
Mai mulți cetățeni străini nu au fost lăsați să intre în Republica Moldova. Explicațiile SIS
Mai multe persoane nu au fost lăsate să intre în Republica Moldova, pe motiv că ar desfășura activități cu potențial de destabilizare și interferență străină, informează Serviciul de Informații și Securitate al Republicii Moldova, citat de MOLDPRES.
Potrivit unui comunicat al SIS, aceste persoane urmau să participe la un eveniment cu organizatori obscuri, fără transparență de finanțare și cu legături dubioase cu gruparea criminală Șor.
„În baza informațiilor, unii participanți și organizatori au scopul de a promova o agendă extremistă, de subminare a integrității teritoriale și a democrației din Republica Moldova. De exemplu, unul din participanți este un promotor al războiului Rusiei împotriva Ucrainei, dar și un susținător fidel al ocupației Rusiei în teritorii ce nu-i aparțin, cu utilizarea narațiunii ostile de „protejare a intereselor cetățenilor ruși asupriți”, referindu-se inclusiv la regiunea transnistreană”, a mai comunicat SIS.
Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, este vorba despre trei cetățeni străini, care urmau să participe la Conferința „Make Europe Great Again”, ce urma să aibă loc în perioada 27-28 iulie, la Chișinău. Astfel, Ondřej Dostál, membru al Parlamentului European din Cehia, a fost reținut la Aeroportul Internațional Chișinău și declarat persona non grata.
A primit interdicție de intrare și Purtătorul de cuvânt al partidului grec suveranist (NIKI) Dimos Thanasoulas.Ulterior, un activist suveranist și susținător al lui Donald Trump, Brian Brown, a scris pe X că la fel i-ar fost refuzat accesul în R. Moldova. Astăzi, acesta a adăugat pe aceeași rețea de socializare că a fost, totuși lăsat să intre în țară.
Sesiunea de bază a admiterii la studii superioare s-a încheiat: circa 20 de mii de candidați au depus dosare online
Avertizare hidrologică actualizată: Cod roșu, portocaliu și galben de nivel scăzut al apei pentru majoritatea râurilor mici
Oraşul Briceni face primii pași spre realizarea unui program de revitalizare urbană
FOTO// Proiectele propuse pentru dezvoltare în nordul ţării, verificate în teren de specialiştii regionali
VIDEO // Alte cinci persoane au fost documentate, după ce ar fi primit bani la marșul din capitală
Caz medical rar. O tânără de 19 ani din capitală a născut trei fetițe
Procurorul-șef interimar al PA, Marcel Dumbravan, recomandat pentru promovarea evaluării externe
Luna august, dedicată Zilelor Diasporei. Evenimente în toată țara pentru moldovenii reveniți acasă
CSM a desemnat 51 de judecători în mai multe instanțe judecătorești din țară
VIDEO // Peste 600 de kilometri de de drumuri regionale și locale, reparate în acest an
FOTO// Localitatea Oneşti din raionul Hânceşti beneficiază de un teren modern de minifotbal datorită programului Satul European
Menținerea păcii și facilitarea dialogului între Chișinău și Tiraspol, discutate de Mihai Popșoi și șefa Misiunii OSCE în R. Moldova
Peste 60 de copii din opt țări au descoperit spiritul olimpic la Comitetul Național Olimpic și Sportiv
Cele mai recente modificări ale Constituției: Obiectivul de aderare a țării la UE și sintagma „limba română”, incluse în Legea supremă a statului
Ministerul Agriculturii a inițiat consultări asupra reglementărilor europene privind organismele modificate genetic
Tariful la gaze nu va fi modificat până la finele anului 2025, susține directorul ANRE, Alexandru Ursu
Un drum de 4,2 km modernizat la Țarigrad, Drochia, cu investiții de 32 de milioane de lei. Premierul Dorin Recean: „Moldova crește datorită efortului nostru comun”
Nicuşor Dan: „Integrarea europeană a Republicii Moldova depinde de cine va conduce țara după alegeri”
UE alocă 17 miliarde de euro pentru modernizarea infrastructurii strategice în perspectiva unui posibil conflict cu Rusia
Moldova face progrese în parcursul european. Cristina Gherasimov:„Suntem pregătiți pentru următorul nivel în procesul de negocieri”
La USMF „Nicolae Testemițanu” s-a încheiat depunerea dosarelor online pentru concursul de admitere
Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în alte două țări europene
3,2 miliarde de lei acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână
Carburanții continuă să se ieftinească. Cât vor achita șoferii pentru benzină și motorină
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Călăraşi: „Guvernul va continua să susțină proiecte cu impact direct asupra vieții oamenilor”