energia electrică.
VIDEO // Patru persoane trimise în judecată în dosarul ilegalităților din pădurea Durlești
DOC Noi acțiuni pentru aprovizionarea cetățenilor cu apă potabilă de calitate. Modificările legislative, publicate în Monitorul Oficial
A fost lansat oficial concursul de design pentru Podul de Flori de la Ungheni. Câștigătorul va primi 4.000 de euro
Suedia și PNUD extind sprijinul pentru consolidarea rezilienței la schimbările climatice a comunităților din R. Moldova
Pompierii și salvatorii desfășoară în capitală aplicații de protecție civilă
DOC Dumitru Florea va ocupa funcția de director adjunct al SIS
Aproximativ 300 de copii din Republica Moldova trăiesc cu boala celiacă
Meteorologii prognozează pentru vineri ploi slabe și maxime de până la 20 grade Celsius
Procuratura Anticorupție a fost dotată cu echipamente moderne pentru măsuri speciale de investigații
FOTO // Vinurile cu Indicație Geografică Protejată, celebrate la Vernisajul Vinului de primăvară
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu Președintele Albaniei, Bajram Begaj
MIDR a dispus inițierea unui control inopinat în urma incendiului de la Durlești
Ursula von der Leyen anunță organizarea unui Summit Republica Moldova – Uniunea Europeană, pe 4 iulie la Chișinău
Numărul votanților în Republica Moldova la alegerile prezidențiale din România a depășit cifra de 50 de mii
Patru candidați au fost desemnați pentru funcția de membru al Consiliului de administrație al „Moldelectrica”
Purtătorul de cuvânt al Guvernului îndeamnă cetățenii să participe la Ziua Internațională a Muzeelor și Noaptea Europeană a Muzeelor
Maia Sandu, în discuții cu președintele Albaniei: „Țările noastre sunt unite de aceeași alegere: viitorul în Uniunea Europeană”
„În papucii lor” – flashmob de susținere a persoanelor cu HIV, organizat în capitală
Igor Grosu salută intenția României de a investi în Portul Giurgiulești: „Suntem interesați în investitori corecți, care țin la Republica Moldova”
Peste 40 de mii de moldoveni cu cetățenie română au votat la alegerile prezidențiale din România
Pompierii au lichidat incendiul de la Durlești. Flăcările au distrus circa 1500 metri pătrați din acoperișul blocului de locuit
Memorandum de colaborare între R. Moldova și Albania, semnat la Tirana. Cristina Gherasimov: Avem aceeași aspirație – să devenim state membre ale UE
Premii pentru echipa din Republica Moldova la Concursul Internațional de Științe și Inginerie Regeneron ISEF
Ucraina: Nouă morți într-un atac rus cu dronă asupra unui autobuz care transporta civili
Incendiul de la Durlești: 16 persoane au avut nevoie de intervenția ambulanței