
Pompierii și salvatorii desfășoară în capitală aplicații de protecție civilă
Pompierii și salvatorii desfășoară astăzi în municipiul Chișinău aplicații de protecție civilă, fiind simulate acțiuni de lichidare a consecințelor unui cutremur de pământ, transmite MOLDPRES.
Scopul principal al acestor exerciții este de a exersa și consolida capacitățile de răspuns și intervenție ale organelor de conducere și forțelor protecției civile în cazul producerii unor situații excepționale.
Acțiunile vor avea loc în mai multe locații din capitală, dar și în suburbiile Chișinăului. În acest sens, la ora 08:00, pe bd. Ștefan cel Mare și Sfînt nr. 83 se va desfășura prima ședință a Comisiei pentru Situații Excepționale. Ulterior, participanții vor fi antrenați, conform scenariului la lichidarea consecințelor unui cutremur, în câteva locații. Astfel, la orele 8:40, în Piața Marii Adunări Naționale, a avut loc revista de front a formațiunilor protecției civile.
La orele 9:20 - 10:20, la Hotelul Național de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfînt nr. 4, au fost efectuate lucrări de salvare-deblocare. Între orele 11:00 – 11:40, la Vatra, în preajma barajului lacului Ghidighici se vor desfășura activități de prevenire și lichidare a pericolului de inundații.
Totodată, între orele 11:50 – 13:10, la Vatra în preajma căii ferate va avea loc instalarea taberi de câmp pentru adăpostirea sinistraților, iar între orele 14:00 – 14:40, pe strada Calea Basarabiei 18/1, va avea loc lichidarea consecințelor unui accident feroviar.
De asemenea, între orele 15:00 – 15:30, în satul Humulești, comuna Bubuieci, se vor desfășura acțiuni de combaterea a pestei porcine, iar între orele 16:00 – 16:30 în cadrul spitalului „Sfânta Treime” din capitală, str. Alecu Russo 11/1, va fi organizat triajul medical a sinistraților.
Aplicațiile sunt organizate în conformitate cu hotărârea de Guvern privind pregătirea în domeniul protecției civile a Republicii Moldova pentru anul 2025. Ultima aplicație de acest tip, desfășurată pe teritoriul municipiului Chișinău, a avut loc în anul 2016.
Vizitatorii Grădinii Zoologice pot achiziționa bilete online
CSP a instituit Comisia de preselecție a candidaților la funcția de procuror-șef al Procuraturii Anticorupție
Cadrele didactice pot beneficia de un nou program de formare profesională pentru dezvoltarea competențelor digitale
La Spitalul raional Hâncești au fost inaugurate Blocul anatomopatologic și Secția sterilizare
CNAM a transferat circa 950 mil de lei pentru serviciile medicale oferite populației în luna mai
Parlamentul oferă trei stagii plătite pentru tineri
Reforma RESTART. Asistenții sociali vor primi uniforme și automobile noi pentru dezvoltarea serviciilor de protecție a victimelor violenței și a traficului de ființe umane
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, despre discuțiile premierului cu primarii din R. Moldova: „Zece din zece primari apreciază fără ocolișuri fondurile europene”
În Republica Moldova astăzi este marcată Ziua Națională a Medicului Veterinar
Vicepremierul Mihai Popșoi, vizită la Tallinn: „Estonia ne-a fost alături cu sprijin concret și cu o voce fermă în susținerea parcursului nostru european”
Copiii unei grădinițe din Râșcani, evacuați după ce a fost observat fum la un panou de distribuție electrică
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, despre alegerile din România: „Îi încurajăm pe toți să iasă la vot și să-și facă vocea auzită”
Drumarii din R. Moldova, parte a unui forum internaţional de siguranța rutieră, desfăşurat în Bulgaria
Președinta Maia Sandu, la Summitul CPE din Albania: „Împreună, lucrăm pentru a face următorii pași pe calea de aderare la Uniunea Europeană”
Peste 80 de proiecte de infrastructură turistică au fost realizate în R. Moldova cu ajutorul partenerilor de dezvoltare
Trei deținuți au evadat noaptea trecută din Penitenciarul nr. 8 - Bender
Noi reguli de calculare a tarifelor pentru distribuția energiei electrice
Operațiunea „Truck & Bus”. Peste 470 de conducători ai transportului de pasageri și marfă, documentați de polițiști
Comedia „Tartuffe” revine pe scena Teatrului din Bălți, cu prilejul marcării a 68 de ani de la fondarea teatrului
ANRE a aprobat noi tarife la apă pentru consumatorii din Bălți
Alegătorii din R. Moldova, cei mai activi în diasporă. Peste 10 000 de moldoveni cu cetățenie română au participat deja la scrutinul prezidențial
VIDEO // Patru persoane trimise în judecată în dosarul ilegalităților din pădurea Durlești
Circa 17 mii de buletine de vot vor fi tipărite pentru alegerile locale noi din această duminică
Exporturile de bunuri s-au majorat în ultimii ani cu 44%, înregistrând o creștere medie anuală de 9,5%
DOC Noi acțiuni pentru aprovizionarea cetățenilor cu apă potabilă de calitate. Modificările legislative, publicate în Monitorul Oficial