ro
Societate
09 Decembrie, 2025 / 16:39
/ 28 Iulie, 2025

Sesiunea de bază a admiterii la studii superioare s-a încheiat: circa 20 de mii de candidați au depus dosare online

Sesiunea de bază a admiterii la studii superioare pentru anul 2025, desfășurată în perioada 21–28 iulie, s-a finalizat. Depunerea dosarelor a avut loc exclusiv online, prin platforma oficială eadmitere.gov.md, transmite MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Educaţiei şi Cercetării (MEC), în total, 19.807 absolvenți au înscris peste 26.000 de dosare pentru admiterea în instituțiile de învățământ superior din țară. Pentru ciclul de licență, 15.014 candidați au depus 21.038 dosare, iar pentru ciclul de masterat, 4.793 candidați au înregistrat 5.328 dosare.

„Cele mai solicitate domenii de studii rămân Științele Economice, Dreptul, Sănătatea, Ingineria și activitățile inginerești, Științele educației, Tehnologiile informației și comunicațiilor, Științele sociale și comportamentale, precum și Artele. Majoritatea candidaților provin din Chișinău, Bălți, Orhei, UTA Găgăuzia, Strășeni și Ungheni. O particularitate a acestei sesiuni o reprezintă candidații cu vârste impresionante: cel mai în vârstă candidat la licență are 75 de ani, iar cel mai în vârstă candidat la masterat – 65 de ani”, explică MEC.

Sesiunea suplimentară de admitere va avea loc în perioada 13–15 august. Rezultatele intermediare pentru sesiunea de bază vor fi publicate pe 5 august, iar cele finale – pe 12 august. Pentru sesiunea suplimentară, rezultatele intermediare sunt programate pentru 20 august, iar cele finale – pentru 24 august.

Mai multe informații și detalii despre procesul de admitere pot fi consultate pe site-ul Ministerului Educației și Cercetării și pe platforma eadmitere.gov.md.

Ultimele Știri
/ Acum 18 ore

Agenda evenimentelor, marți, 9 decembrie

/ Acum 21 ore

METEO // Cer noros și temperaturi ușor pozitive în timpul zilei de marţi, 9 decembrie

/ Acum 21 ore

Doi judecători, foști conducători de instanță, clarifică în audieri publice aspecte financiare și de integritate etică

/ Acum 22 ore

Robotica deschide drumul viselor la Orhei: copiii învață să construiască roboți cu sprijinul UE și PNUD

/ Acum 1 zi

Notele ar putea reveni în clasa a IV-a de la 1 septembrie 2026. Ministerul Educației testează deja sistemul în mai multe școli

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Condiții moderne pentru locuitorii din Glodeni, cu investiții în educație, infrastructură și servicii publice

/ Acum 1 zi

Un fost deputat rămâne încă o lună după gratii. Curtea de Apel a decis prelungirea arestului

/ Acum 1 zi

Noi medicamente compensate de la 1 ianuarie 2026: sunt vizați pacienții cu diabet zaharat, hipertensiune arterială și cu afecțiuni care necesită anticoagulare

/ Acum 1 zi

FOTO // Mihai Popșoi și Igor Grosu s-au întâlnit cu diaspora din Carolina de Nord

/ Acum 1 zi

Peste 14 mii de persoane au solicitat ambulanța săptămâna trecută

/ Acum 1 zi

Încă patru procurori intră în procedura de evaluare. Procurorul General interimar, pe listă

/ Acum 1 zi

VIDEO// Un bărbat din Anenii Noi a fost reținut pentru uciderea mamei sale

/ Acum 1 zi

FOTO // Specialiști hidrotehnici din Râșcani, Sângerei și Telenești, instruiți pentru prevenirea inundațiilor şi siguranța barajelor

/ Acum 1 zi

ANSA a reținut și nimicit peste 370 kg de ceai cu pesticide peste limitele admise